1. Головна
  2. Документи
  3. Рішення міської ради
Чинний
Рішення міської ради від 28.05.2015 №74/88 м. Луцьк

Про затвердження Програми розвитку паліативної допомоги у м. Луцьку на 2015-2020 роки

З метою поліпшення надання паліативної допомоги, право на отримання якої згідно статті 8 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» має кожен громадянин у державних та комунальних  закладах  охорони  здоров'я, необхідністю наближення стандартів життя лучан до прийнятих у цивілізованому світі, міська рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

      1. Затвердити Програму розвитку паліативної допомоги у м. Луцьку на 2015-2020 роки (далі Програма), що додається.

      2. Структурним підрозділам міської ради, які беруть участь у виконанні Програми до 01 квітня 2015 року розробити план заходів з її реалізації та подати на затвердження міському голові.

      3. Управлінню фінансів та бюджету міської ради (Єлова Л.А.) визначити обсяг коштів, необхідних для реалізації Програми.

      4. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови Вербич Ю.Г. та постійну комісію міської ради з питань соціального захисту, охорони здоров’я, материнства та дитинства( Крачук Г.І.).

       

Міський голова                                                               Микола Романюк

         

Додаток

до рішення міської ради

від __________ № _____

   

Програма розвитку паліативної допомоги

у м. Луцьку на 2015-2020 роки

 
  1.     Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма.

 Одним з найпріоритетніших завдань держави є наближення стандартів життя українського народу до прийнятих у цивілізованому світі. Оскільки Україна задекларувала побудову соціально-орієнтованої держави, особлива увага має приділятися вразливим групам населення.

Однією з найбільш вразливих груп є паліативні хворі – пацієнти усіх вікових груп, які страждають на важкі прогресуючі захворювання у термінальній стадії захворювання або за умови обмеженого прогнозу життя, які не можуть бути вилікувані сучасними і доступними методами та засобами і супроводжуються вираженим хронічним больовим синдромом, тяжкими розладами функцій органів та систем, потребують кваліфікованої медичної допомоги та догляду, психологічної, соціальної, духовної та моральної підтримки.

Паліативна допомога – це комплексний підхід, мета якого забезпечити максимально можливу якість життя паліативних хворих і членів їхніх родин, шляхом запобігання та полегшення страждань, завдяки ранньому виявленню і точному діагностуванню симптомів болю та розладів функцій органів та систем, проведення адекватних лікувальних заходів, симптоматичної терапії та догляду, надання психологічної, соціальної, духовної та моральної підтримки.

Обов’язок держави – забезпечити доступність професійної паліативної допомоги, незалежно від віку, нозологічної категорії захворювання, соціального статусу, національності, релігійних та політичних переконань, місця проживання хворого тощо.

Особливостями сучасної медико-демографічної ситуації в Україні є високий рівень захворюваності та смертності від онкологічних та тяжких ускладнень хронічних неінфекційних захворювань, значне поширення захворювання на ВІЛ-інфекцію/СНІД, туберкульоз, вірусний гепатит «В» та «С». Це зумовлює один з найвищих в світі рівнів смертності, яка у 2014 році становить 15,75  на 1000 населення (у м. Луцьк 10,3 на 1000 населення). Інкурабельні захворювання,  особливо у некомпенсованих та у термінальних стадіях перебігу супроводжуються вираженим больовим синдромом та іншими важкими розладами життєдіяльності, що завдають значних фізичних і моральних страждань, суттєво знижують якість життя пацієнтів та членів їх родин. Це вимагає створення та розвитку доступної та ефективної системи надання паліативної допомоги населенню.

Зумовлюють зростання потреби паліативної допомоги невпинне постаріння населення. Сьогодні, відповідно до даних Державного комітету статистики України та МОЗ України понад 3 млн. громадян в Україні мають вік, старший за 75 років. У значної частини літніх людей суттєво знижується якість життя – вони страждають через хронічний невгамовний біль, когнітивні розлади і важкі порушення функцій органів і систем, значне зниження або втрату здатності до фізичної активності та самообслуговування внаслідок хронічних прогресуючих інкурабельних захворювань, а також через відсутність необхідної психологічної та соціальної підтримки та догляду, самотність та соціальну ізоляцію. Більшість з них, особливо у некомпенсованих та термінальних стадіях захворювання, гостро потребують паліативної допомоги у закладах охорони здоров’я, інтернатних установах системи соціального захисту населення або вдома  під опікою медичних працівників закладу ПМСД, соціальних служб та виїзних бригад паліативної допомоги.

