1. Головна
  2. Документи
  3. Звіт про роботу виконавчого органу
Чинний
Звіт про роботу виконавчого органу від 30.01.2023 м. Луцьк

ЗВІТ про роботу управління соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді протягом 2022 року

 

Соціальна робота із сім’ями, дітьми та молоддю, які опинились у складних життєвих обставинах, управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді здійснюється через їх раннє виявлення, оцінку потреб дітей та їх сімей, облік та соціальний супровід.

Станом на 31.12.2022 року на обліку в управлінні соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді перебуває 266 сім’ї (в них - 619 дітей), які опинилися в складних життєвих обставинах.

Протягом 2022 року спеціалістами управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді соціальною роботою охоплено 14 292 сім’ї, що потребують особливої соціальної підтримки, в яких виховується 26712 дітей. Здійснено 443 оцінок потреб дітей та їх сімей. Під соціальним супроводом перебувало 8 сімей/осіб, в яких виховується 20 дітей.

У межах соціальної роботи спеціалістами управління надавалися базові соціальні послуги, а саме: соціальної адаптації, соціальної інтеграції та реінтеграції, екстреного (кризового) втручання, консультування, соціального супроводу, представництва інтересів, посередництва (медіації), соціальної профілактики, натуральної допомоги та інформування.

Управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді налагоджено взаємодію та  партнерство з благодійними фондами, об’єднаннями громадян та представниками соціально відповідального бізнесу з метою надання комплексних соціальних послуг сім’ям, які опинились в складних життєвих обставинах, проведення благодійних заходів.

У межах благодійної акції з нагоди новорічно-різдвяних свят «Чужих дітей не буває» у партнерстві з громадською організацією «Ми плюс» святковою програмою та подарунками  охоплено 600 дітей, які потребують особливої соціальної підтримки.

У партнерстві з ВОБФ «Дитяча місія. Україна» проведено благодійну акцію «З Різдвом у серці» для сімей, які потребують особливої соціальної підтримки. В межах акції 200 сімей отримали продуктові набори, а також 296 дітей отримали солодощі та новорічно-різдвяні подарунки.

У межах діяльності управління налагоджена співпраця з громадськими організаціями, благодійними фондами (українськими та міжнародними), представниками соціально відповідального бізнесу, волонтерами для надання своєчасної та професійної допомоги сім’ям з дітьми в умовах воєнного стану. Зокрема постійно надходить допомога від таких організацій: ГО «Medicine in action» (Медицина в дії), ВОБФ «Дитяча місія. України», UNICEF (ЮНІСЕФ), БФ «Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом»».

Здійснюється соціальна робота з сім’ями, які виховують дітей з інвалідністю та особами з інвалідністю. За звітний період роботою охоплено 813 сімей, в яких виховується 821 дитина з інвалідністю.

Протягом січня-лютого у межах роботи «Інтеграційних студій розвитку для дітей та молоді з інвалідністю» заняттями охоплено 108 дітей.

Надається велика підтримка громадським організаціям, вихованцями яких є діти та молодь з інвалідністю. Зокрема: організовано привітання з новорічно-різдвяними святами керівництвом міста вихованців громадських організацій «Центр реабілітації осіб з інвалідністю „Джерело життя”», «Равлик у долоні», «Спілка батьків інвалідів з розладами аутичного спектру «Янголята», «Повір у себе», «Кольори веселки», «Батьків дітей з синдромом Дауна та іншими порушеннями в розвитку», «Ресурсний центр «Кольорова Капустинка»», «Інсулін», «Інклюзивні студії» з врученням солодких подарунків від Луцької міської ради.

В умовах воєнного стану започатковано проєкт екстреного реагування на потреби внутрішньо переміщених дітей з інвалідністю, дітей з особливими освітніми потребами та їхніх сімей, які постраждали від збройного конфлікту в Україні.

Проєкт функціонує в межах «СПІЛЬНО» — програми реагування на війну Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), покликаної об’єднати зусилля з урядом, місцевими органами влади, громадським сектором та бізнес-партнерами, щоби надати мультисекторальну допомогу сім’ям із дітьми.

