Про Програму національно-патріотичного виховання дітей та молоді міста Луцька на 2015-2017 роки
Керуючись ст. 27 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», указами Президента України від 25.10.2002 № 948/2002 «Про Концепцію допризовної підготовки і військово-патріотичного виховання молоді», від 12.06.2015 № 334/2015 «Про заходи щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді», з метою захисту національних інтересів держави, утвердження патріотизму, моральності та формування загальнолюдських цінностей дітей та молоді, міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму національно-патріотичного виховання дітей та молоді міста Луцька на 2015-2017 роки (додається).
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови, керуючого справами виконкому Вербича Ю.Г., постійну комісію міської ради з питань міжнародного співробітництва, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму (Данильчук П.П.) та постійну комісію міської ради з питань освіти, науки, культури, мови (Пархом’юк А.І.).
Міський голова Микола Романюк
Додаток
до рішення міської ради _______________№______________
ПРОГРАМА
національно-патріотичного виховання дітей та молоді
міста Луцька на 2015-2017 роки
(проект)
Зміст
Паспорт Програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді міста Луцька на 2015-2017 роки
Розділи Програми:
Загальні положення та нормативно-правова база
Визначення проблем, на вирішення яких спрямована Програма
Мета Програми
Шляхи і засоби вирішення проблем
Завдання та результативні показники Програми
Напрями діяльності та заходи Програми
Обсяги та джерела фінансування
Строки виконання Програми
Координація і контроль за ходом виконання Програми
Додаток 1. Ресурсне забезпечення Програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді міста Луцька на 2015-2017 роки.
Додаток 2. Напрямки діяльності та заходи Програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді міста Луцька на 2015-2017 роки.
ПАСПОРТ
Програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді
міста Луцька на 2015-2017 роки
1.
| Ініціатор розроблення Програми | Депутат Луцької міської ради Данильчук П.П |
2. | Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення Програми |
|
3. |
Розробник Програми | Депутат Луцької міської ради Данильчук П.П, ГО “Вільні люди. Волинь”, відділ у справах сім’ї та молоді, управління освіти Луцької міської ради |
4. |
Головний виконавець Програми | Відділ у справах сім’ї та молоді, управління освіти Луцької міської ради |
5. | Учасники Програми | Відділ у справах сім’ї та молоді, управління освіти, комітет по фізичній культурі та спорту, відділ інформаційної роботи, відділ обліку і звітності Луцької міської ради, Волинська обласна організація Товариства сприяння обороні України, Луцький об'єднаний міський військовий комісаріат, ВМГО “Національний альянс”, МО “Станиця Луцьк – Пласту – НСОУ” інші громадські організації міста |
6. | Термін реалізації Програми | 2015-2017 роки |
6.1. | Етапи виконання Програми (для довгострокових програм) | І етап - 2015 р.— 295,0 тис. грн ІІ етап - 2016 р. – 760,0 тис. грн ІІІ етап — 2017 р. – 472,0 тис. грн |
7. | Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми (для комплексних програм) | Міський бюджет
|
8. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього: |
1527,0 тис. грн |
| У тому числі: | |
8.1 | коштів міського бюджету | 1527,0 тис. грн
|
8.2 | коштів інших джерел | -
|
1. Загальні положення
Програма національно-патріотичного виховання дітей та молоді міста Луцька на 2015-2017 роки (далі – Програма) розроблена на виконання указів Президента України від 25.10.2002 № 948/2002 «Про Концепцію допризовної підготовки і військово-патріотичного виховання молоді», від 12.06.2015 № 334/2015 «Про заходи щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді», постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 № 41 «Про затвердження Державної цільової соціальної програми «Молодь України» на 2009-2015 роки», наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 № 641 «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, Заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах» та пропозицій місцевих органів виконавчої влади та молодіжних громадських організацій з метою захисту національних інтересів держави, утвердження патріотизму, моральності та формування загальнолюдських цінностей молоді.
В основу Програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді Луцька на 2015-2017 роки покладено ідею розвитку української державності як консолідуючий чинник розвитку суспільства й нації в цілому.