Згідно міжнародних рекомендацій і стандартів для 45 млн. населення України необхідно забезпечити функціональними  4,5 тис. ліжок для паліативної допомоги. В розрахунку на населення м. Луцьк потреба в ліжках паліативної допомоги складає 22.

Згідно методичних рекомендацій розрахунку потреби в паліативній допомозі (рекомендації ВООЗ та Наказу МОЗ України від 15.07.2011 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо розрахунку потреби населення у медичній допомозі»), не менше ніж 80% з інкурабельними формами онкологічних захворювань потребують паліативної допомоги. У м. Луцьк за 2014 рік ця цифра складає: Кпд = КпІф * 0,80

Кпд -  кількість пацієнтів, потребують паліативної допомоги;

КпІф -  кількість померлих з інкурабельними формами онкологічних захворювань в рік;

0,80 – коефіцієнт потреби у паліативній допомозі згідно з рекомендаціями ВООЗ; 339*0,80=271 людина

 

2. Аналіз причин виникнення проблеми.

Сьогодні в Україні надання паліативної допомоги регулюється низкою законодавчих актів, таких як закони України, постанови Кабінету Міністрів  України та накази Міністерства охорони здоров’я України. Одним з нагальних питань розвитку системи паліативної допомоги є термінова розробка національних стандартів паліативної допомоги, протоколів медичних рекомендацій та інструкції для фахівців, які надають паліативну допомогу в закладах охорони здоров’я  і соціального захисту населення та на дому.

Основні причини недосконалого розвитку паліативної допомоги та догляду в області:

-  недостатнє фінансування;

-   недосконала система інформування  громадськості з питань паліативної допомоги;

-   низька активність недержавних організацій та благодійників щодо участі в реалізації завдань паліативної допомоги та догляду.

Однією з важливих причин низького рівня розвитку паліативної допомоги та догляду в Україні є:

-  відсутність у медичних та соціальних працівників необхідних знань та навичок щодо методів та принципів надання паліативної допомоги догляду;

-  застосування адекватних методів знеболення та усунення розладів фізіологічних функцій та інших соматичних проблем.

Актуальною є необхідність регулювання та адекватного фінансування заходів з паліативної допомоги та догляду, що забезпечать однакову доступність послуг з паліативної допомоги в м. Луцьк, людям з різними типами захворювань.

На це спрямована Програма  розвитку паліативної допомоги у м. Луцьку на 2015-2020 роки (далі - Програма).

  3.     Визначення мети Програми.

 Метою Програми є створення та розвиток системи паліативної допомоги та догляду задля забезпечення максимально можливої якості життя людини з невиліковною хворобою і обмеженим прогнозом життя, шляхом раннього виявлення та контролю больового синдрому та інших проявів хвороби, усунення розладів фізіологічних функцій організму, соціальної, духовної, психологічної підтримки хворого та його рідних.

Програма складає основу міської політики з:

- паліативної допомоги дорослим та дітям з онкологічними захворюваннями, хворим на СНІД, пацієнтам з важкими соматичними захворюваннями та літнім людям, іншим особам, які потребують паліативної допомоги.

- паліативного догляду невиліковно хворим особам похилого віку, інвалідам, які досягли 18-річного віку.

Програма передбачає реалізацію заходів з паліативної допомоги та догляду шляхом взаємодії відповідних суб’єктів державної, комунальної форми власності та громадських  організацій.

Ступінь досягнення мети Програми визначається на основі моніторингу виконання органами виконавчої влади плану заходів. Оцінка успішності впровадження паліативної допомоги в м. Луцьк також визначається за допомогою соціологічних досліджень, які визначатимуть рівень задоволення потреб та забезпечення необхідними послугами громадян, які потребують зазначеної допомоги та догляду.

 

4. Шляхи та способи розв'язання проблеми.

