Звіт про роботу фракції ВО «Свобода» у Луцькій міськраді за 2020 рік
У 2020 році фракція ВО «Свобода» у Луцькій міській раді продовжувала працювати як єдина команда, яка має власне бачення розвитку міста. Не входячи до складу більшості і не маючи посад в органах міської влади, «Свобода» завжди була в епіцентрі основних подій міського життя. Ми відзначалися публічністю та громадською активністю. А критика окремих ініціатив влади не була голослівною, а супроводжувалася альтернативними варіантами і пропозиціями.
2020 рік пройшов під знаком пандемії коронавірусу. Луцьк, як і решта країни, відчув на собі негативні наслідки хвороби та пов’язаного з нею економічного спаду. Довелося у спішному порядку займатися підготовкою медичних закладів до роботи в умовах надзвичайної ситуації. Луцька громада прийняла на себе весь удар пандемії, оскільки дії центральної влади відзначалися повільністю та незграбністю. Локдаун та карантинні обмеження боляче вдарили по економіці міста. Особливо постраждав малий та середній бізнес. Значно скоротилися надходження до міського бюджету. Місту довелося працювати у режимі суворої економії.
Депутати фракції активно працювали у постійних комісіях міської ради та під час сесійних засідань, постійно спілкувалися з лучанами. Основна увага у нашій роботі приділялася життєдіяльності міста, його розвитку та злагодженій роботі усіх сфер. Фракція вітала затвердження урядом перспективного плану територій, згідно вдалося значно збільшити площу Луцької міської громади. На наше переконання, це значно збільшить потенціал міста в майбутньому. Водночас ми не могли оминути важливих загальноукраїнських подій, тому завжди висловлювали свою позицію з актуальних питань загальнодержавного значення.
Ще однією центральною подією 2020 року стали місцеві вибори, які відбулися 25 жовтня. Вони пройшли за принципово нових реалій. Територія Луцької міської громади зросла у 9,5 раз. До її складу увійшли прилеглі села. Виборча система теж зазнала суттєвих змін.
Фракцію ВО «Свобода» в міській раді до 27 листопада 2020 року представляли 5 депутатів: голова фракції – Микола Федік, депутати Богдан Богонос, Андрій Білан, Микола Романюк, Віктор Ящук.
Після місцевих виборів у жовтні 2020 року склад фракції ВО «Свобода» в Луцькій міській раді змінився. 1 грудня 2020 року була утворена фракція ВО «Свобода» у складі 5 депутатів: голова фракції – Микола Федік, депутати Михайло Щур, Андрій Білан, Алла Жупанюк, Володимир Пшибельський.
Позиція фракції з актуальних питань
Позиція щодо запобігання розповсюдження гострої распіраторної хвороби COVID-19
На вістрі протистояння з поширенням хвороби в Україні опинилися органи місцевого самоврядування. На фоні паралічу управлінської вертикалі влади та дефіциту держбюджету, саме місцеві ради прийняли на себе основний удар пандемії. Депутати фракції ВО «Свобода» Луцької міськради підтримували ряд важливих питань, які стосувалися допомоги нашим медикам. Також ми голосували за ініціативи підтримки місцевого бізнесу, який зазнав втрат через карантин.
Фракція голосувала за такі проєкти рішень:
- Зміни до Регламенту Луцької міської ради, які дозволили дистанційно та оперативно приймати рішення з важливих питань життєдіяльності міста;
- Звільнення від орендної плати за користування майном та плати на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою, що належить до комунальної власності Луцької міської територіальної громади;
- Затвердження Порядку надання поворотної фінансової допомоги підприємствам з метою стабілізації фінансового стану і забезпечення їх сталого функціонування;
- Виділення коштів для лікування медиків, які інфікувалися коронавірусом;
- Звернення до Антимонопольного комітету України щодо цін на медичні товари.
Фракція ВО «Свобода» наголошувала: найбільшого удару через тотальний карантин зазнав малий і середній бізнес, в той час як великий олігархічний бізнес навіть зумів нажитися під час пандемії.