Ідеалом національно-патріотичного виховання виступає різнобічно та гармонійно розвинений національно свідомий, високоосвічений, життєво компетентний громадянин, здатний до саморозвитку та самовдосконалення.
Головною домінантою національно-патріотичного виховання дітей та молоді є формування у особистості ціннісного ставлення до навколишньої дійсності та самої себе, активної за формою та моральної, за змістом, життєвої позиції.
2. Визначення проблем, на розв’язання яких спрямована Програма
В останні роки в Україні відбуваються доленосні події – Революція Гідності, жертовний подвиг Героїв Небесної Сотні, збройне протистояння на сході країни, на тлі яких спостерігається пробудження громадянської і громадської ініціативи, виникають різні громадські рухи, розповсюджується волонтерська діяльність.
Вони чітко засвідчили життєву необхідність щодо активізації національно-патріотичного та військово-патріотичного виховання дітей та молоді, що є питанням національної безпеки.
Тому зараз, як ніколи, потрібні нові підходи і нові шляхи до виховання патріотизму як почуття і як базової якості особистості. При цьому потрібно враховувати, що Україна має древню і величну культуру та історію, досвід державницького життя, які виступають потужним джерелом і міцним підґрунтям виховання дітей і молоді.
Саме виховання національних почуттів і патріотизму є одним з основних засобів консолідації української політичної нації.
3. Мета Програми
Формування свідомого громадянина-патріота Української держави, представника української національної еліти через набуття молодим поколінням національної свідомості, активної громадянської позиції, високих моральних якостей та духовних цінностей.
4. Шляхи і засоби розв’язання проблем
Форми й методи національно-патріотичного виховання базуються на українських народних традиціях, прикладах героїчної боротьби Українського народу за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, відстоювання демократичного вибору України.
Національно-патріотичне виховання є складовою частиною політики національної безпеки держави в гуманітарній сфері, спрямованої на формування національної ідентичності молоді, поваги до рідної країни, готовності захищати свою Вітчизну. Воно являє собою систематичну і цілеспрямовану діяльність органів державної влади, місцевого самоврядування і громадських організацій з формування у молодих громадян високої патріотичної свідомості, почуття любові до України, пошани до історії та традицій, готовності до виконання громадянських і конституційних обов’язків.
Оптимальним способом розв’язання проблеми є розроблення комплексу заходів з відповідним фінансуванням, виконання яких сприятиме послідовному та системному вирішенню питань реалізації пріоритетних завдань Програми.
Це буде підвищувати ефективність діяльності суб’єктів патріотичного виховання у вирішенні суспільно значущих проблем, створенні умов для формування особистості – свідомого громадянина України.
5. Завдання та результативні показники Програми
Для досягнення поставленої мети необхідна реалізація таких завдань:
- виховання поваги до Конституції України, законів України, державної символіки - Герба, Прапора, Гімну України ;
- формування у дітей та молоді високої патріотичної свідомості,
національної гідності, готовності до виконання громадянського і
конституційного обов'язку щодо захисту національних інтересів
України;
- утвердження в свідомості і почуттях особистості патріотичних цінностей, переконань і поваги до культурного та історичного минулого України;
- формування здорового способу життя як важливої складової розвитку та виховання людини, підготовки її до високопродуктивної праці, захисту Батьківщини та організації змістовного дозвілля;
- виховання здатності протидії проявам аморальності, правопорушень, бездуховності, антигромадської діяльності, сепаратизму, шовінізму, фашизму.
Реалізація Програми сприятиме:
- розвитку у молодого покоління патріотичної свідомості і відповідальності, почуття вірності, любові до Батьківщини, турботи про спільне благо, збереження та шанування національної пам’яті;
- формуванню культури соціальних і політичних стосунків у молоді;
- залученню дітей та молоді до активної участі у національно-культурному житті українського народу, розвитку звичаїв та традицій;
- зацікавленості молоді щодо служби у Збройних силах України, готовності до захисту України та виконання громадянського і конституційного обов’язку із захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України;
- впровадженню системи заходів щодо підвищення культурно-освітнього рівня молодих громадян, їх духовному самовдосконаленню та змістовному дозвіллю;
- підвищенню національної свідомості молоді, що сприятиме відродженню духовного потенціалу українського народу;
- створенню ефективної виховної системи національно-патріотичного виховання молоді;
- консолідації зусиль суспільних інституцій у справі виховання підростаючого покоління.
