Протокол № 2 засідання постійної комісії із встановлення факту отруєння бджіл на території Луцької міської територіальної громади
ПРИСУТНІ:
Смаль Б.А. – директор департаменту економічної політики, голова комісії;
Гелета О.О. – заступник начальника відділу екології, заступник голови комісії;
Карпук О.О. – начальник відділу економічного розвитку департаменту економічної
політики, секретар комісії;
Боярський В.Ф. – староста Заборольського старостинського округу;
Войнаровський В.В. - староста Княгининівського старостинського округу;
Гламазда А.П. – заступник начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю) тваринного світу та біоресурсів державної екологічної інспекції у
Волинській області - старший державний інспектор з ОНПС Волинської області;
Матвіюк Г.В. – староста Жидичинського старостинського округу;
Мещеряков Ю. В. – голова громадської організації “Пасічник Волині”;
Новосад В.В. – головний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Луцького управління Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області;
Сидорук Ю.В./Свинарчук С.М. – начальник відділу превенції Луцького районного управління поліції ГУ НП у Волинській області;
Якубовська М. І. – староста Боголюбського старостинського округу.
ВІДСУТНІ:
Гурський О.Г. - староста Прилуцького старостинського округу.
ЗАПРОШЕНІ:
Бабій А.В. – член ГО «Пасічник Волині».
ПОРЯДОК ДЕННИЙ:
1. Про основні причини отруєння бджіл засобами захисту рослин.
2. Про недотримання вимог законодавства щодо профілактики отруєння бджіл с/г виробниками при обробці полів засобами захисту рослин.
3. Про застосування норм чинного законодавства щодо профілактики отруєння бджіл засобами захисту рослин.
СЛУХАЛИ:
Смаля Б.А. – сьогодні необхідно напрацювати алгоритм дій для запобігання випадкам отруєння та загибелі бджіл на території нашої громади, звернути увагу фермерів та пасічників на необхідності дотримання санітарних норм та регламенту проведення сільськогосподарських робіт при використанні засобів захисту рослин. Оскільки фермери зараз активно проводять весняно-польові роботи, вони не можуть взяти участь у засіданні комісії, але інформація про результати нашої роботи обов’язково буде їм доведена в індивідуальному порядку.
ВИСТУПИЛИ:
Мещеряков Ю.В. – повідомив, про нещодавній випадок, який стався у Ківерцівському районі, коли фермер обробляв поле агрохімікатами і не повідомив про це завчасно місцеву владу та пасічників, як цього вимагає Інструкція з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин (наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 № 338). При цьому, врегулювати конфлікт за допомогою представників поліції не вдалося, оскільки вони не складають акти про адміністративні правопорушення та не можуть притягнути недобросовісного фермера до відповідальності.
Свинарчук С. М. – управління поліції не має законодавчих підстав складати акти/протоколи про адміністративні порушення щодо факту порушення законодавства у сфері бджільництва, оскільки Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить відповідної статті.
Матвіюк Г. В. – звернула увагу присутніх, що фермерські господарства і пасічники без жодних проблем можуть налагодити роботу щодо повідомлень про день і час застосування засобів захисту рослин, найбільші проблеми можуть виникнути із особистими селянськими господарствами, які мають невеликі площі землі для обробітку та які також використовують засоби захисту рослин.
Новосад В. В. – згідно наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 № 338 фізична особа та суб’єкт господарювання, які планують застосовувати засоби захисту рослин, завчасно (за три доби) повідомляють органи місцевого самоврядування про: дату і час початку робіт, назву препарату, відомості про сільськогосподарську культуру, що обробляється, терміни ізоляції бджолиних сімей відповідно до класу небезпеки засобів захисту рослин, дані для зв’язку із фізичними особами та суб’єктами господарювання. Також Новосад В.В. звернула увагу присутніх, що законодавство «захищає» лише тих власників бджолосімей, які мають паспорти пасік встановленого зразка.
Бабій А. В. – висловив думку, що відносини між фермером і пасічником мають бути налагоджені виключно у рамках правового поля, а для цього необхідно лише одне: дієве покарання для тих, хто порушує чинне законодавство.
Свинарчук С. М. – поліція може зафіксувати факт про здійснення певних дій фермером чи пасічником (за викликом на «102»), що вподальшому може бути використано у судах для доведення вчинення неправомірних дій однією із сторін конфлікту.
Войнаровський В. В. – кожен фермер і пасічник повинні працювати у чітко визначених законодавством рамках, лише тоді отруєння бджіл засобами захисту рослин та їх загибель можна буде звести до мінімуму.
Мещеряков Ю. В. – звернув увагу присутніх, що фермери обробляють поля не тільки у період активної фази росту рослин, а також восени, зокрема для знищення бур’янів.
Смаль Б. А. – запропонував, керуючись Інструкцією з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин (наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 № 338) налагодити чітку систему особистої взаємодії «фермер-пасічник» у кожному старостинському окрузі та в цілому на території нашої громади. Крім цього, необхідно зобов’язати фермерів та власників особистих селянських господарств повідомляти, у будь - який зручний спосіб пасічників та місцеву владу про дату і час обробки полів засобами захисту рослин.
Голосували: “за” – 11 чол., “утрималось” – 0 чол., “проти” – 0 чол.
УХВАЛИЛИ:
1. Департаменту економічної політики (відділ економічного розвитку): підготувати інформаційне повідомлення про вимоги Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин (наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 № 338).
2. Старостам старостинських округів: довести до відома фермерів, власників особистих селянських господарств та пасічників, через усі можливі канали зв’язку, (особисті зустрічі, месенджери, сторінки старостатів у Фейсбуці тощо) вказане вище інформаційне повідомлення.
Голова комісії Борис СМАЛЬ
Секретар комісії Оксана КАРПУК