ЗВІТ про роботу управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді протягом 2021 року
Соціальна робота із сім’ями, дітьми та молоддю, які опинились у складних життєвих обставинах, управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді здійснюється через їх раннє виявлення, оцінку потреб дітей та їх сімей, облік та соціальний супровід.
Станом на 31.12.2021 року на обліку в управлінні соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді перебуває 253 сімей (в них - 620 дітей), які опинилися в складних життєвих обставинах.
Протягом 2021 року спеціалістами управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді соціальною роботою охоплено 1651 сім’ю, що потребують особливої соціальної підтримки, в яких виховується 2839 дітей. Надано 8428 послуг. Здійснено 776 оцінок потреб дітей та їх сімей. Під соціальним супроводом перебувало 23 сім’ї/осіб, в яких виховується 59 дітей.
У межах соціальної роботи спеціалістами управління надавалися базові соціальні послуги, а саме: соціальної адаптації, соціальної інтеграції та реінтеграції, екстреного (кризового) втручання, консультування, соціального супроводу, представництва інтересів, посередництва (медіації), соціальної профілактики, натуральної допомоги та інформування.
Підписано Меморандум про співпрацю між Луцькою міською радою і Фондом ООН у галузі народонаселення, метою якого є проведення спільних заходів щодо запобігання та протидії домашньому насильству, підготовці фахівців, до компетенції яких належить питання запобігання та протидії домашньому насильству.
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 07.07.2021 № 515-1 створено Денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, як спеціалізовану службу управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Луцької міської ради. При денному центрі передбачено функціонування кризової кімнати для осіб, які постраждали від домашнього насильства, основним завданням якої є забезпечення постраждалих місцем безпечного, тимчасового та цілодобового перебування, надання психологічної допомоги та юридичної підтримки.
В межах реалізації Меморандуму проведено ремонтні роботи приміщення кризової кімнати та його облаштування. 20 жовтня 2021 року відбулось відкриття кризової кімнати для осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
Управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді налагоджено взаємодію та партнерство з благодійними фондами, об’єднаннями громадян та представниками соціально відповідального бізнесу з метою надання комплексних соціальних послуг сім’ям, які опинились в складних життєвих обставинах, проведення благодійних заходів.
В межах співпраці з Волинським обласним благодійним фондом «Дитяча місія. Україна», луцькими протестантськими церквами протягом 2021 року вручено 876 продуктових набори для 2917 осіб/сімей, які потребують особливої соціальної підтримки.
З нагоди новорічного-різдвяних свят для 66 дітей із сімей, які опинились у складних життєвих обставинах та дітей з інвалідністю проведено новорічне свято «Новий рік на поріг», музично-інтеграційний імпровіз відбувся за участю дитячих творчих колективів культурно-мистецького центру «Красне». Під час заходу дітям було вручено новорічні подарунки від Луцької міської ради та благодійного фонду «Дитяча місія. Україна». 100 сімей, які опинились в складних життєвих обставинах, в яких виховується 295 дітей отримали продуктові набори та солодкі подарунки та переглянули виставу «Різдвяна зіронька».
Спільно з молодіжною громадською організацією «Ми плюс» для дітей з сімей, які потребують особливої соціальної підтримки проведено благодійну акції «Чужих дітей не буває», в межах якої діти взяли участь у розвагах та отримали новорічні подарунки. Загалом акцією охоплено 300 дітей.
У партнерстві з ВОБФ «Дитяча місія. Україна» проведено благодійну акцію «З Різдвом у серці» для сімей, які потребують особливої соціальної підтримки. В межах акції 324 дитини отримали солодощі та новорічно-різдвяні подарунки від німецьких партнерів благодійного фонду «Дитяча місія. Україна» – Humedica.
З метою організації змістовного дозвілля проведено благодійні заходи дітей з сімей, які потребують особливої соціальної підтримки, зокрема: 40 дітей відвідали виставку «Підводний світ», 210 дітей безкоштовно переглянули кінопокази в межах фестивалю мистецтва кіно для дітей та підлітків «Чілдрен Кінофест», 150 дітей взяли участь у святі морозива від «Рудь» - ПАТ «Житомирський маслозавод».
45 першокласників з сімей, які опинились в складних життєвих обставинах отримали шкільні ранці з канцелярським приладдям у межах благодійної акції «Скоро до школи».
До новорічно-різдвяних та великодніх свят 170 дітей з сімей, які потребують особливої соціальної підтримки взяли участь у проєктах «Різдвяна майстерня» та «Великодня майстерня», який організований спільно з департаментом культури міської ради.
