Бандирма

 

Меморандум про співпрацю від 23 січня 2014 року

Населення: 139,874
Мер: Толга Тосун (Tolga Tosun)
Веб-сайт: https://www.bandirma.bel.tr

Бандирма – це важливе прибережне місто Туреччини, на півдні Мармурового моря, розташоване поблизу порту з аналогічним ім'ям. Місто має зручне географічне розташування – всього лиш 2 години від Стамбула, Ізміру та Бурси – трьох найбільших міст країни. До Бандирми легко дістатися як по землі, так і по морю та повітрю. Місто виходить по суші до Егейського моря; на півдні через Баликесір, до іншої частини Анатолії; до Стамбула через Бурсу і області Фракія через Чанаккале. Завдяки постійним та швидким поромам та морським автобусам, які курсують між Стамбулом і Бандирмою, місто практично стало продовженням Стамбула. У період літа, кількість додаткових поромів збільшують до 6 разів на день, забезпечуючи комфортну подорож до Стамбула всього лиш за 2 години. В якості альтернативи, існують також регулярні щоденні маршрути потягом, які проходять між Ізміром та Бандирмою. Ця послуга діє для тих, хто надає перевагу залізничному транспорту.
Бандирма є одним із провідних промислових міст області, будучи центром таких видів промисловості як добрива високої якості, борошна, кормів, волокновіддільників, рису, олії, розведення курей, курчат-бройлерів, яєць, томатної пасти, заморожених морепродуктів, мармуру та каменю. На сьогодні Бандирма є виробником 15% всіх хімічних добрив, 25% курчат-бройлерів, а також утримує 20% ринку розведення курей країни.
Бандирма та її околиці мають великий туристичний потенціал, пишаючись своїм всесвітньо відомим Національним парком озера Ман’яс (також відомий як Пташиний Рай), місцями археологічних розкопок Кізік та Даскилеон, природнім туризмом на півострові Капідаг, морським туризмом в окрузі Ердек та на острові Авша, а також  термальним туризмом в округам Гьонен та Ман'яс. Бандирма також пропонує низку соціальних послуг серед яких безпечні та комфортні готелі, а також чудові ресторани.

Історія

Походження Бандирми досі залишається невідомим, хоча багато дослідників стверджують, що місто починає свою історію у VIII-IX столітті до нашої ери, приблизно збігаючись із часом заснування таких древніх міст як Кізік та Півострова Капідаг. В перші роки свого існування Бандирма розташовувалась за два кілометри на північний-схід від сучасного центру міста, поряд з такими сучасними округами як Ліватія та Яглідере. Протягом століть влада в Бандирмі переходила з рук в руки, від одного народу до іншого, аж до поки перші турецькі жителі Бандирми прийшли в місто після його завоювання у 1106 році Сулейманом Кутулмишем І. У XIII столітті Бандирма знаходилась під протекторатом Карас, а згодом у 1345 році була захоплена Османами за правління Орхана Газі. У той час Бандирма була маленьким рибацьким містечком. Орхан Газі призначив свого старшого сина Сулеймана Пашу правителем цього округу.
Бандирма стала адміністративною одиницею спочатку округу Айдинджик, а згодом округу Хюдавендігар. У другій половині XVI століття Бандирма була селищем в районі Капідаг, який належав до округу Галата. Бандирма стала частиною району Капідаг, вже округу Ердек у 1830 році, очолюваним воєводою. У 1873 році Бандирма стала районом округу Ердек.
XX століття стало ключовим для Бандирми. Завдячуючи своєму географічному розташуванню, місто страждало від посягань на територію з боку греків та вірмен. Особливо жорсткою була окупація грецьким населенням. Вони не лише почувались як на рідній землі, а навіть встановлювали свої правила і навіть збудували кілька арок навколо міста, прикрашаючи їх прапорами своєї країни. Місцеві жителі не могли миритися з такою поведінкою, та згодом підняли повстання, яке очолив Мустафа Кемаль Ататюрк. 17 вересня 1922 року відбулася фінальна, переможна битва за Незалежність. Згодом, встановлений пам’ятник під назвою «Остання Куля», який і досі нагадує жителям Туреччини і гостям країни про важку боротьбу за Незалежність.