6. Напрями діяльності та заходи Програми
Вказані завдання Програми реалізуються через організацію та проведення заходів за напрямками:
1. Національно-патріотичне виховання:
- проведення заходів, спрямованих на реалізацію патріотичного виховання в закладах системи освіти, культури, спорту;
- забезпечення активної участі дітей та молоді в заходах національно-патріотичного спрямування, у тому числі, у відзначенні загальнодержавних свят;
- створення умов для популяризації кращих здобутків національної культурної і духовної спадщини, героїчного минулого і сучасного українського народу, підтримки професійної й самодіяльної творчості;
- активне залучення до патріотичного виховання дітей та молоді учасників бойових дій на сході України, членів сімей Героїв Небесної Сотні, діячів сучасної культури, мистецтва, науки, спорту, які виявляють активну громадянську і патріотичну позицію;
- підвищення рівня толерантності, запобігання проявам ксенофобії, расової та етнічної нетерпимості в молодіжному середовищі.
- удосконалення підготовки та перепідготовки кадрів, які займаються питаннями національного і патріотичного виховання дітей та молоді в системі освіти, культури, спорту.
2. Співпраця з громадянським суспільством:
- активне залучення до національно-патріотичного виховання дітей та молоді дитячих і молодіжних громадських організацій (об’єднань), використання їхнього досвіду, потенціалу, методів роботи у вихованні патріотів України;
- підтримка та сприяння волонтерським проектам, іншої громадської діяльності та самоорганізації українських громадян, спрямованої на заохочення дітей та молоді до благодійних соціальних, інтелектуальних та творчих ініціатив і проектів на благо України;
- організаційна та фінансова підтримка на конкурсній основі програм, проектів громадських організацій, спрямованих на національно-патріотичне виховання дітей та молоді;
- долучення батьківської громадськості до популяризації кращого досвіду патріотичного виховання.
3. Військово-патріотичне виховання молоді:
- проведення заходів зі спортивної підготовки, фізичного виховання, спрямованих на утвердження здорового способу життя молодих громадян та створення відповідних умов;
- набуття молоддю практичних навичок з основ військової справи;
- налагодження співпраці з військовими формуваннями України як мотивація готовності до вибору військових професій;
- залучення до військово-патріотичного виховання дітей та молоді учасників бойових дій на сході України.
4. Інформаційне забезпечення національно - патріотичного виховання :
- організація у теле-, радіопрограмах, інтернет-ресурсах та в друкованій пресі постійно діючих рубрик, що популяризують українську історію, боротьбу українського народу за незалежність, мову та культуру, досвід роботи з національно-патріотичного виховання різних соціальних інституцій;
- запобігання пропаганді в засобах масової інформації культу насильства, жорстокості і бездуховності, поширення матеріалів, що суперечать загальнолюдським та національним духовним цінностям, заперечують суверенність Української держави.
7. Обсяги та джерела фінансування
Фінансування заходів щодо виконання Програми здійснюється за рахунок коштів міського бюджету.
Загальний орієнтовний обсяг Програми на 2015-2017 роки становить 1527,0 тис. грн. Обсяг видатків на виконання Програми з міського бюджету становитиме 1527,0 тис. грн, у тому числі за роками: 2015 рік - 295,0 тис. грн, 2016 рік - 760,0 тис. грн, 2017 рік — 472,0 тис. грн.
8. Строки виконання програми
Програма є короткостроковою та здійснюватиметься протягом 2015-2017 років. Коригування плану заходів Програми, термінів їх виконання, а також фінансування заходів програми здійснюватиметься за необхідністю.
9. Координація і контроль за ходом виконання Програми
Загальна координація та контроль за ходом виконання Програми покладені на заступника міського голови, керуючого справами виконкому Вербича Ю.Г. Відповідальним виконавцем Програми визначено відділ у справах сім’ї, дітей та молоді Луцької міської ради.
