Про звернення Луцької міської ради щодо реставрації пам’ятки архітектури національного значення Синагоги
Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Ухвалити звернення до голови Волинської обласної ради Палиці І.П., голови Волинської обласної державної адміністрації Гунчика В.П. щодо невідкладної реставрації пам’ятки архітектури національного значення Синагоги (охоронний номер №1008).
2. Звернутися до Народних депутатів України Гузя І.В., Лапіна І.О., Івахіва С.П., Мартиняка С.В., Крулька І.І., Савчука Ю.П., Лубінця Д.В. та Віце-прем’єр-міністра – Міністра культури України Кириленка В.А. з проханням про сприяння у виділенні коштів з державного бюджету на реставрацію пам’ятки у 2016 році.
3. Текст Звернення оприлюднити на офіційному сайті міської ради та газеті «Луцький замок».
4. Контроль за виконанням рішення покласти на секретаря міської ради Вусенко Ю.В. та на постійну комісію міської ради з питань соціального захисту, охорони здоров’я, материнства та дитинства, освіти, науки, культури, мови (Надточій А. В.)
Секретар міської ради Юлія Вусенко
ЗВЕРНЕННЯ
Луцької міської ради до голови Волинської обласної ради Палиці І.П., голови Волинської обласної державної адміністрації Гунчика В.П., Народних депутатів України Гузя І.В., Лапіна І.О., Івахіва С.П., Мартиняка С.В., Крулька І.І., Савчука Ю.П., Лубінця Д.В. та Віце-прем’єр-міністра – Міністра культури України Кириленка В.А. щодо реставрації пам’ятки архітектури національного значення Синагоги (охор. №1008)
Сьогодні свідченням єврейської сторінки історії Луцька є Головна синагога — пам’ятка архітектури національного значення (охор. №1008), розташована за адресою вул. Данила Галицького, 33 на території Державного історико-культурного заповідника в старій частині міста Луцька. Довгий час вона виконувала роль релігійного, освітнього та громадського центру луцьких євреїв.
Архітектурною особливістю Луцької синагоги є влаштування бійниць в аттиковому завершенні її основного об'єму та спорудження примкнутої до неї оборонної башти. Зумовлена вона тим, що, оскільки синагога споруджувалась на міській околиці й входила в систему міських укріплень, до її споруди ставилась вимога щодо оборонних властивостей.
Синагога проіснувала як культова споруда до Другої Світової війни. До 1970-их років перебувала у занедбаному стані. Пошкодження та втрати згідно даних технічних обстежень вже в 1959 році складали від 10 до 100 % по окремих елементах. Пізніше у Синагозі було здійснено капітальний ремонт і добудову спортивного залу для потреб Волинської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Динамо».
З 1981 року відповідно до охоронно-орендного договору, і по даний час, пам’ятка архітектури національного значення Синагога в місті Луцьку перебуває в користуванні Волинської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Динамо» України. Даною організацією був виготовлений технічний паспорт із поверховими планами будівлі та проводяться її поточні ремонти.
Сьогодні пам’ять про Луцьку синагогу в її початковому вигляді зберігається в Центрі єврейського мистецтва Єврейського університету в Єрусалимі, де знаходиться 3D-модель екстер’єра та інтер’єра синагоги. А в Музеї єврейської діаспори Бет-Атфутцот в Тель-Авівському університету зберігається макет синагоги в тому вигляді, в якому вона існувала до другої половини ХІХ століття.
З історичної та архітектурної точки зору Синагога є одним з найцікавіших туристичних об'єктів України. Та, на жаль, сьогодні пам’ятка не є відкритою для огляду туристами. Башта, яка прибудована до основного приміщення Синагоги, має три поверхи і сьогодні лише частково використовується під адміністративні кабінети. Провівши ремонтні та реставраційні роботи у даній башті можна було б створити Музей єврейської історії Луцька, а також розмістити експозицію, що розповідала б про оборонні властивості Синагоги.
Дах пам’ятки перебуває в незадовільному стані внаслідок чого замокають і руйнуються перекриття, що несе загрозу втрати їх несучої здатності і обрушення. Фасади будівлі знаходяться в жахливому стані та несуть небезпеку для через постійний обвал штукатурки. Пам’ятка вимагає невідкладного проведення реставрації та ремонту даху й фасадів. Саме тому дана споруда потребує першочергової уваги з метою її збереження та ревіталізації.
Зважаючи на ці факти і те, що будинок Синагоги є культурним надбанням луцької громади та, через свою унікальність, України загалом, а також те, що вона має великий потенціал як туристичний об’єкт, дана споруда потребує першочергової уваги з метою збереження та ревіталізації.
У зв'язку з названими обставинами в 2011 році було виготовлено проектно-кошторисну документацію для проведення ремонтно-реставраційних робіт на пам'ятці. Згідно кошторисом на ремонтні роботи на пам'ятці національного значення Синагоги необхідно 2 163 858 грн. Проте коштів з державного бюджету на проведення робіт, на жаль, протягом чотирьох років виділено не було.
У зв’язку з вищевикладеним просимо у найкоротші терміни передбачити у державному бюджеті України на 2016 рік кошти на ремонтно-реставраційні роботи пам’ятки національного значення Синагоги.
Секретар міської ради Юлія Вусенко