В управлінні соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді завдяки співпраці з Волинським обласним фондом «Дитяча місія. Україна» працює Кабінет екстреної допомоги. Упродовж 2021 року 216 сімей отримали допомогу одягом, взуття, предметами побуту, посудом.
Здійснюється соціальна робота з сім’ями, які виховують дітей з інвалідністю та особами з інвалідністю. За звітний період роботою охоплено 848 сімей, в яких виховується 856 дітей з інвалідністю. З метою інтеграції дітей та молоді з інвалідністю у суспільне життя через самообслуговування, творчість та самореалізацію в управлінні функціонує спеціалізоване формування «Інтеграційні студії розвитку для дітей та молоді з інвалідністю». У межах роботи студій надавалися соціальні послуги та проводилися заняття для дітей а молоді з інвалідністю. Загалом охоплено 309 дітей та молоді з інвалідністю.
Реалізовано соціальні проєкти «Перехрестя – в житті, як на дорозі» та група психологічної допомоги та взаємопідтримки для батьків, які виховують дітей з інвалідністю «Трансформація життєвих цілей». Проєктами охоплено 30 мам дітей з інвалідністю, кожна з яких мала можливість відвідати 10 різнопланових занять.
Надається велика підтримка громадським організаціям, вихованцями яких є діти та молодь з інвалідністю. Зокрема: організовано привітання з новорічно-різдвяними святами керівництвом міста вихованців громадських організацій «Центр реабілітації осіб з інвалідністю „Джерело життя”», «Равлик у долоні», з врученням солодких подарунків від Луцької міської ради.
Управлінням соціальних служб для сім, дітей та молоді закуплено та вручено побутову техніку (електричну піч, міксер та мультиварку) вихованцям громадської організації «Центр реабілітації осіб з інвалідністю «Джерело життя»» для реалізації соціального проєкту «Кулінар_і_Я».
Для вихованців ГО «Кольори веселки» забезпечено доїзд на екскурсію у село Радовичі Турійського району Волинської області на екоферму «Аміла».
На підтримку громадської організації «Ресурсний центр «Кольорова капустинка» у партнерстві з творчою студією Наталії Журавльової «STUDIO N.Zh» організовано благодійні вистави «Хто боїться пані Ес» та «Не продаю любов».
Проведено просвітницько-мистецькі акції, присвячені Всесвітньому дню людей з синдромом Дауна спільно з громадською організацією «Інклюзивні студії» та Міжнародному дню інформування про ДЦП спільно з громадською організацією «Ресурсний центр «Кольорова капустинка»».
З нагоди Міжнародного дня сім’ї проведено соціально-просвітницьку акцію «Активна родина – в безпеці дитина» у партнерстві з ВОБФ «Дитяча місія. Україна» у межах якої вручено 12 нових автокрісел для сімей, які виховують дітей з інвалідністю. Загалом вручено 16 нових автокрісел для родин, які мають на вихованні особливих діток.
Спільно з громадською організацією «Батьків дітей з синдром Дауна та іншими порушеннями розвитку» проведено Міжнародний мистецький фестиваль для людей з інвалідністю «Барви творчості», який став переможцем конкурсу Бюджету участі Луцької міської територіальної громади у 2019 році. Учасниками фестивалю були люди з інвалідністю, які займаються творчістю в різних жанрах (поезія, вокал, інструментальне виконання, оригінальні жанри, хореографія), інклюзивні колективи з різних регіонів України, а також з Республіки Польща, Республіка Білорусь, Грузії та Литовської Республіки. Фестиваль проходив у офлайн та онлайн режимі. Загалом його учасниками стало 200 осіб.
55 першокласників з інвалідністю отримали шкільні ранці з канцелярським приладдям у межах благодійної акції «Скоро до школи».
З нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю у партнерстві з благодійним фондом «Дитяча місія. України» проведено місячник допомоги сім’ям в яких виховуються діти та молодь з інвалідністю. У межах якого допомогу отримали 50 сімей.
В межах благодійної акції «Миколай пам’ятає про всіх» 182 дитини з інвалідністю адресно привітали з Днем Святого Миколая.
Управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у 2021 році проведено Конкурс проєктів соціального спрямування, розроблених інститутами громадянського суспільства, з наданням фінансування проєктів з бюджету міської територіальної громади. За результатами якого переможцями визнано 5 проєктів, які подані 5 інститутами громадянського суспільства, а саме:
1. Проєкт «Міцна здорова сім’я - запорука процвітання країни!» громадської організації «Гірсько-спелеологічний клуб «Стохід».