Мета Програми досягається за допомогою здійснення наступних кроків:

-  розроблення та впровадження політики розвитку паліативної допомоги на міському рівні;

-  формування ефективної системи підготовки та підвищення кваліфікації медичних працівників з питань паліативної допомоги;

-  розвиток різних форм паліативної допомоги для усіх громадян, які її потребують, інтеграції паліативної допомоги в існуючу систему медичної допомоги, створення спеціалізованих закладів (хоспісів), забезпечення функціонування служб паліативної допомоги (при кожному центрі первинної медико-санітарної допомоги), що забезпечить належний рівень якості життя пацієнтів у її кінцевій фазі;

-  міжвідомча координація діяльності у сфері паліативної допомоги;

-  залучення громадськості до реалізації програм з паліативної допомоги, залучення позабюджетних джерел фінансування;

-  широке інформування громадськості з актуальних питань, пов'язаних із організацією та наданням паліативної допомоги;

-  залучення міжнародної технічної допомоги.

  5.     Способи розв’язання проблеми:

-  ідентифікація паліативних хворих, проведення диспансеризації населення та створення ресурсу паліативних хворих. По кожній нозологічній позиції мають бути встановлені чіткі доказові критерії щодо прогресування та можливості вилікування захворювання та прогнозу терміну життя хворого;

-  затвердити стандарти та локальні протоколи лікування паліативних хворих, розробити показання до госпіталізації у заклади паліативної допомоги, або надання цієї допомоги вдома;

-  створення денних та цілодобових стаціонарних хоспісів та/або паліативних відділень у відповідності до потреб у паліативній допомозі;

-  налагодження взаємодії та залучення соціальних служб для дітей, сімей та молоді, служб та закладів системи соціального захисту населення, громадських та релігійних організацій до надання соціальної, психологічної, духовної підтримки пацієнтам,  які потребують паліативної допомоги/догляду, та їхнім рідним;

-  приведення у відповідність штатних розписів установ до потреби населення в отриманні соціальної послуги паліативного догляду;

-  надання фінансової та організаційної підтримки недержавним організаціям, які надають паліативну допомогу або соціальну, психологічну, юридичну, духовну підтримку пацієнтам та їхнім рідним;

-  здійснення соціального замовлення соціальної послуги паліативного догляду за рахунок бюджетних коштів;

-  ведення цілеспрямованої інформаційної кампанії задля максимального використання можливостей державних органів влади, ЗМІ; поширення якомога більше інформації (кваліфікованих аналітичних матеріалів, експертних звітів, прогнозів, аргументів та тверджень), залучення неурядових організацій до процесу формування позитивної громадської думки щодо завдань паліативної допомоги та догляду;

-  проведення семінарів, конференцій, круглих столів на різних рівнях за організації органів влади та (або) громадських організацій із залученням широких кіл  громадян;

-  укладання двосторонніх та багатосторонніх угод про співробітництво з міжнародними державними та неурядовими організаціями;

  6.     Суб’єкти впровадження програми:

Управління охорони здоров’я Луцької міської ради.

Недержавні громадські організації.

Координацію та контроль за виконанням практичних заходів з реалізації Програми  здійснюватиме управління охорони здоров’я Луцької міської ради за участі громадських організацій, зокрема Благодійного Фонду «СТОПРАК».

Реалізація Програми розрахована на 2015-2020 роки і передбачає затвердження щорічних Планів заходів на виконання Програми з відповідними змінами обсягів фінансування.

  7.     Очікувані результати виконання Програми.

Виконання Програми надасть змогу:

-  розпочати формування  системи  ефективної паліативної допомоги відповідно до потреб населення та міжнародних стандартів;

-  забезпечити потребу громадян м. Луцьк у паліативній допомозі на 90 %, створивши ще 20 ліжок у стаціонарних закладах з надання паліативної допомоги та завдяки розвитку служби паліативної допомоги та догляду вдома;

-  збільшити та урізноманітнити форми та методи паліативної допомоги, що надасть можливість підвищити її доступність, охопити паліативною допомогою людей похилого віку, дітей, хворих на СНІД, та інших пацієнтів, які потребують паліативної допомоги, незалежно від захворювання;

-  забезпечити 100% відсотків паліативних хворих, які потребують знеболення, ефективними знеболюючими засобами як в умовах стаціонару, так і вдома;

