Колковська Ірина Василівна Звіт про роботу депутаткою Луцької міської ради за 2021 рік
- в результаті місцевих виборів 2020 року вперше обрана депутаткою Луцької міської ради
- є частиною фракції Політичної партії «Європейська солідарність»
- голова депутатської групи з гендерної рівності «Рівні можливості»
- членкиня Постійної комісії міської ради з питань міжнародного співробітництва, торгівлі, послуг та розвитку підприємництва, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму
- членкиня Координаційної ради з питань розвитку підприємництва
- маю 4 помічниці депутата: Людмила Висоцька-Степанюк, Марія Доманська, Інна Стретович та Ірина Мандзик
Я обрана депутаткою за територіальним виборчим округом №3 (центральна частина Луцька), проте моя робота не обмежується лише представленням інтересів громадян, які проживають в цій частині міста. Значна частина питань та ініціатив, з якими я працюю, стосується всієї громади та всіх її жителів.
Робота в міській раді в цифрах:
- 14 засідань комісій з питань міжнародного співробітництва, торгівлі, послуг та розвитку підприємництва, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму, під час яких розглянуто опрацьовано та розглянуто 112 питань;
- 24 сесії міської ради (особиста присутність – 17 сесій), під час підготовки до яких опрацьовано 1723 питання;
- робота під час засідань погоджувальної ради голів фракцій та депутатських груп, зокрема взяла участь в напрацюванні правил надання земельних ділянок на сільських територіях Луцької громади;
- подала на розгляд сесії 3 проекти рішень, які були підтримані депутатами міської ради;
- подала 16 депутатських звернень відповідно до запитів громадян із різних господарських питань та у відповідь на неналежне виконання своїх обов’язків певними департаментами міської ради;
- подала на розгляд сесії 1 депутатський запит щодо невиконання органом соціального захисту населення міської ради постанови КМУ.
Проекти рішень (підготовлено, подано на розгляд та отримана підтримка депутатів на сесіях):
- Проект рішення щодо введення мораторію на глибоке кронування дерев та розробку правил утримання зелених насаджень в Луцькій громаді;
- Звернення до Міністерства соціальної політики щодо функціонування Центру реабілітації для дітей з інвалідністю «Пролісок»;
- Звернення до Голови Верховної Ради України і голів фракцій та депутатських груп у ВРУ щодо ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами.
Реагування на звернення громадян
Опрацьовано ряд звернень жителів Луцької громади щодо поточних господарських питань, більшість з яких отримали позитивний результат або плануються до виконання в 2022 році, зокрема:
щодо утримання прибудинкових територій та смітників в районі Залізничного вокзалу;
- щодо програм підтримки ОСББ;
- щодо нестабільного руху громадського транспорту в громаді;
- щодо розчищення від снігу вулиць Червоної Калини, Огієнка та 8 березня;
- щодо ремонту вулиці Червоної Калини;
- щодо порушення мораторію на обрізання дерев та щодо затвердження Правил утримання зелених насаджень;
- запит до директора ЛСКАП "Луцькспецкомунтранс" Марценюка В.В. про можливість встановлення нових сміттєвих контейнерів у дворах міста, зокрема сміттєвих баків в точці збору сміття, яка знаходиться в дворі будинків за адресами вул. Клима Савура, 20, 26, 28 та вул. 8-го Березня, 33, 8-го Березня, 35;
- щодо ремонту фасаду та даху 5-ї школи;
- щодо ремонту прибудинкової території та встановлення дитячого майданчика за адресою вул. Ковельська, 6а та щодо проведення благоустрою в дворах будинків пр-ту Грушевського, 3, пр-ту Грушевського, 5 та КРУ на пр-ті Грушевського, 3а;
- щодо можливостей придбання житла для учасників АТО;
- звернулась до старости Заборольського старостинського округу В. Боярського з проханням налагодити комунікацію з жителями, методами, які будуть доступні для різних цільових груп, зокрема із використанням соціальних мереж;
- звернулась до старости Жидичинського старостинського округу Г. Матвіюк з проханням взяти на контроль питання щодо утилізації органічних відходів на окрузі.
Депутатські ініціативи
Утримання зелених насаджень в Луцькій міській громаді
У відповідь на звернення мешканців Луцька щодо неналежного утримання дерев та пагубного їх кронування разом з колегою по фракції Юрієм Моклицею подала проект рішення щодо введення мораторію на глибоке кронування дерев та розробку правил утримання зелених насаджень в Луцькій громаді. Під час сесії даний проект рішення був підтриманий депутатами міської ради, а питання передане в роботу до відділу екології.
