1. Головна
  2. Документи
  3. Звіт про роботу виконавчого органу
Чинний
Звіт про роботу виконавчого органу від 22.01.2021 №18-7/38 м. Луцьк

Про роботу галузі культури у 2020 році

Протягом 2020 року діяльність департаменту культури спрямовувалась на реалізацію Програми розвитку культури у м. Луцьку на 2018-2020 роки, що затверджена рішенням міської ради від 15.12.2017 №35/8 (зі змінами). Для реалізації Програми протягом 2020 року використано 29 523 800 грн. Загальний бюджет галузі 2020 року 112 107 906 грн, в т.ч.:

- мистецькі школи 75 593 426 грн.

- бібліотечні установи 12 250 082 грн.

- будинки культури, клуби 11 553 755 грн.

Задекларовані Програмою та реалізовані пріоритети розвитку галузі:

1. Модернізація закладів культури, зміцнення матеріальної бази культурно-мистецької інфраструктури

Вперше за багато років зведено новий корпус закладу мистецької освіти - Луцької музичної школи № 3. У приміщенні облаштовано 8 навчальних класів та концертну залу на 200 місць, встановлено якісне світлозвукове обладнання, придбано рояль “Boston” виробництва «Steinway&Sons», що є найкращим у Луцьку (загальний розмір капіталовкладень - 8 797 307 грн).

Уперше за 60 років коштом міського бюджету та грантовими грошима міжнародних партнерів здійснено комплексну реконструкцію будівлі художньої школи: утеплено фасад, відремонтовано дах, встановлено 104 енергоощадних вікна (10 588 265 грн в рамках проєкту НЕФКО).

Проведено капітальний ремонт покрівлі музичної школи № 2 (1 436 656 грн).

 Утеплено фасад музичної школи №1 імені Фридерика Шопена (3 507 999 грн, в рамках проєкту НЕФКО) Здійснено поточний ремонт класів у музичних та художній школах (788 000 грн).

Проведено частковий ремонт даху будівлі Палацу культури (49 366 грн) та виготовлено проектно-кошторисну документацію на капітальний ремонт даху Палацу культури (113 817 грн);  поточний ремонт фойє та гардеробу у культурно-мистецькому центрі «Красне» (199 000 грн).

Облаштовано літні читальні зали при бібліотечних закладах (укомплектовано столами, кріслами, мольбертами на суму 49 900 грн).

  • Придбано:

- комп’ютерне та звукотехнічне обладнання (252 000 грн), музичні інструменти (345 000 грн), концертне вбрання (89 000 грн) для мистецьких шкіл,

- концертне взуття та сценічні костюми для зразкового аматорського ансамблю народного танцю «Волиняночка» (171 200 грн), концертні костюми для учасників народного аматорського духового оркестру (88 160 грн),

- комп’ютерну техніку (для культурно-мистецького центру «Красне» і будинку культури м-ну Вересневе на суму 45 000 грн),

 - комп’ютерну техніку 6 шт. (130 000 грн), меблі та обладнання (столи, стелажі, каталожні шафи, принтери - 271 400 грн), літературу для поповнення бібліотечного фонду (240 000 грн), проведено підписку періодичних видань (130 000 грн).

2. Підтримка обдарованих дітей, престижу працівників культури

Початкову мистецьку освіту за рахунок коштів міського бюджету здобуває 1980 дітей. Розмір щомісячної плати за навчання становить 150-70 грн,  570 учнів користуються пільгами в платі за навчання (діти, які відносяться до соціально-вразливих категорій). У школах діє 52 творчих колективи, що є активними учасниками загальноміських заходів. Більше 800 учнів є лауреатами мистецьких конкурсів міжнародного, всеукраїнського та регіонального статусів. З метою здійснення моніторингу участі учнів шкіл  у таких конкурсах, стимулювання учнів до активної творчої діяльності, виявлення творчо-обдарованих дітей проведено щорічну рейтингову акція «Овація». За результатами рейтингу визначено Лауреатів 7 мистецьких премій міського голови по 5000,00 грн та 44 відзнаки департаменту культури і грошову винагороду 1000,00 грн кожному. Преміальний фонд – 96366 грн.

Проведено мистецьку акцію «Кращий в культурі». За особисті творчі досягнення та внесок у розвиток культури міста вручено 97 творчих премій для найуспішніших працівників галузі, митців та представників громадського сектору сфери культури  (Преміальний фонд – 211022 грн).

2020 року започатковано проєкт «Культура Луцька. Відомі люди», що передбачає популяризацію творчих досягнень працівників галузі, а також знайомство з людьми, які роблять значний внесок у розвиток культури Луцька.

