Головна » Актуально » Міжнародний день стоматолога

Міжнародний день стоматолога

       Традиція відзначати 9 лютого, у день святої Аполлонії,  «Міжнародний день стоматолога» набуває останнім часом все більшої популярності в Україні.

       Нині 95 відсотків малюків мають проблеми із зубами, а дитяча стоматологія – це окремий розділ, що має власну специфіку.

       У комунальному закладі «Луцька міська дитяча поліклініка» працює 2 стоматологічних відділення, які надають терапевтичну, хірургічну та ортопедичну допомогу.  Основне завдання дитячого стоматолога – сформувати у дитини відсутність страху, зробити так, щоб похід до лікаря відбувався із задоволенням і залишив лише приємні враження. Тому працювати в педіатрії залишаються фахівці, які докладають до роботи не тільки професіоналізм,  але й душу та серце. Боротьба з карієсом зубів у дітей відбувається як в стоматологічних відділеннях, так і у шкільних стоматологічних кабінетах. Лікарі надають не тільки консультативно-лікувальну допомогу, але й займаються усіма сучасними методами профілактики, а саме:

         - навчання гігієни порожнини рота та постійний контроль за її виконанням;

         - нормалізація вуглеводного фактору, корекція харчування та зміцнення соматичного здоров’я;

         - професійна гігієна порожнини рота;

         - протимікробна терапія, яка включає в себе сучасні лікувально-гігієнічні препарати.

         Профілактика раннього карієсу – запорука здорових зубів у дітей.

       Стан перших, молочних зубів дитини зазвичай не дуже хвилює батьків - адже такі зубки, як вони вважають, все-одно випадуть, зміняться, вони -тимчасові. А між іншим, від стану молочних зубів багато в чому залежить не тільки стан постійних зубів, але й здоров'я дитини. Як тільки довгоочікувані зубки починають з'являтись з-під ясен, життя починає перевіряти їх на міцність.

       У середньому перші зуби починають прорізуватись у шість місяців. Вони необхідні для того, щоб відкушувати та пережовувати їжу. Якщо ми хочемо мати здорові зуби, треба навчитись правильно за ними доглядати. Це зовсім нескладно. Слідкуйте, чи не з'явилися на емалі темні плями. Частіше всього вони розміщуються в місцях змикання зубів, де утворюються умови для розмноження мікробів. Це передвісники карієсу.                                                                                  

       Карієс, порушення твердих тканин зуба, - одне з найпоширеніших захворювань. Він часто розвивається аж під кінець першого - початок другого року життя, а до  6 - 7 років тільки у 3 - 5 дитини зі 100 немає жодного пломбованого чи пошкодженого зуба. Тобто кожна третя дитина вже у три роки має одну каріозну порожнину, зважаючи на те, що молочний прикус у дітей закінчує формуватися приблизно у 2-2,5 року.                                                                                                       

       Зруйнований зуб не тільки викликає біль, але й заважає дитині нормально жувати, чим погіршує засвоєння їжі. Бувають випадки, коли відчуття болю немає, або воно виникає періодично, але пошкоджений зуб стає небезпечним джерелом інфекції. З кровообігом бактеріальні тканини розмножуються по усьому організму, викликаючи інтоксикацію. Хворий зуб може стати причиною виникнення таких захворювань як ревматизм, хронічні захворювання нирок та жовчного міхура.         

       З'ясовано, що основне джерело одонтогенних запальних захворювань у дітей - це молочні зуби. Тому доглядати та лікувати їх обов'язково. Це зовсім нескладно. Зуби дуже люблять чистоту, тому потрібно обов'язково їх чистити 2 рази на добу. Деколи запитують: «може краще видалити?».  Дійсно, видалити молочні зуби можна, а деколи це навіть необхідно зробити. Але передчасне видалення молочних зубів небажане. Можливий неправильний розвиток щелепних кісток, прискориться прорізування постійних зубів.           

       Методів, які надійно попереджуючих карієс, поки що не існує. Але сьогодні  відомі заходи, які здатні знизити частоту та важкість захворювання зубів.                                                                                                                     

      Формування зубів починається ще у внутрішньоутробному періоді, і дуже важливо, щоб вагітна жінка правильно харчувалась. В її раціоні необхідні молочні та м'ясні продукти. Вони є джерелом білків, а овочі та фрукти - мінеральних речовин та вітамінів.                         Основна помилка батьків - годування маленької дитини солодкими сумішами, або соками увечері чи протягом ночі. Частіш за все у таких дітей формується «пляшковий карієс», який руйнує верхні різці, тому що нижні при смоктанні захищені слиною. Пізніше пошкодження поширюється і на жувальні зуби як верхньої так і нижньої щелепи. Часто батьки дають малюку пляшечку з соскою, в якій знаходиться солодка водичка. Цукор накопичується на зубах і перетворюється в молочну кислоту, яка впливає на емаль зубів, які тільки недавно прорізались.