Після підтримки рішення я зустрілася з керівницею відділу екології Оксаною Лисак для обговорення подальших кроків щодо правил догляду за зеленими насадженнями, зокрема, узгодили ключові моменти, які буде відображати цей документ. Як одна із ініціаторок взяла участь у засіданні робочої групи з врегулювання питань, пов’язаних з обрізанням та формуванням крон дерев у Луцькій громаді. Також були присутні представники департаменту ЖКГ, відділу екології, управління містобудування та архітектури, науковці з наших університетів, голови ОСББ, урбаністи та громадські активісти. В результаті збору рекомендацій сформували кістяк документу щодо утримання зелених насаджень в місті, який, зокрема, містив ключові положення, що проведення обрізки, так само як і видалення дерева, можливе лише за наявності дозволу профільної комісії; основними способами догляду за кронами дерев є формувальна та санітарні обрізки (омолоджувальну не застосовувати); обрізку проводити не більше 30% крони; даний документ буде обов'язковим до виконання усіма суб'єктами господарювання, зокрема в частині відповідальності також.
Протягом весни 2021 р. в місті відбулися порушення мораторію на кронування дерев, в результаті чого я подала запит міському голові щодо роз’яснення ситуації порушення мораторію на кронування та депутатські звернення до департаменту ЖКГ та відділу екології.
В кінці червня Виконавчий комітет затвердив Програму розвитку та збереження зелених насаджень Луцької міської територіальної громади на 2021-2025 роки. Окрім вище перелічених пунктів, одним із ключових її завдань стало визначення меж земельних ділянок та присвоєння кадастрових номерів усім паркам та скверам Луцької громади, що унеможливить в майбутньому «відкушування» частин парків для різного будівництва.
Також під час сесії в кінці року внесла правку до паспорту Програми розвитку та утримання парків та скверів, інших озеленених територій Луцької міської територіальної громади на 2022-2024 роки, зокрема пункт в розділ засобів розв'язання проблеми – «догляд за парками, скверами та іншими зеленими насадженнями має відбуватися згідно затверджених Правил утримання зелених насаджень Луцької громади».
Депутатська група з гендерних питань «Рівні можливості»
За моєю ініціативою в міській раді створена депутатська група з гендерних питань «Рівні можливості». Метою діяльності депутатської групи є: забезпечення рівних прав і можливостей для жінок та чоловіків на території Луцької міської територіальної громади, посилення політичної участі жінок в Луцькій ТГ, запобігання гендернозумовленій дискримінації жінок та чоловіків, попередження та протидія усім формам насильства за ознакою статі, активізація діалогу з неурядовими та громадськими організаціями, що працюють у сфері політики рівних можливостей. До складу депутатської групи увійшли 6 депутатів з 3-х фракцій міської ради, я обрана її головою.
Як голова депутатської групи беру участь реалізації проекту ООН Жінки «Посилення гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок шляхом проведення реформи децентралізації в Україні», який розпочався в Луцькій громаді в 2021 році. На першому етапі взяла участь у засіданні робочої групи проекту щодо першого етапу роботи - збір детальних гендерних даних по громаді (включає стать, вік, зайнятість та інші соціальні та економічні показники), які в майбутньому будуть використані для підготовки дуже важливого документу - Гендерного паспорту громади. Станом на кінець 2021 року Гендерний паспорт громади знаходиться на фінальній стадії підготовки. Міська рада зможе використовувати Гендерний паспорт для планування програм і бюджетів дійсно спираючись на реальні потреби різних груп населення.
Я також запропонувала в межах діяльності за проектом провести для керівників та працівників різних департаментів Луцької міської ради тренінги з основ гендерної рівності та гендерного бюджетування. На моє звернення отримала відповідь від міської ради про згоду сприяння таким тренінгам як актуальних для планування соціально-економічного розвитку.
На запрошення ООН Жінки-Україна ділилася кейсами роботи нашої міської депутатської групи з гендерних питань із учасниками та учасницями семінару для консультативно-дорадчого органу з питань сім'ї, гендерної рівності та демократичного розвитку при Волинській ОДА, а також трьох інших областей (Херсонська, Сумська, Чернівецька).