Фракція підтримувалаза необхідність застосування певних заходів карантину. Але не погоджувася з подвійними підходами до різних суб’єктів господарювання. Важко збагнути, чому торгувати продуктами харчування та непродуктовими товарами в супермаркеті, в закритому приміщенні можна. А от на ринку чи в іншому визначеному місці на відкритому повітрі - ні.
Фракція виступила за ініціативу дозволили діяльність сільськогосподарських ярмарків у місті. Також ми вносили пропозицію щодо запуску дрібних ринків, які працюють у різних куточках міста. Депутати фракції підтримали ініціативу про зняття обмежень щодо торгівлі будматеріалами на території міста.
Також за ініціативи депутатів фракції зокрема Миколи Романюка було організовано дезінфекцію під'їздів ОСББ "Оберіг" та "Підшипник" на вулиці Станіславського 48Г та 48а. Під'їзди обробили дезінфікуючим розчином для захистити мешканців від загрози коронавірусу.
З іншого боку, ми не погодилися з безпідставним внесенням Луцька улітку 2020 року до “червоної” зони епідемічної небезпеки, оскільки воно загрожувало колапсом для міста. Тому "Свобода" одноголосно підтримала рішення Луцької міської ради та виступила за виключення міста Луцька із зони “червоного” рівня епідемічної небезпеки поширення COVID-19.
Захист історичної спадщини
7 липня 2020 року Луцька міськрада підтримала проєкт рішення “Про звернення до Прем’єр-міністра України, Міністра культури України щодо належного утримання схилів замку Любарта”. Луцький замок є перлиною нашого міста, однак територія довкола нього знаходиться у неналежному стані. Схили дещо поруйновані водою і потребують догляду. Крім того, оновлення потребують й мури замку. Мета даного звернення привернути увагу центральної влади до цієї історичної споруди. Автор проекту – депутат Луцької міської ради від ВО «Свобода» Андрій Білан.
З початку року депутати фракції порушували питання наведення благоустрою у центральній частині міста та історико-культурному заповіднику «Старий Луцьк». Мова йшла про ремонт пішохідних сходів на вулиця Братковського, 1, Братського мосту та відновлення пішохідних тротуарів на початку вулиці Лесі Українки. Така діяльність принесла результати: відремонтовано та встановлено лавки на Замковій та Ринковій площі. Порушувалося питання туристичної привабливості та забезпечення благоустрою поряд із будинком Миколи Голованя. Також депутати-свободівці виділили кошти на підтримку клубу середньовічного бою «Айна Бера». За ініціативою депутатів фракції відкрито проїзд по вулиці Кафедральній, 13 що дозволило розвантажити вулиці заповідника «Старий Луцьк».
Захист національних інтересів та національної гідності
За ініціативи фракції ВО «Свобода» у Луцькій міськраді проголосовано проєкт звернення до Президента і Голови Верховної Ради України щодо неприпустимості прийняття антиукраїнського законопроєкту 2362 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо навчання державною мовою в закладах освіти". Спротив громадськості, акції протесту під Верховною Радою 16 і 17 липня, активну участь в яких взяла "Свобода", змусили п'яту колону Москви відступити. Закон Бужанського так і не наважилися розглянути.
Депутати фракції брали активну участь у акціях проти здачі національних інтересів "Ні капітуляції". Луцька «Свобода» також долучилась до цієї всеукраїнської кампанії. Цьому передувала пропозиція щодо спільного з російськими окупантами інспектування позицій української армії на Донбасі – по суті пропозиція відвертої капітуляції. Її вперто і послідовно просував Зеленський. На думку фракції, лише зрадники можуть давати згоду на інспектування нашого війська окупантами на нашій же землі.
За підтримки міської організації та фракції ВО «Свобода» відбулись ряд акцій протесту на підтримку заборони продажу землі сільськогосподарського призначення.
Ми наголошуємо: сільськогосподарська земля – це не просто привабливий об'єкт для інвестицій. Для української нації – це єдиний стратегічний ресурс, який не підлягає відтворенню, є репродуктивною умовою життєздатності і збереження генофонду української нації, від якого залежить продовольча безпека та економічна роль України в світі.
