Головна » Актуально » Кращі практики роботи міської ради: культурний потенціал Луцька розвивається

Кращі практики роботи міської ради: культурний потенціал Луцька розвивається

    У місті збережено мережу і кадровий потенціал закладів культури, напрацьовано великий досвід проведення культурно-мистецьких акцій,  налагоджені культурні зв’язки на міжнародному рівні. На цей час у міській комунальній власності перебуває 4 школи естетичного виховання, 12 бібліотек, 5 закладів клубного типу. Стабільною є робота аматорських колективів.

    Одним із пріоритетних напрямків діяльності управління культури 2013 року є реалізація стратегії розвитку інтеркультурного потенціалу міста. Важливим чинником успіху такої діяльності є участь у Програмі  „Інтеркультурні міста”, що є складовою спільної стратегічної ініціативи Ради Європи та України на 2011-2014 роки  – Плану дій «Партнерство заради реформ». В рамках цієї  Програми уже реалізовано низку заходів, завдяки яким Луцьк стає помітнішим на культурній мапі України та Європи. Зокрема, у серпні 2013 року у Луцьку відбувся Міжнародний форум мерів інтеркультурних міст «Порт культур». Під час пленарних засідань обговорювалися питання культурної ідентифікації та інтеграції,  інтеркультурної стратегії, як сучасної моделі розвитку місцевих громад, можливості розвитку партнерства, міжкультурної взаємодії.

    Схвальний відгук у міжнародних експертів – учасників форуму «Порт культур» отримав культурний потенціал Луцька, що є результатом міжкультурного діалогу влади, громади, бізнесу. Як приклад - резонансні проекти всеукраїнського та міжнародного масштабів, що демонструють громадську солідарність, об’єднують мешканців міста незалежно від соціального статусу, віросповідань та політичної орієнтації: громадська акція «Українська вишиванка», мистецькі проекти «Ніч у Луцькому замку», «Різдво у Луцьку», «Вишиті обереги єднання», «Великодня Пасхалія».

    Активізація участі громади у культурно-мистецькому житті міста, розвиток та реалізація творчих здібностей лучан, сприяння їх творчому самовираженню, а також популяризація вуличного мистецтва, і, що є не менш важливим – подолання психологічного бар’єру виконавців та стереотипів щодо мистецтва, яке має право на існування за межами сцен театрів, концертних залів - такий результат реалізації проекту «Мистецька вулиця». Саме цей проект дав поштовх для розвитку творчих ініціатив. Збільшилась кількість громадських організацій, готових до співпраці в реалізації творчих ідей. Кількість пропозицій від громадських організацій, суб’єктів підприємницької діяльності, поданих на розгляд експертної ради з питань проведення культурно-мистецьких заходів збільшилася з 6 у 2012 році до 16 – у 2013 році. Така активність є свідченням довіри до влади, а також прагненням членів громади спільними зусиллями зробити життя у місті цікавішим, більш насиченим та різноманітним.

    Значно розширилась база даних щодо майстрів народної творчості та ужиткового мистецтва. На ярмарках народних ремесел, що традиційно відбувається на Мистецькій вулиці, представлені усі види ужиткового мистецтва. Окрім творчого самовираження, заняття народними ремеслами, участь у Ярмарках сприяє фінансовій підтримці майстрів.  Активно працює Центр традиційної культури “Медова хата”, що є результатом співпраці міської влади з братством бджолярів Землі Волинської “Ройовий сан”. У “Медовій хаті” організовуються різноманітні культурно-просвітницькі заходи, творчі вечори, дегустації продуктів бджільництва. Заклад поступово стає одним із найбільш привабливих культурно-туристичних об’єктів міста та набирає популярності серед лучан та гостей міста.

    Урізноманітнення діяльності, розширення кількісного показника клубних послуг, створення умов для безперешкодного їх отримання усіма мешканцями Луцька – такий результат роботи клубу «Патріот Батьківщини» після виведення його зі статусу «закритого» та облаштування у приміщенні по вул. Драгоманова, 1. Користувачі бібліотеки-філії №3 для дорослих комунального закладу «Луцька міська централізована бібліотечна система», читальний зал якої використано для потреб клубу, обслуговуються у залі абонементу, у разі потреби користуються майном клубу, долучаються до культурно-мистецьких заходів, що відбуваються у клубі. Активна співпраця з молодіжними громадськими організаціями, творчою молоддю сприяла впровадженню інноваційних форм клубної роботи та реалізації проектів, які виокремлюються нестандартними ідеями. Позитивний резонанс отримали, зокрема, проекти «Гойдалка», фестиваль аматорських театрів «Мандрівний вішак», виставка-конкурс робіт молодих художників «Ми бачили майбутнє».

     Тонко реагує на духовні потреби і запити лучан міська арт-галерея «Луцьк». Вікно у світ для луцьких художників і місце, де можна познайомитися ближче з мистецтвом європейських митців – так характеризують відвідувачі діяльність цього закладу. Протягом 2013 року у галереї організовано  понад 20 виставок робіт знаних митців і таких, хто розпочинає свій шлях у мистецтві. Відбуваються тут і інтерактивні інтелектуальні молодіжні імпрези.

    Актуальним натепер залишається питання створення культурних центрів у мікрорайонах міста, зразком якого є Будинок культури у мікрорайоні Вересневе після проведеного тут капітального ремонту. В оновленому приміщення мешканці мікрорайону мають можливість отримати цілий спектр культурних послуг: працюють клубні формування, філія музичної школи, бібліотека, облаштовано ігровий майданчик для дітей на прилеглій території.

    Активну роботу з надання  інформаційно - освітніх  послуг користувачам  проводять бібліотечні установи міста, пріоритетом діяльності яких є створення нової сучасної моделі бібліотек, як повноцінних інформаційно-ресурсних центрів. Літній читальний зал під відкритим небом «Читаємо і відпочиваємо!», дозвіллєва програма «Бібліотека-територія дитинства», «Мандрівний табір «Етно-Літо» - далеко не повний перелік проектів, реалізованих працівниками бібліотек спільно з громадськими організаціями,  спрямованих на задоволення культурних запитів дітей і молоді. В рамках Фестивалю ідей для дозвілля дітей підготовлено і розповсюджено інформаційний буклет з переліком закладів та послуг сфери культури і дозвілля для дітей.

    Значним стимулом для діяльності творчих колективів, окремих митців,  а також для активізації творчого мікроклімату в місті є запроваджені одноразові творчі премії міського голови працівникам галузі культури і мистецтва міста, аматорам народної творчості, обдарованій молоді та членам громади, які провадять діяльність у сфері культури. Премії вручаються з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва, а також Міжнародного дня захисту дітей.

     Зроблено вагомий крок у розвитку культурного співробітництва між закладами культури Луцька і Польщі. Підписано Угоди про співпрацю та налагоджено тісні творчі та партнерські зв’язки між музичними школами №1 міста Луцька та міста Білгорай, а також між Луцькою художньою школою і художнім ліцеєм м.Налєнчув. Аматорські колективи Палацу культури – ансамблі танцю «Волинянка», «Волиняночка», «Юність», презентували  танцювальне мистецтво на міжнародних фестивалях у Польщі і Болгарії.

    На особливому контролі – питання охорони культурної спадщини. В рамках реалізації міської цільової Програми “Інвентаризація об’єктів культурної спадщини на 2013 рік” виготовлено паспорти 16-ти об’єктів нововиявлених пам’яток культури.