-  сформувати ефективну систему  додаткового навчання медичних  працівників  з питань паліативної допомоги, діагностики та лікування болю при наданні паліативної допомоги, соціальної, психологічної та духовної допомоги паліативним хворим та їхнім рідним;

-  охопити навчанням понад 80 відсотків медичних працівників, які надають або планують надавати паліативну допомогу та догляд;

-  підвищити громадянську активність населення та активність недержавних організацій у виконанні програм паліативної допомоги та догляду, розвиток благодійництва та волонтерства у цій сфері;

-  створити сприятливе інформаційне середовище, необхідне для послідовної реалізації Програми розвитку паліативної допомоги  у м. Луцьк.

  8.     Оцінка фінансових, матеріально-технічних, трудових ресурсів, необхідних для виконання програми. Фінансування Програми здійснюється з державного та міського бюджетів, фондів медичного страхування, благодійних фондів та будь-яких інших джерел, не заборонених вітчизняним законодавством. 

9. Заходи з виконання Програми розвитку паліативної допомоги у м. Луцьку на 2015 – 2020 роки.

Найменування завдання Найменування заходу Найменування показника Значення показника Виконавці Джерела фінансування Орієнтовні обсяги фінансових ресурсів
Усього За роками Усього У тому числі, за роками
2015 2016 2017 2018 2019 2020 2015 2016 2017 2018 2019 2020
1.Розробка та впровадження політики розвитку паліативної допомоги  на місцевому рівні.  Зняття нормативних перепон щодо застосування адекватного знеболення. Розробка локального протоколу зі знеболення Кількість нормативно-правових документів 1 1           Управління охорони здоров’я Луцької міської ради, Благодійний Фонд «СТОПРАК» Міський бюджет  та залучення позабюджетних коштів (благодійна, спонсорська, гуманітарна допомога)  5,0 5,0          
Розробка локального протоколу з паліативної допомоги Кількість нормативно-правових документів 1 1           Управління охорони здоров’я Луцької міської ради, Благодійний Фонд «СТОПРАК» Міський  бюджет та залучення позабюджетних коштів (благодійна, спонсорська, гуманітарна допомога)  5,0 5,0          
Розробка пояснювальної записки щодо призначення знеболення та поширення її серед міських спеціалістів Кількість нормативно-правових документів 1 1           Управління охорони здоров’я Луцької міської ради, Благодійний Фонд «СТОПРАК» Міський бюджет та залучення позабюджетних коштів (благодійна, спонсорська, гуманітарна допомога)  5,0 5,0          
2.Формування ефективної системи підготовки та підвищення кваліфікації медичних та соціальних працівників з питань паліативної допомоги Розробка стандартів та інструкцій для медичних і соціальних працівників, які надають паліативну допомогу Кількість нормативно-правових документів 1 1           Управління охорони здоров’я Луцької міської ради, департамент соціальної політики Луцької міської ради, Благодійний Фонд «СТОПРАК» Міський  бюджет та залучення позабюджетних коштів (благодійна, спонсорська, гуманітарна допомога)  10,0 10,0          
Впровадження навчального курсу з паліативної допомоги в програми підготовки середнього медичного персоналу Кількість нормативно-правових документів 1 1           Управління охорони здоров’я Луцької міської ради, Благодійний Фонд «СТОПРАК» Міський  бюджет та залучення позабюджетних коштів (благодійна, спонсорська, гуманітарна допомога)  5,0 5,0          
Проведення навчальних семінарів для медичних працівників м. Луцьк щодо надання паліативної допомоги, зокрема знеболення Кількість проведених семінарів 36 6 6 6 6 6 6 Управління охорони здоров’я Луцької міської ради, Благодійний Фонд «СТОПРАК» Міський  бюджет та залучення позабюджетних коштів (благодійна, спонсорська, гуманітарна допомога)  180,0 30,0 30,0 30,0 30,0 30,0 30,0
Проведення навчальних семінарів для соціальних працівників м. Луцьк щодо надання паліативної допомоги Кількість проведених семінарів 36 6 6 6 6 6 6 Департамент соціальної політики Луцької міської ради, Благодійний Фонд «СТОПРАК» Міський  бюджет та залучення позабюджетних коштів (благодійна, спонсорська, гуманітарна допомога)  180,0 30,0 30,0 30,0 30,0 30,0 30,0
