Інформація про роботу галузі культури у 2023 році
Перелік закладів культури базової мережі Луцької міської територіальної громади затверджено рішенням міської ради від 26.04.2023 №44/64. Числовий показник мережі закладів культури протягом 2023 року не змінено, налічує 52 заклади: 5 мистецьких шкіл, 1 філія мистецької школи, 19 закладів культури клубного типу; 25 бібліотек; 2 музеї. Із загальної кількості закладів 21-міські, 31- розташовані на територіях сільських громад.
У час особливого режиму воєнного стану забезпечено ефективну роботу закладів культури, які довели свою спроможність та важливість для громади шляхом упровадження різнопланових актуальних методів роботи, спрямованих на збереження та популяризацію культурної спадщини, утвердження духовності, національної ідентичності, єдності, патріотизму, європейських цінностей, а також згуртованості мешканців громади.
Культурні послуги адаптовано до умов сьогодення. Продовжили роботу створені на базі закладів культури з початку війни 12 Центрів арттерапії, де реалізовуються проєкти та відбуваються заходи із застосуванням різноманітних видів арттерапії. У закладах діють волонтерські центри із залученням мешканців громади для проведення заходів, спрямованих на підтримку ЗСУ.
Здійснено зміцнення матеріально-технічної бази на суму 4 289,8 тис. грн, зокрема: проведено ремонт фасаду бібліотеки-філії №4, приміщення бібліотеки-філії №5 та абонементу центральної бібліотеки для дорослих; поточні ремонти пам’яток дерев’яної архітектури у музеї історії сільського господарства Волині-скансені; приміщень будинків культури сіл Жидичин, Шепель, Рокині, Прилуцьке; косметичний ремонт хореографічного залу, сцени Палацу культури м. Луцька; дооблаштовано укриття у Будинку культури мікрорайону Вересневе; утеплено фасад та здійснено благоустрій території музичної школи №3; встановлено пожежну сигналізацію в музичній школі № 2; дообладнано дві кімнати укриття в художній школі. Придбано комп’ютеру техніку, музичні інструменти, сценічні костюми. З метою забезпечення безперебійної роботи, належне надання послуг заклади культури забезпечено генераторами.
Бібліотечні заклади
Послугами бібліотек користується понад 45 тисяч осіб різних вікових категорій, на 2500 більше в порівнянні з 2022 роком. Відвідування – понад 250 тисяч у рік, що на 1700 більше, ніж у 2022 році. Упродовж року до єдиного фонду ЦБС надійшло з різних джерел 5 544 видань на суму 654,6 тис. грн, в т.ч. за бюджетні кошти придбано 1966 примірників книг на суму 380,00 тис. грн. Забезпечено функціонування зведеного електронного каталогу централізованої бібліотечної системи, який доступний для користувачів онлайн. У стадії завершення-систематизація бібліотечних фондів в електронній програмі «УФД/Бібліотека», до якої у 2023 році включено бібліотеки-філії сіл Жидичин, Княгининок, Кульчин, Прилуцьке.12 бібліотек-філій діють як хаби цифрової освіти. Тренери з числа бібліотечних працівників проводять тренінги, індивідуальні та групові заняття з користування платформою «Дія», різними електронними сервісами, навчають захисту персональних даних, безпечної поведінки в мережі Інтернет тощо. У центральній бібліотеці для дорослих продовжує роботу проєкт «Ваша цифрова бібліотека», створений задля допомоги мешканцям, зокрема, людям поважного віку, набути нових знань та навичок у пошуку інформації в інтернеті, навчитися користуватися електронними засобами комунікації, соціальними мережами, електронними порталами. Школа цифрової грамотності «БЕЗМЕЖ» успішно працює у центральній бібліотеці для дітей, де відвідувачі навчаються спілкуванню у віртуальному світі, набувають впевненості у роботі з комп’ютером чи смартфоном, удосконалюють навики користування електронними сервісами. У 2024 році передбачено розширення мережі цифрових хабів у бібліотеках, зокрема, створення їх на базі сільських бібліотек для забезпечення доступною цифровою освітою якнайбільшого числа мешканців громади. В межах Всеукраїнського проєкту «Єдині» у бібліотеках створено розмовні клуби, де усі охочі можуть удосконалити знання української мови. Протягом 2023 року заняття відвідали більше 5000 осіб, в т.ч. ВПО. Реалізовано волонтерський проєкт «Психологічна допомога в кризових ситуаціях», в межах якого проведено 36 психологічних ресурсних зустрічей, до участі в яких залучено більше 1500 осіб, в т.ч. ВПО, учасники війни та члени їх родин. Близько 100 заходів для різних категорій дітей проведено в межах проєкту «СпівДія заради Дітей» благодійного фонду «СпівДія» за підтримки Дитячого фонду ООН (UNICEF Ukraine) і Міністерства молоді та спорту України. Більше 2000 дітей залучено до заходів в межах програми «Бібліотека-територія дитинства». Реалізовано програми «Літературні відкриття», «Творче літо», «БібліоMarafon-2023» до Всеукраїнського дня бібліотек, «Дитина читає–Україна перемагає» в рамках Всеукраїнського тижня дитячого читання. Організовано благодійні акції «Бібліотечка для воїна», «Великодній кошик для воїна», «Різдвяний подарунок для воїна», до яких долучилися бібліотечні працівники та активні користувачі книгозбірень.