Задача проєкту - виявити дітей з інвалідністю та труднощами розвитку, які були змушені переїхати із рідних міст та потребують допомоги.

Спеціалісти проєкту оціюють потреби дітей та їхніх сімей, надають психологічну підтримку, соціальний супровід, інформацію про доступні в громаді ресурси відповідно визначених потреб. Організують спеціалізовані послуги як от консультації команди фахівців щодо виявлених труднощів у розвитку, підбір критично важливого адаптаційного обладнання та допоміжних засобів, супроводу для отримання соціальних послуг в громаді, інклюзивної освіти, надання непродовольчих товарів відповідно до потреб дитини. У 2022 році у межах проєкту допомогу надано 97 дітям з інвалідністю з числа внутрішнього переміщених осіб, які оселились в Луцькій громаді.

У межах реалізації проєкту управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді 22 навчальним закладам Луцької міської територіальної громади було передано комплекти освітніх матеріалів від ЮНІСЕФ «Школа в коробці».

Набори передбачені для закладів загальної середньої освіти, які здійснюють навчальний процес в очному форматі, та у яких навчаються діти із числа внутрішньо переміщених осіб.

До боксів увійшло шкільне приладдя та інші корисні речі, що можуть бути використані й для організації дозвілля під час перебування в укритті. Дидактичні матеріали «чарівної валізки» допоможуть зняти психологічну напругу та розважити дітей.

Також у межах реалізації проєкту «СПІЛЬНО» проводяться групи психологічної взаємопідтримки для батьків та різні розвивальні заняття для дітей.

Спільно з громадською організацією «Медицина в дії» надано допомогу продуктовими наборами 63 сім’ям членів громадських організацій для дітей та молоді з інвалідністю, а саме «Ресурсний центр «Кольорова капустинка»» та «Джерело життя».

У межах благодійної акції «Дари для України» 250 родин в яких виховуються діти та молодь з інвалідністю отримали допомогу продуктами харчування, засобами гігієни, дитячим харчуванням, яку надали благодійники з Республіки Польща.

50 першокласників з інвалідністю отримали шкільні ранці з канцелярським приладдям у межах благодійної акції «Скоро до школи».

В межах благодійної акції «Миколай пам’ятає про всіх» 228 дітей з інвалідністю адресно привітали з Днем Святого Миколая.

Управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводить соціальну роботу з дітьми-сиротами, дітьми позбавленими батьківського піклування, які перебувають під опікою/піклуванням.

Здійснювалася соціальна робота з 95 опікунськими сім’ями, в яких виховується 162 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Основні питання таких родин – це адаптаційний період, дозвілля дитини, особливості підліткового віку, „конфлікт поколінь”. Здійснювалася соціальна робота із 7 особами з числа дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування.

Упродовж звітного періоду здійснювалося соціальне супроводження 3 дитячих будинків сімейного типу та 7 прийомних сімей, у яких виховується 25 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Реалізовано соціальний проєкт «Різдвяні зустрічі» з вихованцями прийомних сімей та дитячого будинку сімейного типу, боулінг турнір між сім’ями. З нагоди новорічно-різдвяних свят всі діти отримали особливі подарунки від міського голови.

Управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводиться широка інформаційно-роз’яснювальна робота серед учасників АТО та членів їх сімей щодо матеріальної, соціальної, юридичної, психологічної підтримки, надаються індивідуальні соціальні послуги. Упродовж звітного періоду роботою охоплено 209 сімей.

Організовано еко-екскурсію «Зимова казка» для дітей з сімей загиблих учасників АТО у Лісівничий молодіжний центр Воротнівського лісництва.

Завдяки співпраці з адміністрацією Тауразького району Литовської Республіки та благодійним фондом «Cor lgnis» Республіки Польщі було реалізовано соціальний проєкт «Побути у безпечному місці» влітку 45 дітей захисників України з Луцької міської територіальної громади побували на відпочинку в містах Таураге (Литовська Республіка) та Сулейов (Республіка Польща).

42 першокласників з сімей військовослужбовців отримали шкільні ранці з канцелярським приладдям у межах благодійної акції «Скоро до школи». Також в межах акції канцелярське приладдя до школи отримало 33 дитини з сімей загиблих військовослужбовців.