Звернення щодо Центру реабілітації дітей з інвалідністю «Пролісок». В липні 2021 року до депутатської групи з гендерних питань «Рівні можливості» звернулася ініціативна група батьків дітей з інвалідністю, які відвідують Центр реабілітації. Серед головних проблем, які озвучили батьки, - необхідність збільшення кількості годин перебування дітей у Центрі (з 4 до восьми), створення належних умов для дітей з інвалідністю, розширення спектру послуг. Батьки також синхронно звернулися за допомогою до депутатів Луцької районної та Волинської обласної ради.
На початку серпня відбулася зустріч батьків, керівництва Центру та депутаток різного рівня рад. Вже під час самої зустрічі було озвучено ще ряд питань, які вимагають негайного розв'язання. А найголовніше: у Центрі три роки не призначають керівника. Нині є лише виконувачка обов'язків директора Людмила Казмірук. «Пролісок» підпорядковується Міністерству соцполітики і саме в компетенції цього відомства розв'язання кадрового питання. Окрім того, виявлено ще ряд моментів: невідповідність положення про діяльність Центру чинному законодавству, відсутність достатньої кількості кваліфікованих працівників, поганий стан матеріально-технічної бази, який не відповідає потребам дітей з інвалідністю. Під час зустрічі домовилися подати синхронні звернення до Міністерства соціальної політики від депутатів міської, районної та обласної ради щодо забезпечення ефективного функціонування Центру, а перш за все збільшення тривалості щоденного перебування дітей та оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади директора.
Я подала на розгляд профільної комісії та сесії звернення до Міністерства соціальної політики щодо функціонування Центру реабілітації для дітей з інвалідністю "Пролісок", яке було підтримане депутатами. В результаті в Центрі було відновлено 5-годинний графік догляду за дітьми та харчування дітей, проте директор досі не призначений.
Запобігання та протидія сімейному насильству та насильству над жінками.
Взяла участь в організації Маршу жінок проти насилля, який відбувся в Луцьку 8 березня. Мета Маршу - звернути додаткову увагу суспільства на гендернозумовлене насильство – фізичне, економічне, сексуальне й емоційне, - від якого потерпають жінки і дівчата вдома, на робочому місці, в транспорті чи на вулиці, здобуваючи освіту чи реалізовуючи себе професійно, займаючись домом чи просуваючись кар’єрними сходинками. Жінки - це не об'єкти глузувань, принижень, сексистських жартів, домагань і не боксерські груші. Жінки не повинні зазнавати насильства, не лише фізичного і сексуального, а й психологічного та економічного. Кривдники мають бути покарані. І є лише один вихід із ситуації насильства - це розірвати його! Марші за права жінок відбулися синхронно по всій країні: в Києві, Львові, Вінниці, Хмельницькому, Запоріжжі та інших містах.
В період створення в Луцькій громаді Кризової кімнати для жінок, які постраждали від насильства, запропонувала свою допомогу в роботі з даного питання Управлінню соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. В результаті допомогла Управлінню напрацювати комунікаційну стратегію для донесення інформації про Кризову кімнату для потенційних клієнток.
А також разом із колежанкою Аллою Доманською організувала креативну фотозйомку для промоційної кампанії Кризової кімнати для жінок. Фотосесія за участі небайдужих жінок була покликана привернути увагу громадськості до можливості знайти безпеку у кризовій кімнаті. На знімках - відображення типових ситуацій, коли жінки приховують те, що з ними відбувається, коли страждають від насильства. Фото використовуються в усіх промоматеріалах, що супроводжують роботу Кризової кімнати (поліграфія, борди, сітілайти).
Для забезпечення системного підходу в роботі Кризової кімнати також спрямувала четверту частину « власного депутатського фонду» Управлінню соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді для проведення інформаційної кампанії щодо протидії домашньому насильству (розробка логотипу Кризової кімнати, дизайну всіх рекламних матеріалів, створення, наповнення та просування сторінок в соціальних мережах).
Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами.
Організувала зустріч жінок з різних сфер діяльності, які вболівають та підтримують інших жінок та прагнуть розвивати толерантне суспільство без дискримінації за будь-якими ознаками, без насильства та ненависті. В результаті зустрічі обговорили міфи та факти щодо Конвенції Ради Європи із запобігання насильству, напрацювали плани об'єднання зусиль із просування гендерних питань на Волині, а також підписали спільне Звернення до депутатів Верховної ради від Волині та до голів всіх фракцій у ВР щодо необхідності ратифікації Конвенції про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству!
