Звіт про роботу департаменту соціальної політики протягом 2022 року
З початком повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну, департамент соціальної політики Луцької міської ради зіткнувся з новими викликами щодо соціального захисту населення та підтримки внутрішньо переміщених осіб в умовах воєнного стану.
У зв’язку із початком бойових дій та масованих ракетних атак Луцька міська територіальна громада стала прихистком для тисяч українських родин.
Так, від початку введення воєнного стану, спеціалістами департаменту соціальної політики видано:
- 11957 – довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб у Луцькій міській територіальній громаді (місцевого зразка);
- 15478 – талонів на харчування;
- 18341 – довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб державного зразка.
Прийнято 14948 заяв про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Призначена щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання 14388-ми особам.
За підтримки фонду Ігоря Палиці «Тільки разом», департаментом соціальної політики Луцької міської ради спільно з Луцьким комбінатом шкільного і студентського харчування, з березня по серпень 2022 року здійснювалось безоплатне (одноразове) забезпечення харчуванням внутрішньо переміщених осіб у шкільних їдальнях міста за талонною системою.
З 1 вересня 2022 року, відповідно до нового Порядку забезпечення харчуванням вимушено переміщених осіб, організація послуг з харчування цієї категорії осіб здійснюється з повною (за соціальними цінами) та частковою оплатою вартості харчування.
Пільгові категорії громадян, а саме: жінки з дітьми до 18 років, діти до 18 років, особи з інвалідністю та пенсіонери отримують харчування за талонами із частковою оплатою вартості харчування. Усі інші вимушено переміщені особи, за їх бажанням, можуть харчуватись за талонами із повною оплатою вартості харчування за соціальними цінами.
В 2022 році на забезпечення організації харчування вимушено переміщених осіб з бюджету громади профінансовано 4999,20 тис. гривень.
Департамент соціальної політики здійснює прийом, розгляд, перевірку та внесення відомостей щодо власників житла, які тимчасово прихистили внутрішньо переміщених осіб, до єдиної інформаційно-аналітичної системи обліку даних, пов’язаних з компенсацією витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб. Так, в 2022 році здійснено розрахунок суми компенсації щодо 395-ти власників житлових приміщень, які тимчасово розмістили внутрішньо переміщених осіб на загальну суму 2360,23 тис. гривень.
Окрім цього, спеціалістами департаменту здійснюється прийом звернень від власників приватних закладів щодо отримання компенсації за спожиті комунальні послуги під час розміщення внутрішньо переміщених осіб у будівлях (приміщеннях) об’єктів приватної власності у період воєнного стану.
У підпорядкуванні департаменту є територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Луцької міської територіальної громади. На обслуговуванні в територіальному центрі перебуває 3752 мешканці громади, із яких 948 отримує послугу догляду вдома (в т.ч.109 – у сільській місцевості). Всього за звітний період надано 386 227 соціальних послуг для 4582 осіб.
Від початку введення воєнного стану, територіальний центр визначено одним із пунктів Луцької міської територіальної громади, де внутрішньо переміщені особи можуть отримати гуманітарну допомогу. Так, вказаним пунктом надано допомогу продуктами харчування, вживаним одягом, взуттям, предметами домашнього вжитку, матрацами, подушками, постільною білизною, засобами гігієни, кухонним приладдям тощо 14 646 внутрішньо переміщених осіб, відповідно до їх потреб.
Окрім цього, протягом звітного період через установу надано допомогу 14 442 мешканцям громади продуктами харчування, які отримано як благодійну допомогу та закуплено за кошти бюджету громади.
В період з 10 березня по 15 серпня 2022 року працівники установи надавали паліативну допомогу мешканцям громади, які залишились без допомоги рідних. Послуга паліативної допомоги надавалась на базі комунального підприємства «Луцький клінічний пологовий будинок». Всього за вказаний період послугу отримали 13 осіб.
З метою надання правової та психологічної допомоги членам сімей військовополонених і військовослужбовців, які вважаються зниклими безвісти внаслідок збройної агресії проти України при департаменті соціальної політики Луцької міської ради створено Центр підтримки сімей військовополонених і військовослужбовців, які вважаються зниклими безвісти (далі - Центр підтримки).
В 2022 році спеціалістами департаменту, які залучені до роботи Центру:
- надано консультативну, правову та психологічну допомогу 44 членам сімей військовополонених і військовослужбовців, які вважаються зниклими безвісти;
- підготовлено 87 проєктів звернень та листів до відповідних органів щодо сприяння в розшуку військовослужбовців, які вважаються зниклими безвісти та поверненні з полону (Уповноважений Верховної ради України з прав людини; Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; Міжнародний Комітет Червоного Хреста; Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими; Державне підприємство «Український центр розбудови миру», яке виконує функцію Національного інформаційного бюро відповідно до Женевських конвенцій про поводження з військовополоненими та про захист цивільного населення під час війни; військові частини та Луцький об’єднаний міський територіальний центр комплектації та соціальної підтримки Волинської області).