У межах соціального проєкту «Різдвяні зустрічі» дітей загиблих військовослужбовців привітали з новорічно-різдвяними святами та вручили подарунки від міького голови та продуктові набори від ВОБФ «Дитяча місія. України».

В умовах воєнного стану при управлінні соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Луцької міської ради створено «Центр взаємопідтримки внутрішньо переміщених осіб». Центр згідно визначених потреб, надає допомогу (продукти харчування, дитяче харчування, одяг, взуття, засоби індивідуальної гігієни, підгузки) сім’ям з дітьми, які поселились у Луцькій міській територіальній громаді, зареєструвались в департаменті соціальної політики, як внутрішньо переміщені особи та отримали довідку для отримання допомоги. За час діяльності центру допомогу отримали вже більше 10 699 внутрішньо переміщених осіб/сімей.

З початком війни у Луцьку на базі управління соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді запрацював Штаб психологічної допомоги. Провідні психологи громади об’єдналися задля того, щоби допомагати тим людям, яким у нинішніх умовах дуже важко і які потребують консультацій, порад психолога й просто доброго слова. Працює цілодобова безкоштовна телефонна лінія підтримки 0 800 400 332.

Для зниження впливу стресових ситуацій на дітей та надання їм фахової допомоги при управлінні соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за підтримки Благодійного фонду «Ігоря Палиці «Тільки разом» та департаменту освіти працює Інтерактивна дитяча кімната, де діти мають можливість перебувати під наглядом вихователів в час, коли батьки відвідують Центр взаємопідтримки внутрішньо переміщених осіб  чи перебувають на консультації у психолога. Загалом за час роботи кімнати її відвідало 1687 дітей.

З нагоди державних та міжнародних свят (Міжнародного дня сім’ї, Міжнародного дня захисту дітей, Дня Конституції України, Дня Державного Прапора України та Дня Незалежності України) в громадських просторах міста проводились благодійні акції на підтримку Збройних Cил України.

21 серпня проведено унікальний благодійний марафон «ХоріЯ», приурочений до Дня Незалежності України. 10 творчих колективів різного рівня – аматорських і професійних, дитячих і дорослих, створених при будинках культури, творчих осередках і церквах – зібралися на майдані Площа Героїв Майдану та спільно виконали Гімн України, а після того пісні – «Ой, у лузі червона калина» і «Волинь моя». Захід – символічний. Хорові колективи об’єдналися заради спільного виконання музичних творів. Об’єдналися так, як зараз об’єднуються усі українці, вся Україна. Заради незалежності, заради боротьби за нашу свободу, за нашу країну, за наших людей і за наше майбутнє.

В межах підписаного Меморандуму про співпрацю між Луцькою міською радою і Фондом ООН у галузі народонаселення при управлінні соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді діє  спеціалізоване формування Денний центр соціально-психологічної допомоги особам постраждалим від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. За звітний період послугами денного центру скористались 361 особа. Клієнтам була надана комплексна соціально-психологічна та первинна правова допомога; проведена соціально-профілактична робота, спрямована на запобігання повторним випадкам насильства щодо постраждалої особи. При денному центрі функціонує «кризова кімната». Упродовж 2022 року в зазначеній кімнаті перебувало 13 осіб. Для кожної постраждалої особи фахівці визначали індивідуально, залежно від потреб клієнтів, зміст та обсяг соціальних послуг.

Для розбудови системи надання спеціалізованих послуг з питань запобігання домашнього насильства при управлінні соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA) створено та з 20 квітня 2022 року функціонують дві мобільні бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. До складу кожної з мобільних бригад входять два фахівці (психолог, соціальний працівник), а також водій з орендованим автомобілем. Фахівці мобільних бригад екстрено надають допомогу сім`ям/особам, які постраждали від домашнього насильства або щодо яких існує загроза його вчинення, інформують клієнтів про права постраждалих осіб, роз`яснюють щодо відповідальності, яка настає за скоєння домашнього насильства згідно Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», а також надають психологічну та юридичну допомогу.