З метою дотримання принципу колегіальності, компетентності та прозорості управлінсько-організаційного і фінансового забезпечення реалізації Програми функції щодо здійснення систематичного моніторингу її виконання покладаються на постійну комісію з питань міжнародного співробітництва, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму, постійну комісію міської ради з питань освіти, науки, культури, мови Луцької міської ради.
Секретар міської ради Сергій Григоренко
Додаток 1
до Програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді міста Луцька
на 2015-2017 роки
Ресурсне забезпечення Програми національно-патріотичного виховання
дітей та молоді міста Луцька на 2015-2017 роки
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми |
Етапи виконання програми |
Усього витрат на виконання програми (тис. грн) | |||
І 2015 рік (тис. грн) | IІ 2016 рік (тис. грн) | ІІІ 2017 рік (тис. грн) | |||
Обсяг ресурсів загалом | 295,0 | 760,0 | 472,0 | 1527,0 | |
| у тому числі: |
| |||
міський бюджет | 295,0 | 760,0 | 472,0 | 1527,0 | |
інші джерела | - | - | - | - |
Секретар міської ради Сергій Григоренко
Додаток 2
до Програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді міста Луцька
на 2015-2017 роки
Напрями діяльності та заходи
Програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді
міста Луцька на 2015-2017 роки
№ | Назва напряму діяльності | Перелік заходів програми | Строк виконання заходу | Виконавці | Джерела фінансування | Орієнтовні обсяги фінансування, тис. гривень | Очікуваний результат |
Національно-патріотичне виховання
| 1.1 Створення та забезпечення діяльності Центру національно-патріотичного виховання дітей та молоді у м. Луцьку | 2016 р. | Відділ у справах сім'ї та молоді, управління освіти | Бюджет міста |
2016 р. - 350,0
2017 р. - 150,0 | Централізація процесу національно-патріотичного виховання в місті
| |
1.2 Проведення заходів, спрямованих на реалізацію національного-патріотичного виховання в закладах системи освіти, спорту ( інтелектуальні, вишкільні, спортивні заходи та інші)
| Постійно | Відділ у справах сім'ї та молоді, управління освіти, комітет по фізичній культурі та спорту | Бюджет міста |
2015 р. - 25,0
2016 р. - 60,0
2017 р. - 70,0 | Виховання патріотичної свідомості, фізичної витривалості | ||
1.3 Проведення навчального заходу з представниками дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів з питань патріотичного виховання дітей та молоді | 2015 р. | Управління освіти | Не потребує фінансування | - | Обмін інформацією та поширення нових знань серед кадрів, які займаються питаннями національного і патріотичного виховання дітей та молоді в системі освіти, культури, спорту
| ||
2. | Співпраця з громадянським суспільством
| 2.1 Використання досвіду , потенціалу, методів роботи у вихованні патріотів України громадських організацій | Постійно | Відділ у справах сім'ї та молоді, управління освіти, комітет по фізичній культурі та спорту, ВМГО “Національний альянс”, МО “Станиця Луцьк – Пласту – НСОУ”
| Не потребує фінансування | - | Консолідація зусиль громадських та соціальних інституцій у національно-патріотичному вихованні
|
2.2 Спільна організація відзначення загальнодержавних свят із залученням дітей та молоді (20 лютого — День Героїв Небесної Сотні, 23 травня — День Героїв, 28 червня — День Конституції України, 24 серпня — День Незалежності України, 14 жовтня - День захисника України та інші)
| Постійно | Відділ у справах сім'ї та молоді, управління освіти | Бюджет міста | 2015 р. - 20,0
2016 р. - 50,0
2017 р. - 60,0 | Виховання у дітей та молоді історичної пам'яті | ||
3. | Військово-патріотичне виховання молоді
| 3.1 Проведення в навчальних закладах інформаційно-просвітницьких та виховних заходів, уроків Мужності, годин спілкування, патріотичних годин, бесід, зустрічей з учасниками АТО на сході України, бойових дій на території інших держав, жертвами політичних репресій та комуністичного тоталітарного режиму, інших