Протидія «дерибану землі» і незаконним забудовам, Генеральний план
Депутати фракції підготували ряд депутатських звернень щодо незаконних, на нашу думку, будівельних робіт та сумнівних забудов.
Наш Генплан застарів. Він фіксував стан справ на 2009 рік. Усі рішення, які можна приймати на його основі - сумнівні. Ми бачимо ущільнену забудову, яка псує обличчя міста. Тому нам треба зупинити ці процеси, провести ревізію можливостей, територій, інженерної інфраструктури, забезпечення соціальними об'єктами. Необхідно підготувати Генплан, який відповідає викликам сьогодення. Слід залучати прилеглі до міста території, створити нову транспортну схему.
На думку фракції, Генеральний плат повинен враховувати низку моментів.
Перше. Генплан має відображати перспективи розвитку Луцька у нових реаліях: створення Луцької міської ОТГ та приєднання до міста низки сільських територій. Без цілісного бачення як має розвиватися велика громада, Генплан дуже швидко втратить актуальність.
Друге. Генплан має забезпечувати розвиток соціальної (дитсадки, школи, амбулаторії), комунальної та транспортної інфраструктури під час спорудження нових житлових масивів. Інакше якість надання послуг в місті катастрофічно падатиме, а завантаженість доріг зростатиме.
Третє. При зонуванні територій під приватну та багатоповерхову забудову треба враховувати думку мешканців та інфраструктурні особливості конкретних мікрорайонів. Практика будівництва висоток за 5 метрів від приватних будинків або серед суцільних масивів низької поверховості неприпустима.
Четверте. Потрібно припинити практику уточнень та коригувань детальних планів територій, якщо мова йде про будівництво у парках, скверах, природоохоронних зонах та в історичній частині міста. Парки і сквери - не місця для будівництва багатоповерхівок, приватних котеджів, торгово-офісних центрів, культових та інших споруд.
Генплан приймається для комфорту всіх лучан. Його основна функція - грамотне використання міського простору з врахуванням перспектив розвитку міста.
Фракція виступила проти проєкту рішення "Про погодження меж історичних ареалів, які визначені в проєктно-вишукувальній документації "Історико-архітектурний опорний план з визначенням зон охорони пам'яток культурної спадщини та меж і режимів використання історичних ареалів Луцька". Оскільки депутатам пропонували голосувати за проєкт рішення, без переліку конкретних вулиць, адреси, візуалізації на картах, щоб можна було оцінити, де саме проходять ці межі. Позиція фракції така: не можна важливі питання розвитку міста розглядати поверхово. Це питання стосується меж історичних ареалів у Луцьку. Від нього залежить чи збережемо ми історичний Луцьк.
Позиція фракції щодо розвитку громадського транспорту та покращення роботи сервісу електронного квитка
У рамках реформування роботи міського транспорту важливо вирішити проблему курсування через центральні вулиці міста приміського транспорту. Ми виступаємо за виведення таких маршрутів із центральних вулиць Луцька. Фракція підтримує проекти рішень, спрямованих на оновлення інфраструктури електротранспорту міста, в тому числі щодо придбання нових тролейбусів. Транспортне комунальне підприємство – це один із важливих засобів протидії постійним вимогам зі сторони приватних перевізників щодо підняття вартості проїзду. Також місту потрібно збільшувати кількість великогабаритних автобусів для пасажирських перевезень, які відповідають сучасним екологічним стандартам.
Зараз в країні особливі умови. Триває пандемія коронавірусу. Потрібно організувати роботу громадського транспорту таким чином, щоб максимально уникнути скупчення пасажирів. Проте дії уряду Зеленського в цій сфері, як і у всіх інших сферах держави, є відверто незграбні. А ще гірше - позбавлені здорового глузду.