Географічне положення

Бандирма, як область навколо міста Баликесір, включає в себе 32 села та два містечка. Центр Бандирми розташований на півночі Баликесіру. Сусідніми поселеннями є Ердек на півночі, Караджабей – район Бурси – на сході, Ман’яс на півдні та Гьонен на південному заході.
Площа Бандирми складає 690 квадратних кілометрів, а висота варіюється від 1 до 764 метрів над рівнем моря. Навколишній ландшафт частково нерівний та горбистий. Найвища гора регіону – Карадаг, висота якої складає 764 метри. Півострів, який знаходиться на північ від міста між бухтами Бандирми та Ердека, має назву Капідаг. Бандирма, яка також виконує роль важливого морського порту, розташовується по всій довжині бухти з ідентичним ім’ям, яка в свою чергу простягається на 31 кілометр. До того ж, якщо провести уявний трикутник зі Стамбулом, Бурсою та Ізміром у його вершинах, то Бандирма розташовуватиметься якраз у центрі цього трикутника. Найдовшою річкою регіону є Егрідере.  На півдні ж міста знаходить озеро Ман'яс, або ж Пташине Озеро, яке є домівкою всесвітньо відомого національному заповідника Пташиний Рай.

Економіка

Швидкий ріст економіки Бандирми набрав обертів після проголошення Туреччини республікою. Бандирма – одне з провідних промислових міст регіону. Промислові об’єкти розташовуються поблизу центру, в той час як основа сіл та передмість – сільське господарство. Після 1980 року, основним сектором капіталовкладень у Бандирмі стала харчова промисловість, і провідні державні підприємства продовжують фінансувати такі види промисловості як виготовлення добрива, борошна, кормів, волокновіддільників, рису, рослинної олії, яєць, томатної пасти, заморожених морепродуктів, а також розведення курей, курчат-бройлерів,  видобуток мармуру та каменю.
Більшість виробників білого м’яса у Бандирмі стали міжнародними компаніями та мають свої представництва закордоном. Бор – сировина, яка є однією із найбільш важливих у сучасному світі, виробляється на заводах компанії «General Directorate of Eti Mine Processing Facilities». Промисловий сектор Бандирми майже цілком складається з виробничих підприємств, які повністю залежать від сільського господарства. Той факт, що ці підприємства можуть задовольняти власні потреби щодо сировини в рамках свого регіону зіграло надважливий фактор у розвитку сільського господарства. З іншого боку, частка сільського господарства у загальному промисловому виробництві міста поступово зменшується в останній роки, в той час як сектор розведення свійських птахів розвивається семимильними кроками.

Культура та дозвілля

Центр Бандирми прикрашає велика кількість історичних будівель, які навіюють спогади минулого. Серед пам’яток архітектури виділяються такі як Мечеть Haydar çavuş, Фонтан Haydar çavuş, Будинок Вчителів, Староармійський Військкомат, Колишня Каплиця Дияконів, Весільна Зала (колишня будівля причалу), Нова Бібліотека (колишня будівля монополій), Будівля Клубу Çelik sporм (колишня залізнична станція), Мечеть Sunullah, Початкова Школа Бандирми, Будівля Уряду, Мечеть Ulu.
Бандирма також багата на народну творчість. Так як Бандирма стала популярним місцем для емігрантів, можна спостерігати, що не лише її власні звичаї та традиції створюють у місті еклектичне та барвисте розмаїття культур.

Туризм

Бандирма та її передмістя вважаються досить багатими коли мова йде про туристичні принади. А якщо ж брати до уваги наявні невикористанні ресурси, то потенціал просто величезний. Особливе місце у розвитку туристичного потенціалу в Бандирмі займає Археологічний Музей міста. Ось ще деякі туристичні пам’ятки: Древні міста Даскилеон та Кізік, Національний заповідник Пташиний Рай, мінеральні термальні джерела та інші.