Головна » Актуально » Всесвітній день здоров’я 2017: «Депресія: давай поговоримо»

Всесвітній день здоров’я 2017: «Депресія: давай поговоримо»

   Всесвітній день здоров'я, який відзначається щороку 7 квітня, дає можливість звернути особливу увагу суспільства на  будь-яку проблему  в галузі охорони здоров'я, яка хвилює людей у всьому світі.

   Темою кампанії з проведення Всесвітнього дня здоров'я 2017 року є «Депресія: давай поговоримо».  

   Депресія - це захворювання, яке характеризується постійним станом зневіри і втратою інтересу до видів діяльності, які зазвичай приносять задоволення, а також нездатністю робити повсякденні справи, протягом, щонайменше, двох тижнів. Крім того, у людей, які страждають депресією, зазвичай присутні кілька з перерахованих нижче симптомів: нестача життєвої енергії, зниження апетиту, сонливість або безсоння, тривога, зниження концентрації, нерішучість, занепокоєння, почуття власної нікчемності, провини або відчаю, а також думки про заподіяння собі шкоди або самогубство.                                                                             

  Від депресії страждають люди різного віку, всіх категорій населення і в усіх країнах. За останніми оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, на сьогоднішній день понад 300 мільйонів людей у світі живуть з депресією. В Україні депресією страждають більше 6% населення. Навіть у країнах з високим рівнем доходу близько 50% людей з депресією не отримують лікування. В середньому, з державних бюджетів охорони здоров'я в охорону психічного здоров'я інвестується лише 3% (від 1% у країнах з низьким рівнем доходу до 5% у країнах з високим рівнем доходу). Інвестиції в охорону психічного здоров'я економічно обґрунтовані. За оцінками ВООЗ, кожен долар, інвестований на розширення масштабів лікування депресії та тривожних станів, приносить 4 долари США завдяки поліпшенню здоров'я і здатності працювати.

   Депресія заподіює психічні страждання, негативно відображається на здатності людини виконувати навіть найпростіші повсякденні завдання і іноді може мати катастрофічні наслідки для взаємин людини з близькими і друзями, а також здатності заробляти собі на життя. У крайніх випадках депресія може привести до відчайдушного кроку. На сьогодні самогубство - це друга провідна причина смерті серед людей у віці 15-29 років. Однак, депресія піддається профілактиці і лікуванню.  

   У всьому світі звертатися за медичною допомогою людям заважають негативні стереотипи, пов'язані з психічними захворюваннями, включаючи і депресію. А тому обговорення цієї проблеми з членом сім'ї, другом  або медпрацівником, в чималих групах людей, наприклад, в школі, на робочому місці і на соціальних заходах, у новинних ЗМІ, блогах або соціальних мережах допоможе  зруйнувати негативні стереотипи і підштовхнути все більшу кількість людей до того, щоб нарешті звернутися до спеціаліста за порадою чи лікуванням.

   Депресія може початися у кожного. Ризик депресії поглиблюється через бідність, безробіття, негативні життєві обставини,  втрату  близької людини чи розрив відносин, фізичні хвороби, залежність від алкоголю чи наркотиків, війни, стихійного лиха тощо. Тому цьогорічна кампанія націлена на кожну людину, незалежно від віку, статі чи соціального становища, хоча у Всесвітній організації охорони здоров'я  вирішили з особливою увагою підійти до трьох категорій населення, які мають цю проблему набагато частіше, ніж інші: молодь у віці 15-24 років, жінки дітородного віку  (особливо молоді матері), а також люди похилого віку (старше 60 років років).

   Загальна мета цієї кампанії зробити так, щоб якомога більше людей, які страждають на депресію, зверталися за допомогою і її отримували, а члени сімей, друзі, колеги змогли надати їм підтримку під час лікування та реабілітації.     

   Потрібно знати, що депресія сама по собі не пройде. Як і інші хвороби її необхідно вчасно на ранніх стадіях лікувати у психіатра. Лікування включає в себе комплекс методів.  Терапія складається із медикаментозного та інших методів лікування в залежності від варіантів депресії, ступеню важкості та типу перебігу захворювання. Медикаментозне  лікування депресії проводиться сучасними антидепресантами та іншими засобами. Сучасні антидепресанти «нового покоління» практично не мають побічних ефектів і легко переносяться. Методи психотерапії передбачають активну участь пацієнта, який вчиться справлятися зі своїми переживаннями в процесі лікування. Найефективніші методи психотерапії є  психодинамічний, поведінковий та когнітивний.  Для успішного лікування пацієнту також  необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря щодо режиму терапії, термінів відвідувань лікаря та ін.   

   Пам’ятайте: є безліч способів залишатися психічно стійким і не впадати в депресію. Якщо вам здається, що у вас починається депресія, поговоріть з кимось, кому ви довіряєте, або зверніться за допомогою до фахівця. 

 

   Управління охорони здоров’я

   (724653)