Мистецькі школи
У мистецьких освітніх закладах початкову мистецьку освіту здобувають 2500 дітей, більше 700 з яких користуються пільгами в оплаті навчання. Розмір щомісячної плати за навчання становить 170,00 грн у художній школі та 100,00 -230,00 грн у музичних школах (в залежності від музичних інструментів). Більше 400 дітей навчається у групах, що діють на засадах самоокупності. Розмір плати у таких групах становить 350-1200 грн. На засадах самоокупності діє «Вечірня школа» у Луцькій музичній школі №2 та «Вечірня майстерня» у Луцькій художній школі. Протягом 2023 року більше 500 учнів стали лауреатами мистецьких конкурсів міжнародного, всеукраїнського та регіонального статусів. У школах діє 58 творчих колективів з числа учнів та викладачів, що є активними учасниками культурно-мистецьких заходів. Упродовж шкільних літніх канікул викладачі шкіл організовували арттерапевтичні заняття в рамках проєкту «Творче літо». До участі у заходах залучались діти ВПО, військовослужбовців та діти соціально вразливих категорій. Музична школа №1 ім. Ф.Шопена як партнер долучалася до реалізації грантового проекту «Спільна культурна спадщина:відродження фольклору на українсько-польському прикордонні» Програми транскордонного співробітництва. З ініціативи музичної школи №1 імені Ф.Шопена на базі музичної школи у місті Санок (Польща) проведено ІІІ Міжнародний конкурс піаністів «Шопенівська весна». Активну виставкову, проектну, конкурсну діяльність здійснюють у Луцькій художній школі. Викладачі та учні долучаються до реалізації загальноміських мистецьких проектів, зокрема, в межах Великодніх заходів представлено арт-інсталяції «Великдень», «І розквітне Україна…», «Писанкове диво», «Воскрес Христос – Воскресне Україна!»; до Дня незалежності України створено тематичні інсталяції та арт-об’єкти, вуличну інсталяцію «НЕзламність», де виставлені розписані учнями та викладачами школи тубуси з використаного військового спорядження; до Дня міста реалізовано мистецький проект «Територія творчості». Впродовж літа у арт-галереї «Луцьк» експонувалася виставка графічних робіт учнів школи «Елегія війни». До Дня незалежності України школа представила виставку естампів українських художників «Поетична інспірація». Живописні роботи учнів Луцької художньої школи були виставлені на благодійний аукціон в Анланті (США). За виручені кошти в сумі 4485 доларів США було придбано автомобіль для 14 ОМБР імені князя Романа Великого. Роботи учнів були представлені на благодійній виставці «100 картин дітей незламної України» благодійної програми «Kidsand Art Ukraine». За кошти цієї програми облаштовано сучасне освітлення 18 навчальних класів школи. На базі школи триває реалізація грантового проєкту «Арттерапія для ВПО», що передбачає проведення занять із образотворчого мистецтва для дітей з числа ВПО та представників національних спільнот.
Клубні заклади
На базі клубних закладів діє 140 клубних формувань, 65 з яких – для дітей, 7 творчих колективів для дітей удостоєні звання «зразковий аматорський», 19 колективів для дорослих – «народний аматорський». Із загальної кількості формувань 15 діють на платній основі. Розмір плати за навчання у студіях – 200-400 грн. Загальна кількість учасників клубних формувань - близько 3 тис. осіб. Усі клубні формування забезпечені репетиційними базами та необхідними технічними засобами. Активну творчу діяльність здійснюють аматорські колективи «Волинянка», «Волиняночка», «Юність», «Чачка», духовий оркестр Палацу культури м.Луцька, «Добродії» клубу с.Озерце, «Серпанок», «Княгининські хорошухи» Центру культури «Княгинингок», «Кураж» та «Паросток» БК села Боголюби та ін. У 2023 році дитячий зразковий ансамбль танцю «Волиняночка» Палацу культури, зразковий аматорський фольклорний колектив «Вервечка» та зразкова аматорська вокальна студія «Зернятко» культурно-мистецького центру «Красне» презентували українську культуру під час першого фестивалю «Art Festival Unity Lutsk-Edipsos» в Греції. Ансамбль танцю «Волиняночка» представляв власний творчий доробок на Міжнародному фестивалі фольклору у м.Плоцьк (Польща). Аматорський фольклорний гурт «Чачка» брав участь у V Всесвітньому фестивалі лози та лозоплетіння у м. Познань (Польща). Народний аматорський ансамбль танцю «Волинянка» та народний аматорський оркестр народних інструментів «Волинянка» взяли участь у фольклорному заході «46-й Курпьовський медозбір» в місті Мишинець (Польща). Народний аматорський ансамбль «Юність» здобув гран-прі та низку інших нагород у фестивалі-конкурсі інструментального, вокального та хореографічного мистецтва «Верховина STAR-FEST».
