Головна » Актуально » Профілактика сказу

Профілактика сказу

   Сказ — особливо небезпечна інфекційна хвороба, що характеризується ураженням центральної нервової системи і закінчується летально. Джерелом збудника сказу (вірусу) є хворі на сказ тварини, які виділяють вірус зі слиною.

   Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від хижих (вовки, лисиці — 41,4 %) чи домашніх тварин (коти — 21,8 %, собаки — 15,3 %), а також сільськогосподарських тварин (20,2%). Епідемічна ситуація зі сказу в Україні є нестійкою, щорічно виявляється до 2 тис. випадків хворих на сказ тварин. Щороку в Україні реєструють понад 100 тисяч осіб, котрі звертаються у медичні заклади з приводу укусів тваринами, з яких 60% отримують направлення за показниками підозри інфікування сказом.

   В травмпункт Луцької міської клінічної лікарні звернулось за медичною допомогою з приводу укусів тваринами в 2011 році – 449 пацієнтів, в 2012 році – 481 пацієнт, в 2013 році – 441 пацієнт. 20 % з цих пацієнтів було госпіталізовано для проведення антирабічнх щеплень. У травмпункт обласної дитячої лікарні у 2013 році звернулось 133 дитини до 18 років, у 2012 році – 123.

   Вірус сказу потрапляє в організм людини при укусі або попаданні слини хворої на сказ тварини через рану або мікроскопічні пошкодження шкіри, рідше - слизової оболонки. Діагноз сказу ставлять на підставі даних анамнезу і клініки. Швидкого серологічного тесту для виявлення сказу немає. Інкубаційний період при сказі триває від 10 діб до 1 року і більше. Захворювання починається з підвищення температури тіла, загального нездужання, головного болю. Хворі збудливі, сон у них неспокійний. З часом виникають тонічні та клонічні судоми інших груп м'язів, можуть з'являтися слухові і зорові галюцинації. Через 2—3 доби збудження змінюється паралітичною стадією: хворий слабне, судоми зменшуються, після чого настає смерть. Триває захворювання 4—10 діб.

   Успішної терапії сказу не розроблено. Запорукою життя є вчасна профілактика. Відразу після зараження, конче потрібні первинна хірургічна обробка рани, активна і пасивна імунізація. Використовуються сучасні антирабічні вакцини та імуноглобуліни, введення яких здійснюється в стаціонарних та амбулаторних умовах. Якщо раніше імунізація не проводилася, то дорослі і діти повинні отримати 6 ін'єкцій: першу — відразу після зараження, інші — на 3-тю, 7-му, 14-ту, 30-ту, 90-ту добу. Вартість імунологічних препаратів для проведення повного курсу імунізації складає близько 1500 грн.

   На сьогоднішній день в Україні склалася законодавча колізія - згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 08.08.2011 року № 932 «Про удосконалення державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, що закупляються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів» лікувально-профілактичні заклади за бюджетні кошти можуть закуповувати лише медичні препарати, ціни на які зареєстровані у МОЗ. Препарати для вакцинації від правцю, сказу, гангрени, укусів змій не пройшли реєстрації ціни і не можуть бути закуплені за бюджетні кошти. Продаж їх населенню через аптечну мережу також заборонений, так як при цьому неможливо забезпечити необхідні умови зберігання, а саме температурний режим (зберегти «холодовий ланцюг»). Заручниками цієї ситуації є пацієнти, які не можуть отримати вакцинацію за бюджетні кошти і не мають можливості придбати препарати за свій кошт через аптечну мережу, та лікарі, які зобов’язані надати необхідну медичну допомогу згідно протоколів та виконати щеплення відповідно до стандартів.

  Із ситуації що склалася вихід знайдено завдяки благодійному фонду «Фонд Ігоря Палиці – Новий Луцьк», який регулярно купує та передає необхідні препарати Луцькій міській клінічній лікарні. В закладі імунізація пацієнтів проводиться за кошти Фонду не лише від сказу, а й від інших інфекцій при потребі. Закуплені сироватки для екстреної вакцинації. Вартість однієї дози вакцини, яка застосовується при укусах змій складає 1352,24 грн., протигангренозної сироватки – 2355,05 грн. В 2013 році в травмпункті та стаціонарних відділеннях лікарні пацієнтам введено 1460 доз вакцин загальною вартістю 104 001,95 грн.

   Основне завдання щеплень проти сказу - вироблення у людини стійкого імунітету проти вірусу. Імунітет зберігається приблизно протягом року. Вакцинація попереджає виникнення хвороби в 96-99 % випадків. Побічні явища при антирабічній вакцинації спостерігаються в 0,02-0,03 % випадків. Сказ є смертельним захворюванням: летальний результат наступає в 100 % випадків розвитку клінічної симптоматики. Профілактика сказу, в першу чергу, спрямована на зниження захворюваності середовища тварин і обмеження ймовірності укусу бродячими і дикими тваринами людини. У разі своєчасного звернення за медичною допомогою та проведення профілактичних заходів в повній мірі сказ у інфікованих осіб можливо попередити.

 

 

 

Управління охорони здоров'я Луцької міської ради