2. Проєкт «Рух порозуміння – медіація в громаді» громадської організації «Волинський центр медіації».
3. Проєкт «Уроки толерантності» громадської організації «Інклюзивні студії».
4. Проєкт «Place for teens» громадської організації «Розвиток мікрорайонів міста».
5. Проєкт ««Світове кафе» - сучасний соціальний простір» благодійної організації «Фонд розвитку ліцею №27 «Креатив».
Усі проєкти успішно реалізовані у 2021 році.
Управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводиться широка інформаційно-роз’яснювальна робота серед учасників АТО та членів їх сімей щодо матеріальної, соціальної, юридичної, психологічної підтримки, надаються індивідуальні соціальні послуги. Упродовж звітного періоду роботою охоплено 244 сім’ї.
15 дітей з сімей учасників АТО відвідали лідерський табір «Ти не один» у м. Верховина Івано-Франківської області організований у партнерстві з громадською організацією «Християнська асоціація молодих людей та сім’ї - ХРАМ».
46 першокласників з сімей учасників АТО отримали шкільні ранці з канцелярським приладдям у межах благодійної акції «Скоро до школи». Також в межах акції канцелярське приладдя до школи отримало 25 дітей з сімей загиблих учасників АТО.
Управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводить соціальну роботу з дітьми-сиротами, дітьми позбавленими батьківського піклування, які перебувають під опікою/піклуванням, в прийомних сім’ях, дитячому будинку сімейного типу.
Упродовж звітного періоду здійснювалося соціальне супроводження 1 дитячого будинку сімейного типу та 7 прийомних сімей, у яких виховується 25 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Проводилась робота з двома сім’ями, які виявили намір створити дитячий будинок сімейного типу.
Здійснювалася соціальна робота з 109 опікунськими сім’ями, в яких виховується 152 дитини-сироти та дітей, позбавлених батьківського піклування. Основні питання таких родин – це адаптаційний період, дозвілля дитини, особливості підліткового віку, „конфлікт поколінь”. Здійснювалася соціальна робота із 15 особами з числа дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування.
8 першокласників отримали шкільні ранці з канцелярським приладдям у межах благодійної акції «Скоро до школи».
Для 12 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються в 10-11 класах загальноосвітніх шкіл Луцької міської територіальної громади, реалізовано соціальний проєкт «Частинка добра». Він спрямований на допомогу дітям особливої долі в досягненні професійного та особистісного успіху.
Спільно з громадською організацією «Батьків дітей з синдром Дауна та іншими порушеннями розвитку» реалізовано проєкт «Соціально-творча майстерня та денний догляд», який став переможцем конкурсу Бюджету участі Луцької міської територіальної громади у 2020 році.
Троє працівників управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді взяли участь у навчальній програмі «Базові навички медіатора», яка проводилась Українським центром медіації в м. Київ.
В грудні 2021 року при управлінні соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді відкрито «Центр медіації та корекції сімейних взаємовідносин».
В громадських просторах міста проводились загальноміські соціальні заходи з нагоди Дня Європи, Міжнародного дня сім’ї, Міжнародного дня захисту дітей, Дня молоді, Дня міста, Дня захисників та захисниць України, новорічно-різдвяних свят тощо:
- соціально-мистецький захід «Європейська родина» в Парку Героїв Майдану та Небесного Легіону;
- SMART-квест «Луцьк європейський» у партнерстві з Волинською обласною бібліотекою для юнацтва вулицями старого міста;
- захід з нагоди Міжнародного дня сім’ї «SuperFamily» у партнерстві з Центром сімейного життя в Центральному парку культури та відпочинку імені Лесі Українки;
- свято з нагоди Міжнародного дня захисту дітей «Моє веселкове дитинство» в парку «Дубовий гай»;
- фестиваль з нагоди Міжнародного дня захисту дітей «Моє веселкове дитинство» в парку Героїв Майдану та Небесного Легіону;
- захід для дітей та молоді з інвалідністю в Луцькому міському зоопарку до Дня молоді;
- презентація соціального проєкту «Школа фрілуфтслів» в Центральному парку культури та відпочинку імені Лесі Українки;
- сімейний фестиваль в дитячому містечку «Карамелька» з нагоди Дня міста Луцька;
- з нагоди Дня захисників та захисниць України проведено дитяче свято «Ми – роду козацького діти» в межах загальноміського заходу «Козацька Покрова в Княгининку»;
- загальноміські заходи «Казкова подорож Святого Миколая» (привітання дітей в населених пунктах Луцької МТГ) та «На гостини до Святого Миколая» в Свято-Миколаївському Жидичинському монастирі.