3. Культурно-мистецькі проєкти

 Проведено близько 3000 культурно-мистецьких та культурологічних заходів. У зв’язку із введенням карантинних обмежень заходи проводилися у форматах офлайн та онлайн з використанням сучасних мультимедійних комп’ютерних технологій. З метою активізації творчого процесу та творчої самореалізації учнів мистецьких шкіл проведено 10 творчих конкурсів та мистецьких проєктів: «3D/DітиDімDистанційно», «Для тих, хто живе музикою», «ChildrenSing/Співають Діти», «Я люблю фортепіано», «Скрипковий ключ», «Весняні замальовки», «Музика в малюнках», дистанційний фестиваль родинної творчості «ArtFamilyFеst» та ін., організовано 58 онлайн майстер-класів відомих музикантів, співаків та художників. У червні-серпні тривала реалізація програми «Бібліотека-територія дитинства», в рамках якої  бібліотечними закладами проведено більше 400 заходів для дітей.

У форматах офлайн та онлайн проведено фестиваль «Великдень у Луцьку», заходи з відзначення Дня Європи, Дня пам’яті та примирення, Дня Матері, Міжнародного дня захисту дітей, до Дня пам’яті Чорнобильської трагедії, заходи з відзначення Дня Незалежності України, Міжнародного дня музики, Дня художника тощо.

До Дня міста у вересні місяці вперше реалізовано проєкт «Музичні імпровізації» у парку культури та відпочинку імені Лесі Українки. Концертні виступи відбувалися на незвичних локація – на воді, на дамбі, на містку.  В межах проєкту «Лісова пісня» виготовлено арт-інсталяції в тематиці драми Лесі Українки «Лісова пісня». Традиційні мистецькі презентації відбувалися на вул. Лесі Українки «Мистецька вулиця»; проведено концерт за участю художніх колективів та окремих виконавців на Театральному майдані, окрему концертну програму презентував народний артист України Василь Зінкевич; підготовлено художні виставки «Графіка в межах міста» та «Луцький замок»; діяли галерея просто неба «Вони прославили наше місто» на Театральному майдані та «Луцьк. Віхи історії» на  вул. Лесі Українки, ярмарок народних ремесел; відбулися заходи у мікрорайонах міста.  

Започатковано мистецький проєкт «Королівство Русь», перший захід якого під назвою «Початок. 767» відбувся у приміщенні Художнього музею, де експонувалися роботи художниці Елеонори Сабової-Дишко «Мовчання - золото» та унікальні плакати луцьких художників- членів мистецького об’єднання «Куля» на теми з історії коронування Данила І.

Новорічно-різдвяні заходи у закладах культури традиційно розпочалися на початку грудня. На базі художньої школи проведено третій міський конкурс дитячих малюнків «Місто святого Миколая», в якому взяли участь учні художньої школи, закладів освіти та художніх студій. Роботи переможців конкурсу експонувалися в арт-галереї «Луцьк». Продовжено започаткований 2017 року проєкт «Вулиця Різдвяних Янголів»; підготовлено арт-об’єкти та фотозони на Театральному майдані, у сквері біля пам’ятника св. Миколаю, у парку культури та відпочинку імені Лесі Українки;  реалізовано проєкт «Різдвяна майстерня»; проведено дійство засвічення головної новорічної ялинки міста, пряма трансляція якого відбувалася на ТРК «Аверс». Спільно з Художнім музеєм Луцька започатковано проєкт «Луцьк – місто Янголів». 

Активно працюють з користувачами культурних послуг культурно-мистецький центр «Красне», де відбулося 189 заходів, будинок культури мікрорайону Вересневе (135 заходів), Теремнівський та Прилуцький будинки культури (109 заходів). 70 заходів підготували бібліотеки-філії с. Прилуцьке та с. Дачне міської централізованої бібліотечної системи.

Загальна сума видатків на організацію заходів – 1 966 098 грн.

4. Міжнародна культурна  діяльність

Реалізовано грантовий проєкт програми Посольства Федеративної Республіки Німеччина у Києві за назвою «Тижні Німеччини в Луцьку 2020: «Об’єднанні в Європі – 30 років Німецької єдності». У рамках проєкту проведено наступні заходи: бінаціональна фотовиставка «Вільна Європа», виставки творів німецьких художників України, документів та фотографій, конкурс-виставка дитячих художніх робіт, майстер-клас «Традиційна німецька вишивка», інструментальний музичний флешмоб, фотоквест та інші. Розмір гранту - 1200 євро.

Проведено роботу з підготовки до реалізації у 2021 році проєкту «Спільна культурна спадщина: відродження фольклору на українсько-польському прикордонні» у рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020» Європейського Інструменту Сусідства (далі – Програма).