Музей історії сільського господарства Волині-скансен
Працівниками музею-скансену проведено близько 200 екскурсій. Більше 10 тис. осіб різного віку та соціальних категорій долучилися до культурно-мистецьких, просвітницьких заходів, що відбулися на території музею. Серед таких: табір лицарського духу «Доблесть віків»; козацьке наметове таборування «ГЕРЦЬ-2023»; фестиваль національний бойових мистецтв «Дух незламних» (під час фестивалю зібрано 640000,00 грн для потреб ЗСУ); благодійний сімейний захід «Зима в скансені».
Основні культурно-мистецькі проєкти
На реалізацію культурно-мистецьких заходів використано 1600,2 тис.грн.
З метою збереження та популяризації культурної спадщини, утвердження духовності, національної ідентичності реалізовано творчий проєкт «Великодня майстерня» за участі майстрів народної творчості; артпроєкт «Великоднє диво», в межах якого на Театральному майдані презентовано артінсталяції «І розквітне Україна» (мапа України), «Писанкове диво», «Воскрес Христос, воскресне Україна!» та галерею просто неба «Писанки Великої Волині. Сонячна колекція»; проєкти «Різдво Разом» та «Великдень разом», до участі в яких залучено родини захисників та внутрішньо-переміщених осіб; проведено традиційну виставку-конкурс «Писанковий дивосвіт», де було представлено близько 1000 писанок, виконаних дітьми луцької громади та ВПО. У співпраці з КП «Парки та сквери м. Луцька» та департаментом освіти міської ради започатковано проєкт «Парк писанок» (близько 100 макетів писанок, розписаних дітьми, упродовж Великодня прикрашали парк культури та відпочинку імені Лесі Українки). Більше 50 заходів проведено у закладах культури з нагоди Дня вишиванки. В межах реалізації проєкту «Спільна культурна спадщина: відродження фольклору українсько-польського прикордоння» проведено фестиваль «Етнокультурна – сила, що єднає» за участі творчих колективів луцької громади, етнографів, фольклористів, які досліджують, відроджують та популяризують зберігають культурну спадщину України. З метою виховання патріотизму та національної гідності громадян проведено низку культурно-просвітницьких патріотичних заходів: до Дня пам’яті Героїв Крут, Дня Героїв Небесної Сотні, Дня пам’яті та примирення, Дня захисників і захисниць України та Дня українського козацтва, Дня Гідності та Свободи, Дня пам’яті жертв голодоморів, Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні, Дня Соборності України, Дня Незалежності України, Дня Державного прапора України, Дня Героїв. У Парку культури та відпочинку імені Лесі Українки презентовано артінсталяцію «Повернення». На Театральному майдані створено тематичні інсталяції та артоб’єкти, серед яких– інсталяція «НЕзламність» (розписані учнями художньої школи тубуси з-під озброєння, що надані військовими); в межах різдвяно-новорічних заходів встановлено інсталяції «Крила», «Молитва», «Різдвяний сад», облаштовано галерею просто неба «Місто Святого Миколая» на вулиці Лесі Українки. Проведено більше 2000 культурно-мистецьких заходів в межах благодійних проєктів, під час яких було організовано збір коштів на потреби ЗСУ. Серед таких: марафон «Разом переможемо», проєкти «Весна, що наближає Перемогу!», «Культурний фронт на захисті кордонів», «Культура має значення», «Разом до Перемоги!», «Переможний Дух Різдва» та ін. Загалом в межах благодійних заходів зібрано 1 473 421 грн, які скеровано на придбання технічних засобів для ЗСУ. Зокрема, придбано: 3 квадрокоптери, супутниковий модем Starlink, точку доступу Mikrotik, телефон Grandstream, приціл цифровий, акумулятори, монокуляр, пульт керування для дрона, 2 планшети та ноутбук, зарядну станцію, 2 портативних зарядних пристрої, 22 рятувальні жилети.
Міжнародна культурна діяльність
Протягом 2023 року реалізовано 10 грантових проєктів. Для розвитку галузі культури громади залучено близько 2 млн. грн. грантових коштів. У 2024 році продовжується реалізація програм Ради Європи «Інтеркультурні міста», «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних меншин і ромів в Україні», проєктів «ЯК ВДОМА: створення креативного простору для внутрішньо переміщених осіб на базі бібліотек Луцької МТГ», «Арттерапія для ВПО». Підготовлено 7 проєктних заявок.
Протягом року у департаменті культури опрацьовано більше 4000 документів, підготовлено 430 нормативно-правових документів, проведено 29 внутрішніх виробничих нарад з працівниками департаменту і керівниками закладів культури.
Інформація про роботу департаменту культури, закладів культури та культурно-мистецького життя громади загалом висвітлюється на сайтах міської ради та департаменту культури.