3.Розвиток різних форм надання паліативної допомоги для усіх громадян, які її потребують Визначення потреби відповідних категорій населення в отриманні соціальної послуги паліативного догляду Кількість заходів з моніторингу 6 1 1 1 1 1 1 Управління охорони здоров’я Луцької міської ради, Благодійний Фонд «СТОПРАК» Міський  бюджет та залучення позабюджетних коштів (благодійна, спонсорська, гуманітарна допомога)  30,0 5,0 5,0 5,0 5,0 5,0 5,0
Укладання угоди про створення обласного відділення паліативної допомоги на базі КЗ «Луцька міська клінічна лікарня» Кількість нормативно-правових документів 1   1         Управління охорони здоров’я Луцької міської ради Міський  бюджет та залучення позабюджетних коштів (благодійна, спонсорська, гуманітарна допомога)    -          
  Створення міського відділення паліативної допомоги на базі КЗ «Луцька міська клінічна лікарня» Кількість відділень 1     1       Управління охорони здоров’я Луцької міської ради, Благодійний Фонд «СТОПРАК» Міський  бюджет та залучення позабюджетних коштів (благодійна, спонсорська, гуманітарна допомога)  1199,5     286,7 286,7 303,9 322,2
Створення виїзних бригад на базі КЗ «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги» та КЗ «Луцька міська дитяча поліклініка» Кількість бригад 2 2           Управління охорони здоров’я Луцької міської ради, Благодійний Фонд «СТОПРАК» Міський  бюджет та залучення позабюджетних коштів (благодійна, спонсорська, гуманітарна допомога)  964,8 133,1 153,0 162,2 162,2 172,0 182,3
4.Міжвідомча координація діяльності у сфері паліативної допомоги та паліативного догляду Налагодження взаємодії та системи повідомлення про паліативних хворих між медичними й соціальними службами та закладами                 Управління охорони здоров’я Луцької міської ради, Центри соціального захисту населення                
Обмін досвідом про надання паліативної допомоги між медичними соціальними працівниками                 Управління охорони здоров’я Луцької міської ради, департамент соціальної політики Луцької міської ради, Благодійний Фонд «СТОПРАК»                
5.Залучення громадськості до реалізації програм з паліативної допомоги, залучення позабюджетних джерел фінансування Розвиток співпраці місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування з громадськими, благодійними, релігійними організаціями                 Луцька міська рада, громадські  організації                
Здійснення громадського контролю щодо якості послуг та дотримання прав пацієнтів у ході надання паліативної допомоги                 Громадські організації                
Залучення волонтерів та підготовка їх до діяльності з надання паліативних послуг Кількість залучених волонтерів 60 10 10 10 10 10 10 Управління охорони здоров’я, центри соціального захисту населення Міський  бюджет та залучення позабюджетних коштів (благодійна, спонсорська, гуманітарна допомога)               
6.Інформування громадськості з актуальних питань, пов'язаних із організацією та наданням паліативної допомоги Здійснення інформаційної кампанії за використання можливостей державних органів влади, державних та приватних ЗМІ; поширення аналітичних матеріалів, експертних звітів, прогнозів, аргументів Число втілених інформаційних кампаній 6 1 1 1 1 1 1 Управління охорони здоров’я, Благодійний Фонд «СТОПРАК» Міський  бюджет та залучення позабюджетних коштів (благодійна, спонсорська, гуманітарна допомога)  60,0 10,0 10,0 10,0 10,0 10,0 10,0
  проведення семінарів, тренінгів, конференцій, круглих із залученням широких кіл громадян. Кількість проведених заходів 18 3 3 3 3 3 3 Управління охорони здоров’я, Благодійний Фонд «СТОПРАК» Міський  бюджет та залучення позабюджетних коштів (благодійна, спонсорська, гуманітарна допомога)  90,0 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0 15,0
  ВЬОГО                     2734,3 253,1 243,0 538,9 538,9 565,9 594,5

 

 

 

 

Секретар міської ради                                                                                                                                                    Сергій Григоренко