        Як тільки у дитини з'являються зуби, починайте давати йому тверду жорстку їжу. Щоб її розжувати потрібні зусилля, а це сприяє розвитку жувальних м'язів, поліпшує кровопостачання щелеп та зубів. Крім того, жорстка їжа посилює слиновиділення, а слина є джерелом мінеральних речовин, які підтримують постійність складу емалі зубів. У слини є і інша функція - потрапляючи на поверхню зубів, видаляючи залишки їжі, вона видаляє й харчове середовище, у якому розмножуються мікроби.

        Дуже корисно давати дитині після сніданку, обіду та вечері хоча б трохи фруктів або овочів: половинку яблука, 2-3 шматочка моркви, свіжучи квашену капусту. Але сучасні діти звикли до іншого десерту - цукерок, варення, солодких компотів, тощо. Залишки вуглеводів під дією бактерій порожнини рота перетворюються в кислоту, яка руйнує тверді тканини зубів.                                          

     Далеко не в кожній родині слідкують за доглядом порожнини рота та раціональним харчуванням. А це є основний засіб профілактики карієсу. Дуже поширена думка, що чистити зуби дитина має починати тоді, коли у неї з'явилися постійні зуби, чи принаймні у 5-6 років. Це не так. Більше того, перші зубки, які щойно з'явилися у дитини, теж потребують догляду. Такий догляд є особливим, оскільки для його виконання не використовують звичайні зубні щітки. У дитинки, наприклад, річного віку, має бути 6-8 прорізаних молочних зубів. Для очищення цих зубів від нальоту добре використовувати марлеві серветки або ватні палички, змочені у звичайній кип'яченій воді. Деякі фірми виробляють спеціальні зубні щітки для дітей молодшого дошкільного віку, якими також можна очищати маляті зубки від залишків їжі та зубного нальоту.                                                                             

        З віком, десь у 2 роки, слід дитину привчати до полоскання рота кип'яченою водою, оскільки чистити зубки вона ще не може. Для цього беруть дві склянки - одну заповнену та одну порожню - і пояснюють дитині, як це робити, після чого дитина має виплюнути воду у порожню склянку. Це навчить її не ковтати воду після полоскання. Після того, як батьки переконаються, що цей етап дитина засвоїла, можна переходити до полоскання із різними домішками - легким розчином харчової соди (чверть чайної ложки на склянку), який добре усуває зубний наліт, чи сольовим розчином, який є хорошою профілактикою не лише зубним, а й лор-захворюванням.

        Дитина має чистити зуби лише пастою для дітей. Навчивши дитину чистити зуби, батьки мають пам'ятати, що у жодному разі діти не мають це робити зубною пастою для дорослих - лише спеціальною дитячою зубною пастою. Усі зубні пасти, і для дітей зокрема, поділяють на профілактичні, лікувально-профілактичні  й  лікувальні.  Цей  поділ  зумовлений  тим,  які компоненти входять до складу зубної пасти, крім основних. Наприклад, зубні пасти, які ми радимо застосовувати для профілактики дитячого карієсу, містять кальцій і фтор. Тому, обираючи пасту для дітей молодшого шкільного віку, треба звертати увагу на кількість фтору, що містить ця паста. Першою вимогою до дитячих зубних паст для віку до 6-ти років є низький вміст або повна відсутність фтору. Для дітей від семи років пасти можуть містити більший вміст фтору. Ще однією із важливих умов для дитячих зубів є низька абразивність зубної пасти, оскільки емаль зубів у дітей ще дуже вразлива. У якості протикарієсного компонента в таких пастах використовують замінники цукру, наприклад, ксилітол, який потрапляючи в органи травлення не завдає їм шкоди.

       Ввечері чистіть зуби для здоров'я, вранці - для краси. Бажано добре вичищати зуби перед сном, видаляти всі харчові залишки. Це стримує розмноження бактерій, попереджає накопичення їх у шийках зубів, в міжзубних проміжках харчів, їхньої життєдіяльності, які розчиняють мінеральні речовини зубної емалі. Однак, за ніч в роті знову накопичується значна кількість бактерій, а на зубах з'являється м'який наліт, який містить слиз, відмираючі клітини слизової рота та їхні компоненти. Для цього дітям, які мають здатність до розвитку карієсу необхідно та корисно чистити зуби не тільки ввечері, а й обов'язково зранку.                                   

