Білосток

 

Протокол намірів про співпрацю від 21 серпня 2011 року

Угода про співробітництво від 22 червня 2013 року

Населення: 293 028 (30.06.2022)
Площа: 102 км²   
Країна: Республіка Польща
Регіон: Підляське Воєводство
Мер: Тадеуш Трусколаскі (Tadeusz Truskolaski)

Центр туристичної інформації в Білостоку: https://podlaskie.it

Офіційний сайт: http://www.bialystok.pl

 

 

Місцезнаходження

Білосток (пол. Białystok) — адміністративний центр Підляського воєводства, відстань до кордону з Україною становить 489 км.  

Населення

Кількість мешканців становить 294 989 (станом на 2010), з них 157 227 жінок та 137 762 чоловіків. На даний час 97 % жителів міста поляки, 2,5 % білоруси та 0,5 % населення інших національностей, зокрема росіяни, литовські татари, українці та цигани. Проте історично місто відоме як багатокультурне та багатонаціональне.

Історія

Білосток увійшов в історію як багатокультурне місто, де проживали люди різних національностей та релігій, що визначило особливий характер міста.
Земля на якій стоїть місто Білосток належала князям Мазовецьким та Тевтонському ордену. З XIV століття входила до Великого князівства Литовського. За легендою місто було засноване Гедиміном в 1320 році, але в писаних джерелах воно вперше згадується в 1437 році, коли територія навколо річки Білої була подарована польським королем Казимиром Ягелончиком Рацко Табутовичу. В 1457 році місто перейшло під владу сім’ї Веселовських, які побудували кам’яний замок та церкву. Після смерті останнього Веселовського в 1645 році місто перейшло у власність Королівства Польського. В 1749 році король Август ІІІ надав Білостоку статус міста, а також статут та міські права. Після цих подій починається період розквіту Білостока, пов’язаний з іменем його власника – гетьмана Клементія Браницького, який організував великий аристократичний двір, а також запроси у місто художників та науковців.
В середині ХІХ ст. на околицях міста починають з’являтись ткацькі фабрики, місто стає центром текстильної промисловості та переживає стрімкий злет та збільшення кількості жителів.
Під час Першої Світової війни в серпні 1915 місто після численних бомбардувань було окуповане німцями.  В березні 1918 Білосток було оголошено частиною Білоруської Народної Республіки, а в липні 1918 частиною Литви. Проте вже в 1919 році віддане назад до території Польщі.
В ході Другої Світової війни в 1939 році Білосток був захоплений німцями, проте відразу згідно з Пактом Молотова-Ріббентропа відданий СРСР. Згодом оголошений столицею Білостокської області Білоруської РСР.
В 1943 році в місті німцями була відкрита Комерційна школа, учні школи були пов’язані з Армією Крайовою та приймали участь в Русі опору, в результаті чого деяких з них було відіслано в концлагери.
В липні 1944 місто Білосток було звільнене Червоною Армією, 20 вересня 1944 місто разом з прилеглою територією було передано Польщі, яка в рамках обміну населення з СРСР почала проводити політику виселення білорусів та українців.

 

 

Туризм

Білосток найбільше місто в північно-східному регіоні та столиця Підляського воєводства. Воно є найважливішим містом регіону, Білосток займає 2 місце за щільністю населення, 11 за чисельністю населення та 13 серед областей.
Розміщення на кордоні з Білоруссю, Литвою та Росією забезпечує відмінні умови для економічного та культурного розвитку. Білосток здавна є місцем, де співіснує багато культур, релігій та національностей.
Період розквіту Білостоку припав на XVIII століття, коли його володарем був великий коронний гетьман Ян Клемент Браницький, який відбудував місто після великої пожежі, а міський палац перетворив на розкішну магнатську резиденцію.
Сьогодні давня резиденція – це володіння Медичної Академії, і лише частково нагадує один з найкращих палацово-садових проектів, який прирівнюється до Версаля. Обидва сади проектував один і той же архітектор А. Ле Нотр.
У центрі ринку, що має незвичну форму, подібну на трикутник, знаходиться ратуша, яка є місцем Білостоцького державного музею. Серед його експонатів вартими уваги є багата колекція народного ткацтва, польського малярства та ікон.
Варто побачити костел, який виник у результаті поєднання двох храмів, та дві церкви з багатою поліхромією та численними іконами. Білосток відомий також як місце народження Людвіка Заменгофа, творця есперанто.
Всього лише 16 кілометрів на схід, серед лісів Книшинської пущі лежить містечко Супрасль – курортно-санаторний центр, що славиться давнім монастирським комплексом Василіан. Вони прибули сюди на початку XVI століття і дуже скоро утворили важливий релігійний центр, вплив якого поширювався на цілу західну Русь.
Уже кілька років тривають роботи по відбудові ансамблю старої церкви, який поєднує особливості готичного та візантійського стилів. Після відбудови повернуться до церкви її відомі фрески; зараз їх можна оглянути в трапезній.
На невеликій віддалі від траси Білосток–Варшава, на березі Нарви лежить містечко Тикоцін. Це відома своїм бароковим комплексом туристична місцевість. Комплекс утворюють костел св. Трійці, видовжена площа з будинками міщан та пам’ятник гетьмана Стефана Чарнецького. Цікавою пам’яткою старовини є синагога, яка знаходиться в колишній єврейській дільниці. Її було збудовано в стилі бароко в середині XVII століття, сьогодні там розміщено Іудаїстський музей.
Місто розміщене в екологічно чистому районі у зв’язку з цим, Білосток назвали Зеленим легенями Польщі.
Поблизу Білостока знаходиться найзнаменитіший в своєму роді є Біловежський народний парк, в якому мешкають зубри. Велика кількість туристів під час відвідання Білостока, також виїздять на екскурсії до найгарніших куточків природи Біловезької Пущі та боліт Бебжі.
Білосток також приваблює можливістю відвідати мальовничі пригороди, села, хутори та помилуватись захопливими краєвидами Підлясся.

