Звіт про роботу управління міжнародного співробітництва та проектної діяльності за 2016 рік
Міжнародна співпраця
Гроно міст-партнерів Луцька у 2016 році поповнилося: 12 квітня було підписано Меморандум про співпрацю з містом Світ (Словацька Республіка), 28 травня підписано Угоду про партнерство з містом Алба Юлія (Румунія). Наразі Луцьк підтримує партнерські відносини з 18 містами в 11 країнах світу.
Багато уваги було присвячено поглибленню співробітництва з містами-партнерами. 19-20 серпня в рамках відзначення Дня міста Луцька організовано прийом 15 іноземних делегацій з партнерських та дружніх міст Луцька: Люблін, Ольштин, Жешув, Холм, Замость, Бартошицький повіт, Ґдиня (Республіка Польща), Бандирма (Турецька Республіка), Світ (Словацька Республіка), Брест (Республіка Білорусь), Тракай, Таурагський район (Литовська Республіка), Горі (Грузія), Край Ліппе та делегація спілки «Мости в Україну» (Федеративна Республіка Німеччина).
Під час святкувань з нагоди Дня міста відбулися особливі заходи, присвячені 20-й річниці співпраці між Любліном та Луцьком. Було організовано виступи люблінського гурту «ŁUKASZ JEMIOŁA» на центральній площі міста та у Луцькому замку, презентовано відео «Луцьк - Люблін: одна минувшина на двох» та створено мурал на вул. Богдана Хмельницького, який символізує партнерство між містами.
Також з нагоди 20-ї річниці партнерських відносин між містами Луцьк та Люблін 29 вересня було підписано Декларацію про поглиблення співпраці в рамках Конгресу ініціатив Східної Європи у місті Люблін.
Є напрацювання у напрямку встановлення дружніх відносин з містом Ґдиня (Республіка Польща). Зокрема налагоджено контакти у галузі розвитку громадського транспорту. З вересня на «історичному маршруті» міста Ґдиня разом із іншими ретро-тролейбусами курсує луцький відреставрований тролейбус ЗіУ-9. Навзаєм польські колеги запропонували передати тролейбус марки “Мерседес”, який наразі перевозить луцьких пасажирів. Тривають перемовини щодо купівлі Луцьким підприємством електротранспорту вживаних тролейбусів марки “Мерседес” у тролейбусного управління міста Ґдиня.
Розвивається співпраця із Таурагським районом Литовської Республіки. Зокрема, учні шкіл міста Таураге брали участь у святкових заходах з нагоди Дня Європи у Луцьку та Європейській олімпіаді. Луцьк приймав офіційну делегацію Таурагського району під час відзначення Дня міста. У свою чергу адміністрація Таурагського району організувала реабілітаційний візит до міста Таураге для луцьких дітей, чиї батьки загинули в зоні АТО. Протягом 31 травня - 12 червня діти мали можливість відпочити, ознайомитись з історією, культурою та традиціями Таураге та Литви.
Євроінтеграційна діяльність
14 травня було організовано заходи з нагоди відзначення Дня Європи. День Європи в Луцьку відбувся за підтримки Генерального Консульства Республіки Польща у місті Луцьку, Представництва ЄС в Україні, Посольства Королівства Швеція, Чеського Центру в Києві. Участь у заходах взяли учні луцьких шкіл та школярі з партнерських міст: Люблін, Жешув, Хелм, Торунь, Замость (Республіка Польща), Каунас, Таурагський район (Литовська Республіка).
У 2016 році посилилася співпраця з дипломатичними представництвами країн-членів ЄС. Зокрема 25 листопада організовано зустріч міського голови з Надзвичайним та Повноважним Послом Іспанії в Україні Херардо Анхелем Бугайо Оттоне. 12 серпня відбулася зустріч міського голови з Генеральним Консулом Чеської Республіки у Львові Мірославом Клімою у зв’язку із завершенням його терміну перебування на посаді. 13 грудня відбулася зустріч першого заступника міського голови Тараса Яковлева з новопризначеним Генеральним Консулом Чеської Республіки у Львові Павелом Пешеком.
Луцьк є активним учасником міжнародних структур, таких як: Міжнародна мережа інтеркультурних міст, Угода мерів, Асоціація органів місцевого самоврядування «Шлях Гедиміновичів».
В рамках спільної програми Ради Європи та Європейського Союзу «Урбаністичні стратегії в історичних містах, скеровані громадами» COMUS у 2016 році офіційні делегації Луцької міської ради брали участь у семінарах в містах Бамберг (Німеччина), Кишинів (Молдова), Тбілісі, Душеті (Грузія).
Зважаючи на посилену співпрацю з містами-партнерами, а також на значний євроінтеграційний поступ Луцька, до офісу ПАРЄ було подано заявку на отримання Щита Честі за діяльність протягом 2016 року. Результати мають бути відомі вже в квітні 2017 року.