       Навчати маленьку дитину чистити зуби потрібно спочатку лише щіткою і без зубної пасти. Причому батьки мають показати дитині, як це робити правильно, тобто якими мають бути рухи-маніпуляції із зубною щіткою. Лише переконавшись, що дитина їх засвоїла, можна наносити на щітку зубну пасту, за кількістю якої батьки також мають стежити. Паста не має покривати щітку повністю. Кількості розміром із горошину буде цілком достатньо, оскільки наразі усі зубні пасти, і дитячі у тому числі, мають хороші піноутворюючі властивості. Основне завдання зубної щітки та пасти - зняти зубний наліт та залишки їжі з зубів. Вибираючи зубну щітку для дитини, треба звертати увагу на деякі особливості. Якщо батьки підбирають зубну щітку для дитини, якій 1,5-3 роки, то вони мають пам'ятати, що слизова оболонка ротової порожнини у діток дуже вразлива, тому щітка має мати м'яку щетину. Також слід звертати увагу на довжину робочої частини щітки, яка має відповідати ширині двох-трьох нижніх або верхніх центральних різців дитини, щоб нею було зручно чистити зубки. Обов'язково відвідуйте дитячого лікаря - стоматолога, навіть, якщо у дитини все добре. Профілактичний огляд грає і психотерапевтичну роль. Поки дефект твердих тканин зуба залишається поверхневим, неглибоким, лікування - швидке і безболісне. Але, якщо вчасно не лікувати поверхневий карієс, порожнина буде поступово руйнуватись далі та приведе до розвитку запалення пульпи (пульпіту) - м'якої тканини, яка знаходиться у внутрішній частині зуба. Ось тоді і з'являється нестерпний біль при їжі, в стані спокою та вночі. При найменших відчуттях болю в зубах негайно звертайтесь до стоматолога, він швидко зніме біль. Пам'ятайте, якщо не лікувати пульпіт, це може призвести до великих ускладнень - гнійного запалення кісткового мозку.                            

       Батьки повинні привчити дітей при будь-яких умовах берегти зуби, слідкувати за гігієною порожнини рота, раціонально та правильно харчуватись, відвідувати лікаря-стоматолога. Якщо дотримуватись усіх правил догляду за порожниною рота та зубчиками, ви завжди будете здорові, веселі та красиві.        

       Отже, рівень гігієнічних знань та вмінь значною мірою залежить від тісної співпраці лікарів-стоматологів, батьків, дітей, вчителів, вихователів та медпрацівників дошкільних та шкільних закладів і поліклінік. Дорослі мають стати взірцем для дитини та бути їй надійними помічниками у догляді за ротовою порожниною. Ступінь володіння гігієнічними навиками, усвідомлення потреби якісного їх виконання, обов'язкового відвідування стоматолога у рекомендовані терміни відіграє велику роль у профілактиці стоматологічних захворювань у дітей.

       При аналізі показників стоматологічної служби міської дитячої поліклініки можна сказати, що у цілому поширеність і захворюваність з стоматологічною патологією залишається стабільно високою, збільшується показник захворюваності серед дітей до 3 років.

       На захворюваність впливають не тільки місцеві чинники: погана гігієна порожнини рота, неякісне харчування, шкідливі звички, запізнене звернення до фахівців, а також загальні: в першу чергу спадковість, стресові ситуації та нехтування порадами лікаря.

       Відчутну допомогу дитячим стоматологам-терапевтам надають хірурги-стоматологи. У 2013р. було видалено зубів: постійних – 2558 (2012р. – 2649), молочних – 9852 (2012р. - 9443) та з ортодонтичною метою – 1221 (2012р. – 1310) 

       Зроблено операцій –752 (2012р. – 798).

       Активно виявляється ортодонтична патологія, яка щорічно зростає: взято на лікування – 868 (2012р. - 900), закінчено лікування – 251 (2012р. - 238), виготовлено апаратів – 910 (2012р. – 777).

       Діти з хронічними захворюваннями перебувають на диспансерному обліку, де їм проводяться як лікувальні, так і профілактичні заходи. На кінець 2013 року зареєстровано пацієнтів з множинним карієсом – 1053 (2012 - 1082),        гіпоплазією – 229 (2012 р. - 255),  захворюваннями слизової оболонки рота – 5 (2012 р. - 6), захворюваннями пародонту – 67 (2012 р. - 64) та ортодонтичною патологією – 4456 (2012 р. - 4357).

       Охоплено профілактичною роботою – 46610 (2012 р. - 37751), отримали ремтерапію – 2442 (2012 р. - 2141), пройшли ігієнічне навчання – 32627 (2012 р. - 27796).

       Масове охоплення дітей профілактичною роботою здійснювалося завдяки повноцінній санації у всіх школах міста.

       Планується дооснастити шкільні кабінети новими стоматологічними установками, придбати в стоматкабінети ПТУ № 10, педагогічного коледжу сухожарові шафи, проявочну машину для дентальних рентгенологічних знімків.

       Для підвищення показника санації у стоматологічних відділеннях 2 рази на рік проводиться  анкетування пацієнтів з метою вивчення пропозицій для покращення роботи.

       Наші лікарі працюють задля збереження здоров’я ротової порожнини та зубів у дітей.

 

 

       Управління охорони здоров’я