Головна » Актуально » «Цілісність та єдність України – серед основних пріоритетів функціонування українського суспільства»

«Цілісність та єдність України – серед основних пріоритетів функціонування українського суспільства»

   Військова інтервенція в Україну є неприйнятною, порушує всі міжнародні договори, міжнародні правила і зобов’язання, в першу чергу Росії. Про це заявив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк на брифінгу в Парламенті після екстреного засідання РНБО 1 березня. «Україна заявляє: ми готові боронити свій суверенітет і переконані, що Росія не вдасться до військової інтервенції на території України, адже така військова інтервенція за таких обставин буде початком війни і закінченням будь-яких стосунків між Україною і Росією», - заявив Арсеній Яценюк.

    За його словами, Уряд України вживає всі заходи для забезпечення миру, стабільності і єдності української держави. «Ми готові здійснити матеріально-технічне і фінансове забезпечення для підтримки збройних сил України і для забезпечення обороноздатності України», - підкреслив Глава Уряду.

   Прем’єр-міністр повідомив, що провів низку переговорів із європейськими та американськими партнерами, а також провів розмову з Прем’єр-міністром Російської Федерації Дмитром Медвєдєвим: «Російська сторона запевнила, що рішення про введення військ на територію України не приймалося, а прийнято рішення лише про таку вірогідну можливість».

   Зі свого боку Арсеній Яценюк зазначив, що жодних підстав для розгляду і прийняття такого рішення в Україні не існує: «Ми зберігаємо в Україні мир і стабільність. Ні агресори, ні провокатори не мають права втручатися у внутрішні справи України. Ні юридичних, ні політичних, ні військових підстав для військової агресії з боку Росії не існує».

   «Що стосується території Автономної Республіки Крим, яка є і буде невід’ємною частиною української держави, ми захищаємо на території України будь-кого, хто розмовляє українською чи російською, хто ходить до церкви Київського чи Московського патріархату, хто має те чи інше бачення історичних процесів в країні. Ми захищаємо кожного, хто має паспорт громадянина України», - наголосив він.

   Як повідомив Арсеній Яценюк, він чітко заявив російській стороні, що Україна буде захищати також тих, хто є громадянами Російської Федерації: «Будь-які приводи щодо військової інтервенції, як підстава для захисту російських громадян, є неможливими. Уряд України гарантує мир, стабільність і безпеку».

   Арсеній Яценюк закликав російську сторону негайно повернути війська Чорноморського флоту РФ у місця постійної дислокації і, таким чином, зменшити напругу. На його переконання, всі складні питання із західними партнерами та з РФ повинні вирішуватися через політичний діалог всередині країни.

  Арсеній Яценюк звернувся до українського народу, зокрема до тих, хто зараз проживає в АР Крим: «Ми нікому не дамо розколоти нашу країну, нікому не дамо можливості через танки, зброю і солдатів іноземних держав вирішувати внутрішньополітичні питання, які ми повинні вирішувати самостійно».

   Прем’єр-міністр зазначив: все, що сьогодні відбувається в Україні – це спільна відповідальність. «Ми як український народ повинні об’єднатись, і ми об’єднані», - підкреслив Арсеній Яценюк. «Жодних підстав для застосування сили проти мирних громадян і для введення російського військового контингенту, не було, немає і не буде. За ці дії треба буде заплатити ціну», - заявив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк 3 березня на прес-конференції за підсумками зустрічі з Міністром закордонних справ Великої Британії Вільямом Хейгом.

   Прем’єр-міністр підкреслив, що об’єднана позиція Заходу щодо ситуації в Україні демонструється не просто приїздами наших західних

партнерів, а й «чіткою детермінацією того, що Україна є єдина держава, що те, що відбувається в Криму, є порушенням всіх міжнародних правил і стандартів». Як наголосив Арсеній Яценюк: «Ми усвідомлюємо, що Російська Федерація має свої інтереси, але ми звертаємось до Росії: ви не маєте права, переслідуючи свої інтереси, порушувати наші», - підкреслив він.

   «Більш того, жодних підстав для застосування сили проти українців і проти мирних громадян в Україні, для введення російського військового контингенту не було, немає і не буде. І за ці дії також треба буде заплатити ціну», - наголосив Арсеній Яценюк. Прем’єр-міністр підкреслив, що Крим «ніхто нікому не віддасть»: «Те, що сьогодні відбувається в Криму, коли самопроголошена незаконна влада намагається націоналізувати українську державну власність і намагається роззброїти українські Збройні Сили – за все треба буде нести відповідальність в українських і міжнародних судах».

   Арсеній Яценюк також повідомив, що під час зустрічі з Міністром закордонних справ Великої Британії Вільямом Хейгом 3 березня обговорювалося питання допомоги Об’єднаного Королівства у пошуку вкрадених колишньою владою активів: «Великобританія буде допомагати нам фахівцями для того, щоб органи прокуратури, правоохоронна система, органи безпеки невідкладно знайшли всі активи, які колишня влада вкрала в народу України». Вільям Хейг наголосив, що делегація Об’єднаного Королівства прибула до України, аби обговорити шляхи допомоги, зокрема, «як технічно допомогти Україні в економічному відновленні країни». Міністр підкреслив, що Об’єднане Королівство надзвичайно стурбоване порушеннями щодо незалежності, суверенності й територіальної цілісності України. Він нагадав, що Велика Британія підняла це питання на Раді безпеки ООН і планує наступні кроки: «Також ЄС сьогодні означить свою позицію, заходи та пропозиції. Ми також призупинили нашу роботу в рамках Великої вісімки».

   Арсеній Яценюк наголосив, що завданням українського Уряду зараз є вирішення політичної та економічної кризи. Він підкреслив, що ключова проблема для України сьогодні – «це питання безпеки, а саме Криму та фактичної інтервенції іноземних сил на територію України». «Уряд та виконувач обов’язків Президента контролюють ситуацію. Ми робимо все можливе, щоб подолати проблеми», - підкреслив Прем’єр-міністр. 

   Глава ОБСЄ, міністр закордонних справ Швейцарії Дідьє Бурхалтер обговорив кризу в Криму з генсеком ООН Пан Гі Муном і закликав до поваги єдності, територіальної цілісності і суверенітету України в межах її міжнародно-визнаних кордонів. Д.Бурхалтер висловив свою глибоку стурбованість розвитком подій в Україні і попередив, що будь-яке подальше загострення може призвести до драматичної ескалації ситуації", - йдеться в повідомленні ОБСЄ.

   "Єдність, територіальна цілісність і суверенітет України в межах існуючих міжнародно-визнаних кордонів повинні поважатися. Я закликаю всі країни - члени (ОБСЄ) поважати принципи, закладені в Гельсінський Заключний Акт і утримуватися від односторонніх дій, які можуть далі поглибити кризу", - йдеться в заяві.

    4 березня Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк зустрівся зі спеціальним представником головуючого в Організації з безпеки і співробітництва в Європі Тіммом Гульдіманом. Сторони обговорили ситуацію в АР Крим. Тімм Гульдіман проінформував про вчорашні консультації ОБСЄ у Відні й зазначив, що ОБСЄ має намір бути «більше залученою до врегулювання ситуації в Криму».

   Арсеній Яценюк підтримав наміри ОБСЄ щодо їх зусиль для вирішення ситуації в АР Крим. Представники ОБСЄ наголосили, що будь-які кроки з врегулюванняситуації мають бути здійснені з огляду на міжнародне законодавство.