Вони одночасно роз’їзджаються в різні місця дислокації внутрішньо переміщених осіб, щоб надати інформаційну, соціальну, психологічну та юридичну підтримку. Також вони підсилюють роботу поліції, виїжджають на спільні виклики, коли присутнє домашнє насильство в сім’ї. За період роботи здійснено 466 виїздів та охоплено соціальними послугами 854 особи.

На телефонну лінію інформаційної підтримки 24/7 – 0 800 400 332 за 2022 рік надійшло 402 дзвінки, інформаційно-консультаційного характеру, з питань домашнього насильства та на «Телефон Довіри» 716 772 – 61 дзвінок з питань домашнього насильства.

В умовах воєнного стану в лютому 2022 року при управлінні соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Луцької міської ради розпочав свою роботу «Центр взаємопідтримки внутрішньо переміщених осіб». Центр згідно визначених потреб, надає допомогу (продукти харчування, дитяче харчування, одяг, взуття, засоби індивідуальної гігієни, підгузки) сім’ям з дітьми, які поселились у Луцькій міській територіальній громаді, зареєструвались в департаменті соціальної політики, як внутрішньо переміщені особи та отримали довідку для отримання допомоги.

Центр працює у таких напрямках:

  • пункт прийому благодійної допомоги;
  • пункт надання допомоги внутрішньо переміщеним особам продуктами харчування;
  • пункт надання допомоги внутрішньо переміщеним особам дитячим харчуванням та підгузками;
  • банк одягу, взуття, посуду, текстилю;
  • надання психологічної допомоги.

У межах діяльності центру налагоджена співпраця з громадськими та релігійними організаціями, благодійними фондами (українськими та міжнародними), представниками соціально відповідального бізнесу, волонтерами для надання своєчасної та професійної допомоги сім’ям з дітьми в умовах воєнного стану.

Зокрема постійно надходить допомога від таких організацій: громадська організація «Medicine in action» («Медицина в дії»), Волинський обласний благодійний фонд «Дитяча місія. України», благодійний фонд «Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом»», UNICEF (ЮНІСЕФ), гуманітарна організація World Central Kitchen, Всеукраїнська благодійна організація «Український фонд «Благополуччя дітей»», молодіжна громадська організація «Волонтерський клуб міста Луцька», релігійна організація «Релігійна місія «Карітас-Спес» Луцької дієцезії РКЦ», Рівненський обласний благодійного фонд «Наше майбутнє», благодійний фонд «Вільних та небайдужих», громадська організація «МИ ПЛЮС», Вірменська апостольська церква, представництво благодійного фонду «Medair» в м. Луцьк, партнерів з Республіки Польщі, Швеції, Федеративної Республіки Німеччини, а також Румунії, Італії та інших європейський країн. Багато допомоги передано в Центр взаємопідтримки внутрішньо переміщених осіб також через Луцький центральний пункт допомоги. Загалом для потреб Центру отримано 345 тонн одягу, взуття, іграшок, продуктів харчування, засобів гігієни, дитячого харчування, підгузків та інших засобів першої необхідності.

За час роботи Центру отримали допомогу 17 879 внутрішньо переміщених осіб. Загалом видано близько 252 тонн різної допомоги, в тому числі 23 500 продуктових наборів (первинні та повторні звернення).

Також у Центрі взаємопідтримки облаштовано дві соціальні вітрини де внутрішньо переміщені особи можуть отримати новий шкільним одяг для дітей та одяг для вагітних.

Протягом березня-травня спільно з громадською організацією «Центр розвитку особистості» проводились майстер-класи для дітей із числа внутрішньо переміщених сімей та благодійні ярмарки на підтримку ЗСУ, заняття з йоги від тренерів «Школи йоги Тараса Цибуха».

З нагоди Великодня з метою ознайомлення дітей з внутрішньо переміщених сімей з традиціями, побутом, історичною спадщиною Волинського краю проведено майстер-класи з писанкарства спільно з молодіжною організацією «Volyn YMCA». Охоплено - 57 дітей.

У партнерстві з Фондом Ігоря Палиці «Тільки разом» проведено Великодню благодійну акцію з врученням продуктових наборів, якою охоплено 3100 внутрішньо переміщених осіб/сімей.