Не раз доводиться спостерігати за переповненими зупинками у ранковий та вечірній час. Особливо складна ситуація в Луцьку після 21 години. Люди хочуть доїхати на роботу чи повернутися додому, а окремих маршруток немає більше як півгодини. Результат - велика кількість лучан на зупинках, обурення та нарікання. Потім приїжджає довгоочікуваний транспортний засіб, який швидко заповнюється пасажирами по максимуму. І ніхто вже не зважає на карантинні обмеження. Всі хочуть добратися додому.
Який вихід з ситуації? Для того, щоб у транспорті не було скупчення пасажирів, він має працювати згідно графіку. Усі маршрути мають виходити на рейси. Будь-які обмеження у роботі приведуть до переповнення маршруток пасажирами.
Депутати фракції неодноразово піднімали питання щодо недоліків в роботі е-квитока. Зокрема щодо незручності поповнення карток, їхню високу вартість та недосконалість роботи мобільного додатку.
Бачення стратегічних цілей розвитку міста і залучення інвесторів
У міській раді вже були голосування, які об'єднали усіх депутатів, незалежно від поділу на фракції. Це – розуміння того, що Старе місто має стати перлиною і окрасою Луцька та приваблювати туристів, а значить, і інвесторів. Саме тоді, коли ухвалювали рішення про розрив договору з облспожиспілкою, у міськраді були однодумці, які на перше місце поставили інтереси міста.
Для реалізації масштабних проектів, здатних дати суттєвий поштовх розвитку економіки, потрібна тісна співпраця з прилеглими до міста громадами. Якби місто успішно провело процес об'єднання з сусідніми селами, то й перспективи розвитку були би більш чіткими, в тому числі щодо нового житлового та промислового будівництва. А це – нові робочі місця, надходження в бюджет, покращення добробуту, як для Луцька, так і для сусідніх із містом громад.
У Луцьку має бути супровід інвестора із самого початку до завершення інвестиційного проекту. Відповідний виконавчий підрозділ повинен займатися тим, що вирішує усі питання, пов'язані з інвестуванням у місто. Такі поняття, як «схеми», «свої люди», «корупція» мають відійти у небуття. Коли інвестор бачить, що його чекають, допомагають і не чинять жодних перешкод, він точно буде працювати в місті.
Фракція виступає проти курсу на збільшення кількості чиновників. До прикладу, на грудень 2010 року загальна чисельність працівників міської ради, згідно із затвердженими штатними розписами, становила 468 осіб. У грудні 2015 року вона дещо зросла ‒ до 499 осіб. А станом на зараз у міській раді працює вже 637 чиновників.
Діяльність комунальних ринків у місті
Фракція ВО «Свобода» ще з часів минулої каденції у Луцькій міській раді постійно виступає за належне упорядкування території Центрального ринку, яка знаходиться в історичній частині міста. Для нас це питання не тимчасової політичної конюнктури, а стратегії розвитку міста, його майбутнього, реалізації туристичного потенціалу. Без його вирішення місто не зможе забезпечити повноцінного розвитку туристичної галузі Луцька, перетворити історичну частину у туристичний центр загальноукраїнського рівня.
Ситуація, яка склалася навколо Центрального ринку Луцька, виникла не сьогодні і не вчора. Вона розвивалася давно. А її вирішення постійно відтягувалося під різними приводами, що привело до нинішнього стану. Ми розуміємо, що так як є, бути далі не може. Щоб рухатись далі, місту потрібна концепція облаштування території, прилеглої до Луцького замку.
Разом із тим, фракція виступає за необхідність захисту інтересів підприємців, розвитку інфраструктури Нового ринку або пошуку інших альтернативних місць для торгівлі. На жаль, Новий ринок поки що не користується значним попитом у лучан. Існує проблема з доїздом покупців. Якщо ми не зробимо ринок привабливим і зручним місцем для торгівлі, підприємці не зможуть вижити, бо не буде достатньої виручки.