Конвенція на сьогодні є найбільш повним та потужним інструментом, розробленим світовими експертами, із запобігання та боротьби з насильством. Україна 10 років тому підписала Конвенцію, але досі не ратифікувала її. 2020 року петиція до президента набрала необхідні 25 тисяч голосів, і Зеленський пообіцяв винести питання ратифікації на голосування в раді, але поки нічого не зробив.
Тому подала на розгляд сесії Звернення до Голови Верховної Ради України і голів фракцій та депутатських груп у ВРУ щодо ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами, яке було одноголосно підтримане депутатами.
З нагоди 16 днів проти насильства та Міжнародного дня прав людини організувала фотовиставку «Гендерні ярлики: нежіночі та нечоловічі професії». Мета фотовиставки - трансформація суспільних стереотипів, упереджень та дискримінації щодо жінок і чоловіків на ринку праці. Сучасні тенденції розвитку суспільства, спрямованість України до європейського розвитку та її зобов’язання забезпечити рівні можливості жінок і чоловіків у сфері зайнятості, освіти, економічної та суспільної діяльності з кожним роком зменшують гендерні розриви реалізації жінок та чоловіків у різних професіях. Проте саме суспільні стереотипи та дискримінація все ще чинять значний тиск на жінок і чоловіків, які обрали «не таку» професію. Традиційні стереотипи про гендерні ролі обмежують потенціал і можливості хлопчиків та дівчат у реалізації їхніх прав та здібностей. Ця дискримінація є видом морального та емоційного насильства, якому потрібно протидіяти. Саме тому були презентовані 16 фотопортретів жінок та чоловіків, які працюють у сферах діяльності, які, згідно із гендерними стереотипами, вважаються «нечоловічими» або «нежіночими» професіями. До прикладу, для чоловіків – це вихователь дитсадка, вчитель початкових класів, косметолог, для жінок – трактористка, директорка у житлово-комунальній сфері, боксерка тощо.
Правки до цільових програм
- Програма з протидії поширенню наркоманії та інших негативних проявів серед дітей та молоді, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів у Луцькій міській територіальній громаді на 2021-2023 роки. Долучилася до робочої групи, що працювала над розробкою програми. Підготувала ряд правок до попередньої редакції програми й обговорили їх з рештою учасників на засіданні робочої групи. В результаті обговорення всі правки були враховані.
- Програма підтримки малого та середнього підприємництва Луцької міської громади на 2022-2026 роки. Провела опитування підприємців малого та середнього бізнесу онлайн та через особисті зустрічі щодо ведення бізнесу в громаді. Надала пропозицію щодо покращення надання інформації для підприємців громади, зокрема висвітлення інформації для підприємців на сайті Луцької міської ради (винесення на головну сторінку розділу з інформацією для підприємців) та покращення доступу до інтерактивної карти тимчасових споруд громади (провести відповідні налаштування в пошукових системах). У відповідь на пропозицію міський голова дав протокольні доручення відповідним департаментам. Станом на початок 2022 року всі роботи проведені.Під час розгляду бюджету на 2022 під час роботи профільної комісії внесла пропозицію збільшити фінансування програми підтримки підприємництва на 2022 рік з 200 до 500 тисяч грн.
ЗМІ:
взяла участь в 10-ти ефірах та передачах місцевих телеканалів (Аверс, 12 канал, Громадське інтерактивне ТБ).
Депутатський фонд (на виконання Програми виконання доручень виборців та здійснення депутатських повноважень депутатами Луцької міської ради VIII скликання на 2021-2025 роки):
- 10 000 грн - закупівля технічного оснащення для функціонування блогер-студії на базі Центральної бібліотеки для дітей
- 15 000 грн - для Федерації сучасного мечевого бою та середньовічного бою міста Луцька (проведення тренувальних зборів перед відбірковими змаганнями в збірну України)
- 30 000 грн - для Луцької міської федерації спортивного туризму (проведення навчально-тренувальних зборів)
- 18 000 грн - закупівля та заміна 3-х сміттєвих баків в точці збору сміття, яка знаходиться в дворі будинків за адресами вул. Клима Савура, 20, 26, 28 та вул. 8-го Березня, 33, 35
- 17 000 грн - для проведення інформаційної кампанії Управлінню соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щодо протидії домашньому насильству та поширення інформації про роботу Кризової кімнати для постраждалих від домашнього насильства
- 10 000 грн - облаштування прилеглої території КП «Луцька міська дитяча поліклініка»