Впродовж року департамент соціальної політики забезпечував реалізацію державних та місцевих соціальних програм щодо соціального захисту та підтримки населення Луцької міської територіальної громади.
В 2022 року департаментом соціальної політики надано 125 975 послуг соціального спрямування, з них: призначено державних соціальних допомог 21 315 одержувачам, двічі на рік проводилось перепризначення житлових субсидій: на опалювальний період – 12 677 домогосподарствам та опалювальний період – 14 294 домогосподарствам.
Протягом звітного періоду отримали пільгу на житлово-комунальні послуги 8 219 осіб на загальну суму 63 млн 662,7тис. грн.
Забезпечено путівками на санаторно-курортне лікування 289 осіб (особи з інвалідністю внаслідок війни; учасники бойових дій, учасників війни, члени сімей загиблих ветеранів війни, особи з інвалідністю від загального захворювання та з дитинства, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії).
В порядку нагляду за правильністю призначення пенсій перевірено 4694 пенсійних справ та особових рахунків.
Підготовлено 6 пакетів документів для клопотання щодо присвоєння почесного звання «Мати–героїня».
На виконання місцевих цільових програм, реалізацію заходів яких здійснює департамент соціальної політики, бюджетом громади в 2022 році профінансовано 29 млн 343,8 тис. грн.
Так, на виконання Програми соціального захисту населення профінансовано 22 млн 655,8 тис. грн. Зокрема, за вищезгаданою Програмою виплачено:
- 3 млн 403,7 тис. грн – адресної грошової допомоги мешканцям громади, які опинились в складних життєвих обставинах, на лікування, подолання аварій та катастроф, вирішення соціально-побутових проблем;
- 2 млн 363,9 тис. грн - адресної грошової допомоги окремим групам населення, довгожителям,одноразової грошової допомоги з нагоди державних і релігійних свят;
- 1 млн 878,1 тис. грн - грошової допомоги хворим громадянам пільгових категорій на придбання ліків;
- 2 млн 874,7 тис. грн – компенсацій фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;
- 1 млн 375,5 тис. грн - відшкодування коштів із надання пільг на послуги зв’язку, проїзду пільговим категоріям населення;
- 4 млн 999,2 тис. грн – забезпечення організації харчування вимушено переселених осіб.
Крім того, на підтримку діяльності громадських об’єднань профінансовано 846,7 тис. грн.
В рамках Комплексної програми соціального підтримки ветеранів війни та членів їх сімей на 2021–2023 роки бюджетом громади у 2022 році профінансовано 3 млн 737,15 тис. грн:
- надано матеріальну допомогу на лікування 267 особам на загальну суму 514,0 тис. грн;
- проведено виплату одноразової матеріальної допомоги 57 військовослужбовцям, які уклали контракт зі Збройними Силами України, на суму 285,0 тис. грн;
- забезпечено відпочинком із проведенням заходів із психологічної реабілітації 126 осіб на загальну суму 1 млн 317,8 тис. грн;
- виплачено до Дня матері допомогу 59 матерям загиблих (померлих) ветеранів війни на суму 118,0 тис. грн.
Протягом 2022 року виплачено адресну грошову допомогу на оплату житлово-комунальних послуг окремим категоріям громадян на суму 5 млн 755,9 тис. грн. Вказана виплата фінансувалась в межах двох місцевих соціальних програм: Програми соціального захисту населення Луцької міської територіальної громади на 2016 –2022 роки та Комплексної програми соціальної підтримки ветеранів війни та членів їх сімей на 2021-2023 роки.
На виконання Програми соціальних виплат дітям у Луцькій міській територіальній громаді, здійснено виплату для 92 дітей з 73 сімей загиблих (зниклих безвісти) військовослужбовців на загальну суму 1 млн 669,20 тис. грн.
На виконання Програми розвитку надання соціальних послуг в Луцькій міській територіальній громаді, на 2021–2025 роки активно проводиться робота щодо організації надання соціальних послуг у громаді.
З метою забезпечення належної організації надання соціальних послуг мешканцям громади, затверджено Положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Луцької міської територіальної громади у новій редакції та Перелік соціальних послуг, умов та порядку їх надання структурними підрозділами територіального центру, а також внесено зміни до структури територіального центру, затверджено новий штатний розпис установи.
В межах Програми розвитку надання соціальних послуг в Луцькій міській територіальній громаді, на 2021–2025 роки:
- в їдальні територіального центру за бюджетні кошти забезпечено безкоштовним гарячим харчуванням 3849 осіб на суму 861,00 тис. гривень;
- закуплено та вручено продуктові пакети для підопічних територіального центру з нагоди державних та релігійних свят на суму 400,0 тис. гривень;
- забезпечено надання послуг з перевезення спеціалізованим автомобілем осіб з обмеженими фізичними можливостями та громадян похилого віку, які обслуговуються структурними підрозділами територіального центру на суму 20,6 тис. гривень.