Водночас, фракція підтримує розширення мережі комунальних ринків у місті. Вважаємо, що комунальне підприємство «Луцькі ринки» має працювати більш ефективно та наповнювати бюджет міста
Ініціативи депутатів та депутатський фонд:
Добудова музичнуї школи №3;
Утеплення школи №24 по програмі НЕФКО 3;
Капітальний ремонт спортивного залу ЗОШ №20;
Придбання телевізора для класу географії ЗОШ №20;
Капітальний ремонт і викладення бруківки території між садочками №22 та №23;
Придбано ламінат для художньої студії ДНЗ №23;
Придбання меблів в ДНЗ №23;
Замінено троє вхідних дверей у групах ДНЗ№ 22;
Придбання матеріалів для оформлення декоративної клумби та ландшафтний дизайн ДНЗ №22;
Виділено 20 тисяч гривень ЗДО №22 на заміну дверей у групах;
Виділено 14 тисяч ЗДО №23 для проведення ремонтних робіт в групах;
Виділено 33 тисячі на придбання барабанної установки та комплектуючих для Луцької музичної школи №1 імені Фридерика Шопена;
Виділено 33 тисячі на придбання придбання фотоапарата та відеокамери для Луцької музичної школи №1 імені Фридерика Шопена;
Закуплено Мультиборд ЗОШ№12;
Закуплено Машинки в садочок №18;
Проведено ремонт надвірних споруд ЗОШ№12;
Закуплено лавки в ЗОШ№12, ДНЗ№18;
Ремонт двору на вулиці Чорновола;
Поточний ремонт вулиці Заньковецької;
Встановлено світлофор по вулиці Героїв УПА;
Проведено капітальний ремонт харчоблоку ДНЗ№18;
Повністю завершено роботи з встановлення вуличного освітлення по вулицях мікрорайону Вишків;
Придбано та встановлено за кошти депутатського фонду декілька міжкімнатних дверей та дитячий ігровий майданчик у Закладі дошкільної освіти №5;
Виділено кошти на придбання принтеру для КЗ ЗСО «Луцький ліцей N3», в кабінет історії та луцькій школі №17 для кабінету молодших класів;
Виділено кошти з депутатського фонду для ДСШ №2 на купівлю трави для футбольного поля, що у мікрорайоні Вересневе;
Виділення коштів з депутатського фонду у сумі 15 тисяч гривень на облаштування квіткової клумби з багаторічних рослин на вулиці Кафедральній, поряд із Кафедральним костелом святих апостолів Петра і Павла;
Відкриття проїзду по вулиці Кафедральній, 13, що дозволило розвантажити вулиці заповідника «Старий Луцьк»;
Здійснено ремонт пішохідних сходів за адресою Братковського, 1, Братського мосту та відновлення пішохідних тротуарів на початку вулиці Лесі Українки та Братковського;
Відремонтовано та встановлено лавки на Замковій та Ринковій площі в історичній частині Луцька;
Сприяння у відновленні проїзної частини вулиці Братковського та Замкової площі, а також відновлення фасадів житлових будинків за вказаними вулицями;
Сприяння у встановленні дитячого ігрового майданчика по вулиці Караїмська, 1;
Підтримка клубу середньовічного бою «Айна Бера», що знаходиться в історичній частині Луцька;
Організовано весняну толоку прибережної зони Стиру біля Замкової площі та будинку відомого скульптора Миколи Голованя;
Проведено облаштування доріжки бруківкою біля ДНЗ №6;
Замінено вікна в ДНЗ №6;
Проведено поточний ремонт вулиці Фестивальна.
Рішення Луцької міської ради, підготовленні фракцією ВО «Свобода»
- Проект рішення «Звернення до органів центральної влади щодо утримання у належному стані схилів Луцького замку». Як наслідок – заплановано Міністерством культури проведення реставраційних робіт валів Луцького замку, будинку Косачів у Луцьку та Колодяжному;
- Проект рішння «Про звернення до президента та Верховної Ради щодо неприпустимості прийняття антиукраїнського законопроєкту № 2362 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо навчання державною мовою в закладах освіти»;
- Проект рішння «Про звернення до Президента України та Голови Верховної ради України щодо неприпустимрсті великого розміру грошової застави на місцевих виборах».