Проектна діяльність
У 2016 році Виконавчий комітет Луцької міської ради у якості партнера розпочав реалізацію проекту «Центр надання адміністративних послуг як інноваційний інструмент взаємодії влади та громади». В рамках проекту за фінансової підтримки Представництва ЄС в Україні заплановано розбудову Луцького ЦНАПу (добудова зали очікування та архівного приміщення), закупівлю меблів та допрограмування системи електронного документообігу.
У 2016 році нового виміру набула співпраця міста Луцька з Краєм Ліппе, зокрема завдяки запропонованим Федеральною Республікою Німеччина грантовим можливостям. У 2016 році Луцьк та Край Ліппе стали учасниками програми «Партнерство з містами України», яка впроваджується за фінансової підтримки Міністерства економічної співпраці та розвитку ФРН. В рамках програми офіційні делегації Луцької міської ради відвідали семінари у містах Київ, Львів, Ужгород та Нюрнберг (ФРН). Програма пропонує фінансування у 2017-2018 роках спільних партнерських німецько-українських проектів із загальним бюджетом, що не перевищує 50 тис. євро. У 2016 році було напрацьовано ідеї для розробки майбутніх проектів.
Влітку спільно з партнерами із Краю Ліппе (ФРН) та містом Каунас (Литва) Луцьк став учасником проекту молодіжного обміну «Європейська мрія – бачення і реалії», який впроваджувався за фінансової підтримки програми ЄС Еразмус + «Молодь в дії». 5-13 серпня 4 луцьких школярів, обраних на основі відкритого конкурсу, побували у місті Детмольд (ФРН), де мали можливість відвідати Ісламський культурний центр, Університет Білефельда, Центр з працевлаштування, а також поспілкуватися англійською мовою з експертами щодо основних європейських цінностей, взяти участь в творчих майстернях. Проект залучив 48 учасників з Фінляндія, Франції, Бельгії, Греції, Італії, Литви, Польщі, України.
Виконком міської ради був партнером с та Луцької гімназії № 4 імені Модеста Левицького (за підтримки МЗС ФРН) P58AA «Молодіжний обмін – цифровий місток між Німеччинною та Україною 2016». В рамках проекту з 19 листопада по 1 грудня 2016 року 18 учнів Луцької гімназії № 4 імені Модеста Левицького відвідали партнерську Середню загальноосвітню школу Фріденсталь у місті Герфорд (ФРН), налагоджено цифровий (інформаційний) місток поміж партнерами проекту.
Також в Луцьку впроваджувався проект «Покращення медичної допомоги хворим з хронічними захворюваннями нирок», реалізований Луцькою міською клінічною лікарнею за підтримки Грантової допомоги міжнародного товариства нефрологів Sister Renal Center Program. В рамках проекту відбувалося стажування медичного персоналу Луцької міської клінічної лікарні у Брестській обласній лікарні (Республіка Білорусь) та у клініці Литовського університету наук здоров'я (Литва), проведення спільних клінічних конференцій.
Зважаючи на зручне географічне розташування, Луцьк має можливість скористатись перевагою участі у транскордонних грантових програмах.
В рамках програми транскордонної співпраці «Білорусь-Україна» за методичної допомоги управління у квітні було подано 7 проектів від міста Луцька (виконком міської ради, комунальні підприємства та заклади). З них до фінансування було рекомендовано проект, поданий КП «Ласка» «Соціальна реабілітація неповносправних осіб через створення умов та навчання спеціалістів з каністерапії в транскордонному регіоні» (триває перевірка прийнятності партнера).
До резервного списку було включено 2 проекти:
- Брест і Луцьк – міста, дружні до навколишнього середовища: нові можливості для управління відходами, поданий ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс»;
- Попередження та рання діагностика небезпечних хвороб, що поширюються бездомними та домашніми тваринами, поданий КП «Ласка».
Протягом 2016 року велася робота з координації підготовки звітів щодо реалізації проектів в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2007-2013.
На конкурс Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 від міста Луцьк подано 19 концептуальних записок з метою впровадження проектів з польськими містами-партнерами: Любліном, Холмом, Замостем і Жешувом та іншими дружніми містами (гміна Улан-Майорат, гміна Ленчна); з них у партнерстві з Виконавчим комітетом Луцької міської ради – 13 проектів, з департаментом культури міської ради – 3 проекти, з Палацом культури міста Луцька – 1 проект, з КЗ «Луцька міська клінічна лікарня» – 1 проект, КЗ «Луцький центр первинної медико-санітарної допомоги» - 1 проект. Впровадження проектів надасть можливість удосконалити функціонування таких сфер розвитку міста як охорона здоров’я, культура, туризм, транспортна і велосипедна інфраструктура, охорона безпритульних тварин, соціалізація людей з особливими потребами.