| Постійно | Управління освіти | Не потребує фінансування | - | Виховання у дітей та молоді історичної пам'яті та патріотичної свідомості |
3.2 Створення в навчальних закладах куточків Пам’яті, Дошок Слави «Захисники України» | 2016 р. | Управління освіти | Бюджет міста | 2016 р. – 15,0
| Популяризація героїчних подвигів захисників України — жителів Луцька, виховання місцевого патріотизму
| ||
3.3 Створення куточків військово-професійної орієнтації у загальноосвітніх навчальних закладах | 2016 р. | Управління освіти | Бюджет міста | 2016 р. – 15,0
| Популяризація військової професії, наочність військової підготовки
| ||
3.4 Проведення заходів зі спортивної підготовки, фізичного виховання, спрямованих на утвердження здорового способу життя молодих громадян (фестиваль «Нащадки козацької слави», військово-спортивна гра «Сокіл» та інші) | Постійно | Управління освіти, Луцький міський військовий комісаріат | Бюджет міста | 2016 р. – 50,0
2017 р. - 70,0 | Виховання у дітей та молоді фізичної витривалості, історичної пам'яті | ||
3.5 Організація виїздів допризовної молоді у військові частини Збройних сил України для проведення навчальних стрільб та ознайомлення з життям солдат строкової служби | Постійно | Управління освіти, Волинська обласна організація Товариства сприяння обороні України, Луцький об'єднаний міський військовий комісаріат
| Не потребує фінансування | - | Популяризація військової професії | ||
3.6 Створення мережі гуртків військово-патріотичного профілю та збільшення навчальних годин на позакласну роботу із “Захисту Вітчизни” | 2016 | Управління освіти | Бюджет міста | 2016 р. – 45,0
2017 р. - 45,0 | Функціонування мережі гуртків військово-патріотичного профілю, популяризація навчального предмету “Захист Вітчизни” | ||
3.7 Створення опорних базових шкіл. Підключення опорних базових шкіл до єдиної системи охорони | 2016-2017 | Управління освіти, Луцький об'єднаний міський військовий комісаріат | Бюджет міста | 2015 р. - 150,0
2016 р. - 20,0
2017 р. - 20,0 | Функціонування 4 опорних базових шкіл у місті із необхідною матеріально-технічною базою та відповідною охоронною системою
| ||
3.8 Забезпечення навчальних закладів міста необхідним інвентарем згідно із вимогами програми “Захист Вітчизни” | 2016-2017 | Управління освіти | Бюджет міста | 2015 р. - 100,0
2016 р. – 150,0
2017 р. - 50,0 | Здійснення на належному рівні допризовної підготовки молоді та викладання “Захист Вітчизни”
| ||
3.9 Проведення методичних занять з викладачами шкільного предмету «Захист Вітчизни» в польових умовах
| 2016-2017 | Управління освіти, Луцький об'єднаний міський військовий комісаріат | Бюджет міста | 2016 р. – 5,0
2017 р. - 7,0 | Підвищення кваліфікації викладачів предмету «Захист Вітчизни» | ||
4. | Інформаційне забезпечення національно-патріотичного виховання | 4.1 Організація у ЗМІ постійних рубрик, що популяризують українську історію, боротьбу українського народу за незалежність, мову та культуру, досвід роботи з національно-патріотичного виховання різних соціальних інституцій
| Постійно | Відділ інформаційної роботи | Не потребує фінансування | - | Популяризація української історії та культури у ЗМІ |
|
| 4.2 Запобігання пропаганді в ЗМІ культу насильства, жорстокості і бездуховності, поширення матеріалів, що суперечать загальнолюдським та національним духовним цінностям, заперечують суверенність Української держави
| Постійно | Відділ інформаційної роботи | Не потребує фінансування | - | Попередження насильства та українофобства у ЗМІ |
Всього видатків |
Бюджет міста | 2015 - 295,0 тис. грн
2016 - 760,0 тис. грн
2017 - 472,0 тис. грн |
Секретар міської ради Сергій Григоренко