Протягом квітня-червня 2022 року, двічі на тиждень, викладачами факультету інформаційних технологій Волинського національного університету імені Лесі Українки проводились розвивально-пізнавальні заняття для дітей з внутрішньо переміщених сімей та дітей Луцької міської територіальної громади «Школа молодого математика» та «Школа юного IT – фахівця».

Продовж літа управління соціальних служб у партнерстві з різними установами та організаціями організовували активності й заняття для місцевих дітей і тих, хто вимушено переїхав до Луцька з інших регіонів через військову агресію росії у парку Героїв Майдану та Небесного Легіону (з нагоди Дня батька, Дня родини тощо).

Проведено просвітницьку акцію «Безпека відпочинку на водоймах» для дітей з внутрішньо переміщених сімей та сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах спільно з Головним управлінням ДСНС у Волинській області та спільно з ВОБФ «Дитяча місія України». Ряд інформаційно – просвітницьких занять про ресурси природної спадщини м. Луцька під назвою «Екологічна казка», в рамках грантового проєкту Луцька та партнерського міста Жешув спільно з управлінням міжнародного співробітництва та проективної діяльності та сімейною академією «ПЛАЙ». Відкритий захід «Щаслива дитина – міцна Україна!» спільно з благодійним фондом «СпівДія».

В цей нелегкий для усіх час не забуваємо і про жителів Луцької міської територіальної громади. Проводяться благодійні акції з наданням продуктових наборів для сімей, які потребують особливої соціальної підтримки. В межах продовольчої програми ООН сім’ї, які виховують дітей з інвалідністю, дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування та які опинились в складних життєвих обставинах отримали 131 тонну допомоги харчовими продуктами, а саме: 70 тонн борошна, 20 тонн гороху, 20 тонн рослинного молока, 20 тонн макаронів, 1 тонну цукру та 1000 банок тушківки.

Щороку напередодні Дня знань управління проводить благодійну акцію «Скоро до школи», під час якої діти з числа пільгових категорій, які підуть у перший клас, отримують з рук міського голови перші в своєму житті шкільні портфелі. Війна не скасувала цієї доброї традиції міської територіальної громади, і цьогоріч 277 дітей також отримали найнеобхідніші для навчання речі. Першокласникам вручили шкільні ранці та канцелярію. Рюкзаки отримали діти захисників України, діти з інвалідністю, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, діти з сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. Без подарунків не залишилися і школярі, чиї батьки загинули на війні. Зошити, пенали, кольорові олівці, ручки, маркери, ножиці, лінійки, кольоровий папір та багато іншого – все це вкрай необхідне для учня, але придбати його родинам у теперішній складний час не так легко. На закупівлю шкільного приладдя з міського бюджету виділено 200 тисяч гривень. Партнерами у соціальній ініціативі Луцької міської ради виступили волонтерські організації Help Ukraine Hub та Волонтерський клуб м. Луцька.

За сприяння департаменту економічної політики Луцької міської ради, за підтримки громадської організації «Асоціація захисту прав малого і середнього бізнесу «Бізнес-Волинь»» 50 дітей з інвалідністю, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування підліткового віку отримали у подарунок так звані “тривожні наплічники” – рюкзаки, пледи та термокружки з логотипом Європейського інвестиційного банку (ЄІБ). З цією фінансовою установою Луцьк поєднує багатолітня плідна співпраця, тож “тривожні наплічники” стали черговим проявом солідарності європейських партнерів.

23 грудня відбулося відкриття кар’єрного хабу “ВОНА хаб” в Луцьку для жінок, що постраждали від домашнього/гендерно зумовленого насильства або знаходяться у групі ризику.

У хабі жінки можуть безкоштовно отримати індивідуальну конфіденційну консультацію кар’єрної радниці та допомогу на всіх етапах пошуку роботи або започаткування власного бізнесу, підтримку психологині проєкту, можливість пройти професійні курси, які допоможуть здобути нові знання, навички чи навіть професію.

ВОНА хаб - проєкт, що реалізується UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, за фінансової підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID (BHA).

Проєкт спрямовано на розвиток професійного потенціалу та фінансової спроможності жінок, котрі постраждали від домашнього / гендерно зумовленого насильства, знаходяться у групі ризику або у складних життєвих обставинах.