 

 

Музеї

У місті знаходиться декілька музеїв, зокрема Історичний Музей Білостока, він є частиною Музею Підлясся. Фонди музею мають велику колекцію історичних пам’яток та шедеврів іконопису, які висвітлюють історію Білостоку та Підлісся. Також функціонує нумізматична виставка, яка налічує  16 000 монет, медалей та нагород.
Військовий музей в Білостоку був заснований у вересні 1968 року, як частина Музею Підлісся для проведення розкопок та досліджень пов’язаних з військовою історією північно-східної Польщі.

 

 

Культура та дозвілля

Білосток є одним з найбільших культурних центрів Підляського воєводства. Привабливими для туристів є вистави мистецьких груп, мистецькі музеї, історичні музеї, пішохідну екскурсії по архітектурних та історичних пам’ятках, велика кількість парків та зелених насаджень. В 2010 році Білосток брав участь в конкурсі Європейська столиця культури 2016, але нажаль не виграв.

Театри

Ляльковий театр м. Білостока заснований у 1953 році є одним з найстаріших лялькових театрів Польщі. Завдяки високопрофесійним акторам та мистецькому рівню, театр був визнаним одним з найкращих лялькових театрів Польщі.
Драматичний театр ім. Олександра Вегерки, розміщений в будівлі спроектованій Ярославом Гіріною, яка була побудована в 1933-1938 рр.

Фестивалі

  • Міжнародний фестиваль шкіл лялькарства;
  • Підляська конференція шкіл лялькарства;
  • Міжнародний день театру;
  • День міста Білосток;
  • Фольклорні зустрічі Білостока;
  • Фестиваль польської культури UNDERGROUND. рl;
  • Фестиваль короткометражних фільмів м. Білосток ŻubrOFFka;
  • Міжнародний конкурс фортепіанних дуетів;
  • Дні церковної музики м. Білосток;
  • Міжнародний фестиваль церковної музики – Hajnówka;
  • Міжнародний конкурс молодих диригентів ім. Вітольда Лютославського;
  • Літній концерт в парку Браніцкіх;
  • Дні християнської культури;
  • Музична весна Білостока;
  • Фестиваль музики бароко;
  • Міжнародний танцювальний турнір «Złote Pantofelki»;
  • Фестиваль польської та білоруської пісні «Białystok – Grodno»;
  • Дні білоруської культури;
  • Фестиваль української культури на Підляссі  «Підляська осінь».

Кінотеатри: Pokój, Ton, Syrena, Forum.

Освіта

Білосток є важливим осередком освіти та науки, тут знаходиться медичний інститут, вечірня інженерна школа та ще 15 вищих навчальних закладів.
Більше 30 тис. студентів навчаються в вищих школах та університетах міста:

  • Політехніка Білостока;
  • Медичний університет м. Білосток;
  • Музичний університет ім. Фредеріка Шопена філія в Білостоку;
  • Вища школа державного управління м. Білосток;
  • Вища економічна школа;
  • Вища школа косметології та охорони здоров’я;
  • Вища школа управління та інші.

Економіка

Білосток є центром харчової, деревообробної, керамічної промисловості та машинобудування.
Серед галузей промисловості в місті розвинуті: харчова промисловість (виробництво м’яса, фруктів, овочів, напівфабрикатів, виробництво зерна), електричне машинобудування (виробництво запчастин та обладнання, виробництво обладнання для електричного опалення), машинобудування (електротехнічне, металообробка), виробництво пластмаси, текстильна промисловість (шкіряна та взуттєва промисловість, фурнітура), деревообробна промисловість (меблева промисловість), промисловість будівельних матеріалів.