П Р О Т О К О Л № 5 засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій
Головував: міський голова, голова місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Ігор ПОЛІЩУК
Взяли участь: члени комісії (за списком),
Про загрози аварійних ситуацій на мережі магістральних водогонів та очисних споруд каналізації КП “Луцькводоканал”
СЛУХАЛИ
Головного інженера комунального підприємства “Луцькводоканал” Сергія СТРОКА
Під час експлуатації сталевого водогону D-400 мм по проспекту Відродження у місті Луцьку, у період з 01.01.2018 по 14.07.2022 на ділянці протяжністю 643 м/п було зафіксовано 128 пошкоджень водопровідної мережі. Без водопостачання та з пониженим тиском в мережі залишались мешканці 33‑го та 40‑го мікрорайонів міста та прилеглих вулиць. Поточний ремонт не призвів до надійної його експлуатації, існує реальна загроза в подальших пошкодженнях магістрального водогону, що може призвести до припинення водопостачання значної частини міста у тому числі об’єктів інфраструктури життєзабезпечення населення та виникнення класифікованої надзвичайної ситуації. Для ефективної ліквідації та недопущення аварійної ситуації на водогоні необхідно провести капітальний ремонт водогону довжиною 643 м/п по проспекту Відродження.
За час експлуатації очисних споруд каналізації КП “Луцькводоканал” проводились лише поточні ремонти на основних спорудах, а саме первинних радіальних відстійниках. Проте поточні ремонти не забезпечують повного відновлення та надійної і безпечної експлуатації радіальних відстійників. На сьогоднішній день є реальна загроза погіршення очищення стічних вод та виникнення надзвичайної екологічної ситуації через аварійний стан первинних радіальних відстійників № 4 та № 5. Капітального ремонту потребують будівельні конструкції, залізобетонні та металеві елементи відстійників, також необхідно провести заміну водозливів, захисних екранів та бункерів жировловлювача. Для недопущення виникнення аварійної ситуації на очисних спорудах каналізації КП «Луцькводоканал» необхідно провести капітальний ремонт первинного радіального відстійника № 4 та первинного радіального відстійника № 5.
Заслухавши та обговоривши інформацію порядку денного з метою ліквідації аварійних ситуацій та виконання заходів, пов’язаних із запобіганням виконанню можливої надзвичайної ситуації,
КОМІСІЯ ВИРІШИЛА:
1. Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України “Про китичну інфраструктуру” (далі‑Закон) віднесення об’єктів до критичної інфраструктури здійснюється за сукупністю критеріїв, що визначають їх соціальну, політичну, економічну, екологічну значущість для забезпечення оборони країни, безпеки громадян, суспільства, держави і правопорядку, зокрема для реалізації життєво важливих функцій та надання життєво важливих послуг свідчать про існування загроз для них, можливість виникнення кризових ситуацій через несанкціоноване втручання в їх функціонування, припинення функціонування, людський фактор чи природні лиха, тривалість робіт для усунення таких наслідків до повного відновлення штатного режиму.
До таких критеріїв належать:
1) виконання функцій із забезпечення життєво важливих національних інтересів;
2) існування викликів і загроз, що можуть виникати щодо об’єктів критичної інфраструктури;
3) ймовірність завдання значної шкоди нормальним умовам життєдіяльності населення;
4) уразливість таких об'єктів, тяжкість можливих негативних наслідків, внаслідок чого буде заподіяна значна шкода здоров'ю населення (визначається кількістю постраждалих, загиблих та осіб, які отримали значні травми, а також чисельністю евакуйованого населення); соціальній сфері (руйнація систем соціального захисту населення і надання соціальних послуг, втрата спроможності держави задовольнити критичні потреби суспільства); державному суверенітету (зниження обороноздатності, дискредитація іміджу країни, дестабілізація системи державного управління та унеможливлення виконання державою своїх функцій); економіці (вплив на внутрішній валовий продукт, розмір економічних втрат, як прямих, так і непрямих); природним ресурсам загальнодержавного та місцевого значення;
5) масштабність негативних наслідків для держави, які впливають на діяльність стратегічно важливих об'єктів для кількох секторів життєзабезпечення чи призводять до втрати унікальних національно значущих активів, систем і ресурсів, матимуть тривалі наслідки для держави і позначаться на діяльності ряду інших секторів;
6) тривалість ліквідації таких наслідків та дія подальшого негативного впливу на інші сектори держави;
7) вплив на функціонування суміжних секторів критичної інфраструктури.
Пунктом 3 ч. 4 ст. 9 Закону встановлено, що водопостачання та водовідведення належить до життєво важливих функцій та/або послуг, порушення яких призводить до негативних наслідків для національної безпеки України.
Централізоване водопостачання та централізоване водовідведення визначені в Переліку як основні послуги критичної інфраструктури держави.
З огляду на наведене та враховуючи, що послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення є життєво важливими послугами, порушення яких призводить до негативних наслідків, внаслідок чого може бути заподіяна значна шкода здоров'ю населення, економіці та природним ресурсам загальнодержавного та місцевого значення підприємства, які надають послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення є підприємствами, об’єкти яких відносяться до критичної інфраструктури.
2. Існує загроза виникнення класифікованої надзвичайної ситуації техногенного характеру “НС унаслідок аварії в системах забезпечення”, код 10800, класифікаційні ознаки 73, 74, 75, відповідно до Класифікатора надзвичайних ситуацій в Україні (ДК 019:2010).
3. З метою забезпечення населення м. Луцька питною водою та сталого водопостачання об’єктів інфраструктури, для недопущення виникнення надзвичайної ситуації, КП «Луцькводоканал» (Віктор ГУМЕНЮК) виготовити проєктно-кошторисну документацію та в місячний термін забезпечити виконання капітального ремонту водогону довжиною 643 м/п по проспекту Відродження.
4. З метою забезпечення сталої очистки стічних вод та недопущення виникнення надзвичайної ситуації, КП «Луцькводоканал» (Віктор ГУМЕНЮК) виготовити проєктно-кошторисну документацію та в місячний термін забезпечити виконання капітального ремонту первинного радіального відстійника № 4 та первинного радіального відстійника № 5.
5. Контроль за виконанням цього протокольного рішення покласти на секретаря міської ради Юрія БЕЗПЯТКА.
Міський голова,
голова Комісії Ігор ПОЛІЩУК
Відповідальний секретар
Комісії Дмитро САПОЖНІКОВ