Про звернення Луцької міської ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо ситуації з продажем алкоголю та тютюну
Розглянувши лист Луцького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щодо необхідності вжиття заходів у напрямку запобігання та попередження проявів алкоголізму та тютюнозалежності у молодіжному й дитячому середовищі, ознайомившись із спільним зверненням міських голів Черкас Сергія Одарича та Львова Андрія Садового щодо ситуації з продажем алкоголю та тютюну, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Прийняти звернення Луцької міської ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо ситуації з продажем алкоголю та тютюну.
2. Рішення підлягає офіційному оприлюдненню шляхом його опублікування в газеті «Луцький замок» та офіційному веб-сайті міської ради.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань торгівлі, послуг та розвитку підприємництва
(Вега Ю.В.).
Міський голова Микола Романюк
Звернення
Луцької міської ради до Верховної Ради України,
Кабінету Міністрів України щодо ситуації
з продажем алкоголю та тютюну
Ми, депутати Луцької міської ради, звертаємося до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з проханням не стояти осторонь проблеми, пов'язаної з продажем спиртних, слабоалкогольних напоїв у нічний час, «підпільною» реалізацією цих товарів підліткам та дітям; продажу алкогольних напоїв у тимчасових спорудах для провадження підприємницької діяльності та приєднуємося до спільного звернення міських голів Черкас Сергія Одарича та Львова Андрія Садового щодо ситуації з продажем алкоголю та тютюну від 25.12.2011 року.
На обліку Волинського обласного наркологічного диспансеру перебуває 14 232 особи, з яких 12 766 - це алкоголозалежні та 1452 - наркозалежні.
У 2011 році у м. Луцьку неповнолітніми у стані алкогольного сп'яніння було скоєно 23 злочини, в яких взяли участь 15 підлітків. На обліку Луцького міського відділу кримінально-виконавчої інспекції впродовж 2011 перебувало 1426 осіб, які відбували термін покарання без позбавлення волі. У 75% випадків правопорушення були скоєні у стані алкогольного сп'яніння.
На обліку Луцького міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді перебуває 244 сім'ї, де виховується 468 дітей. У 37% з них спостерігається алкоголозалежність членів сімей. У 2011 році до ЛМЦСССДМ надійшло 887 повідомлень про скоєння домашнього насильства. У 87% випадках конфлікти виникали саме через причину зловживання спиртним кимось з членів сім'ї.
За даними адміністративної комісії при виконавчому комітеті Луцької міської ради, у 2011 році було розглянуто 34 справи щодо продажу спиртних та слабоалкогольних напоїв неповнолітнім (част.2 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
За даними Луцького міського відділу УМВС України у Волинській області, у 2011 році до відповідальності було притягнуто 1897, а цьому - вже 396 осіб за появу у нетверезому стані у громадських місцях.
Одним з кроків Луцької міської ради щодо сповільнення росту алкоголозалежності, особливо у молодіжному та дитячому середовищах, стало рішення Луцької міської ради від 20 квітня 2011 року з 1 травня 2011 року, яким заборонено продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів:
- в об'єктах торгівлі (крім закладів ресторанного господарства), розміщених в радіусі 100 метрів від головного входу у приміщення загальноосвітніх навчальних закладів.
- у стаціонарних магазинах, які вбудовані у житлові приміщення, тимчасових спорудах торговельного призначення для здійснення підприємницької діяльності (в тому числі торгівельних павільйонах на зупинках громадського транспорту) з 22:00 до 08:00 (крім продажу тютюнових виробів).
Однак, в частині питань, порушених у цьому рішенні, українське законодавство чітко не врегульовано, що, відповідно, призводить до судових спорів між органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.
Ми підтримуємо вимогу міських голів Черкас та Львова щодо внесення змін до деяких законів України:
- вилучити з закону, який регулює продаж спирту, алкогольних, слабоалкогольних напоїв, поняття «слабоалкогольний напій»;
- добитися визнання права міської влади самостійно вирішувати питання обмеження продажу алкогольних напоїв в магазинах, супермаркетах, тимчасових спорудах для провадження підприємницької діяльності.
Також пропонуємо внести зміни до Закону України «Про рекламу» щодо заборони розміщення реклами алкогольних та слабоалкогольних напоїв на тимчасових спорудах для провадження підприємницької діяльності.
Закликаємо наших колег з інших міст також підтримати ініціативу міських голів Черкас та Львова та звернутися з відповідними зверненнями до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.
Секретар міської ради Григорій Пустовіт