Підготовлено та подано 4 заявки до грантових програм у сфері культури:

- «Знакові події»: «Луцький Саміт 1429» (ЛОТ 1. Знакові події в Україні) та «Леся UA» (ЛОТ 4. Пам’ятні дати видатних особистостей в українській культурі) до Українського культурного фонду;

- «Луцьк: Молодіжний креативний простір» (конкурсна програма «Програма творчої підготовки та розбудови потенціалу молоді») та «Lutsk VR Art» до грантової програми «House of Europe».

Триває процес оцінки проєктної заявки за назвою «VR Pro Heritage» («VR про спадщину») у рамках грантової програми Представництва Європейського Союзу в Україні «Механізм розвитку громадянського суспільства України: підвищення ролі громадянського суспільства для кращого врядування, прав людини та культури». Проєктом передбачено створення віртуального Музею історії Луцька та мистецького коворкінг простору для діяльності місцевого культурного середовища.

Триває реалізація Програми Ради Європи «Інтеркультурні міста», в межах якої відбулося більше 40 заходів. Проведено робочу нараду з керівниками національно-культурних товариств, що діють у Луцьку, з питань співпраці, зокрема, проведення Днів національних культур та організації інших спільних заходів.

Організовано участь міста Луцька в кампанії «Важливий кожен» за участі мерів міст ІСС до Міжнародного дня міграції; онлайн-дискусії «Як владі та ГО втілити проєкт за підтримки ЄС: успішні кейси», організатор – Представництво ЄС в Україні; онлайн-події: Фестиваль ідей 2020. «Світова лихоманка: долаємо кризу разом».

Проведено серію тренінгів «Впровадження навичок інтеркультурної компетентності» для представників виконавчих органів міської ради, громадських організацій та національних товариств. Тренінги відбувалися у межах реалізації міжконтинентального проєкту «Впровадження та залучення культурного різноманіття на глобальному рівні» за підтримки Програми Ради Європи «Інтеркультурні міста».

Підготовлено інформацію для участі у дослідженні щодо альтернативних наративів, пов’язаних з інтеркультурною комунікацією. Виготовлено соціальний відеоролик «Я пишаюсь своїм інтеркультурним містом» до Міжнародного дня мігрантів.

У співпраці з Генеральним Консульством Польщі у Луцьку у музичній школі №1 імені Фридерика Шопена реалізовано Міжнародний мистецький проєкт «Шопенівські читання», серед заходів якого - виставка Кшиштофа Хейке під назвою «Шопенівський пейзаж» та концерт фортепіанної музики професорки Варшавського Музичного Університету імені Фридерика Шопена Марії Габрись-Хейке.

5. Охорона культурної спадщини

Укладено 25 охоронних договорів з користувачами пам’яток історико-культурної спадщини. Реалізовано проєкт «Тиждень відкритих пам’яток Луцька» до Міжнародного дня пам’яток і визначних місць та Дня пам’яток історії та культури.

Працівники відділу охорони культурної спадщини долучалися до реалізації транскордонного проекту Польща-Білорусь-Україна «Дві вежі», взяли участь у реалізації проекту «Нове життя старого міста», проводили обстеження стану збереження та дотримання режимів використання об’єктів культурної спадщини, здійснювали інформування мешканців про нюанси збереження пам'яток (18 виступів у ЗМІ), підготували пакет інформації щодо внесення нових об'єктів у списку об'єктів культурної спадщини.

Пріоритети 2021 року

Моніторинг діяльності та організація роботи закладів культури, приєднаних до Луцька сільських громад

Створення музею історії культури Луцька

Створення Центру сучасних мистецтв на базі клубу «Сучасник»

Роботи із реалізації інноваційних проєктів «БібліоХАБ», «Цифрова бібліотека ЛУЦЬК»

Реалізація транскордонного проєкту «Спільна культурна спадщина: відродження фольклору на українсько-польському прикордонні» у рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020»

Проведення капітального ремонту старого приміщення музичної школи №1 імені Фридерика Шопена, покрівлі старого приміщення музичної школи №3, класів художньої школи

Придбання музичних інструментів, обладнання та концертних костюмів

Придбання літератури та передплата періодичних видань для бібліотечних закладів

Підготовка проєкту Програми розвитку культури Луцької територіальної громади на  2022-2024 роки. 

Впродовж 2020 року у департаменті культури опрацьовано 4301 документ, з них: листування – 3631, звернення громадян – 174, протоколи - 21, депутатські звернення - 7, адвокатські запити - 2, інформаційні запити - 43, підготовлено 423 нормативно-розпорядчих документи з питань основної діяльності.