Звіт про роботу управління туризму та промоції міста за 2024 рік
1. З метою промоції Луцької міської територіальної громади управлінням туризму та промоції міста було реалізовано низку заходів.
1.1. З метою інтелектуальної промоції міста та підтримки позиціонування Луцька як міста проведення креативних резиденцій за участю письменників, скульпторів, художників, музикантів, композиторів, науковців:
1.1.1. Реалізовано ІІ етап Луцької літературної резиденції «Місто натхнення», присвяченого з’їзду європейських монархів у Луцьку 1429 року, як однієї з головних брендо- і туристоутворюючих для нашої громади подій. Впродовж десяти днів у Луцьку гостювали і працювали відомі українські письменниці Ірен Роздобудько та Ольга Купріян. Під час перебування резиденток у Луцьку для кращого розуміння теми з’їзду, було організовано лекцію Олени Бірюліної «Луцький з’їзд 1429 року. Банкет чи політична зустріч?» та Петра Троневича до 600-річчя з’їзду європейських монархів у Луцьку 1429-2029 «З'їзд монархів і дипломатичних делегацій у Луцьку 1429 року». Також було організовано екскурсію музейним простором «Окольний замок» для письменниць, яку провів міський голова, екскурсію музеєм українського сучасного мистецтва Корсаків, низку зустрічей письменниць з лучанами та завершальну прес-конференцію з журналістами. Фіналом цьогорічної резиденції стануть два твори, дорослий і дитячий, в яких Луцьк стане місцем подій, героєм чи містом персонажів, покликані популяризувати місто в українському та європейському культурних контекстах та промувати Луцьк як привабливе туристичне місто.
1.1.2. В рамках проєкту «Луцька літературна резиденція» видано книгу «Вежа через [О]», презентація якої відбулась у Луцьку та на двох подіях у Києві: в книгарні «Сенс на Хрещатику» (захід відвідало близько 200 осіб) та в рамках подій ХІІ Книжкового арсеналу (презентацію відвідало близько 1500 осіб). «Вежа через [О]» також з’явилась у списку найкращих книг 2024 року, оприлюдненому українським PEN Ukraine.
1.1.3. Було організовано літературний вечір з поетесою, головною редакторкою і співзасновницею «Видавництва Старого Лева» Мар’яною Савкою та актором театру і кіно Остапом Вакулюком, презентацію книги Любові Загоровської «Таборові діти», презентацію польсько-української поетичної збірки шістьох українських поеток у перекладі відомих польських письменників «Nie zabrałam ze sobą radości» («Не забрала з собою радості»).
1.1.4. Вперше у Луцьку з ініціативи «Центру гуманітарних досліджень» (м. Київ) та за організаційної підтримки управління як наукова резиденція працювала міждисциплінарна літня Школа Гуманітарних Досліджень імені Омеляна Пріцака «Людина. Становлення» для молодих та досвідчених дослідників з усієї України, які працюють у галузях історії, філософії, теології, літературознавства та культурології. Школа стала продовженням практики проведення в Луцьку креативних резиденцій з метою промоції міста, переосмислення його просторів, створення нових сенсів, а також мобільності митців та науковців.
1.2. Управління розпочало реалізацію проєкту «Почесні амбасадори / амбасадорки Луцька». На засіданні комісії з відбору амбасадорів / амбасадорок Луцька було обрано 12 кандидатів, які, використовуючи свій авторитет і професійні знання, сприятимуть створенню та підтриманню позитивного іміджу та престижу міста Луцька і Луцької міської територіальної громади, їх внутрішній та зовнішній промоції.
1.3. З метою налагодження партнерських відносини між місцевими гідами та підприємствами для розвитку туристичної привабливості міста було організовано: зустріч гідів із представниками власників місцевого ресторанного бізнесу; поїздку на лавандові поля Волинської Голландії та бренду натуральної косметики «Purity»; підприємство з виробництва текстилю та одягу «Edelvika»; візит в Жидичинський Свято-Миколаївський монастир для включення цих об’єктів у туристичні маршрути.
1.4. В рамках розвитку проєкту «Луцький кликун» у 2024 році реалізовано:
1.4.1. За підтримки управління та за кошти бізнесу було встановлено і ознаковано QR-кодом дві нові скульптури кликунів біля «Cafe de Vino» та біля стоматологічної клініки «Протезист».
1.4.2. До Дня кликуна управління розробило інтерактивну мапу, завдяки якій можна легко знайти скульптуру потрібного кликуна та спланувати маршрут для їх відвідування. На мапі можна знайти не лише фото скульптур, а й їхні імена, історії та адреси.
1.4.3. З ініціативи управління в пам’ять про усіх загиблих дітей від російської атаки 8 липня проведено громадську акцію «Остання колискова»: луцький Кликун з В’їзної вежі Луцького замку виконав одну з найвідоміших українських колискових - «Котику сіренький».
1.5. У звітному періоді управлінням було розроблено дизайн та виготовлено промоційні матеріали:
1.5.1. Нову лінійку промоційно-подарункової продукції «Луцьк. Тут твій затишок, твоє світло, твоє тепло» (пакети, шкарпетки, свічки, закладки, листівки, наліпки).
1.5.2. Підготовлено промоційну продукцію для презентації Луцька на відкритті Офісу Луцька в Брюсселі.
1.5.3. Дизайн візуальної складової дня міста Луцька, до розробки якого цьогоріч було залучено Кафедру дизайну ВНУ імені Лесі Українки факультету культури і мистецтв.
1.5.4. Новорічно-різдвяну айдентику для поліграфії та соціальних мереж.
1.6. Туристичний потенціал міста було презентовано на ІІІ Національному туристичному саміті «Від стійкості до світового визнання: Туризм як ключ до відновлення України», презентації книги «Вежа через [О]» в Києві, конференції Domy Odbudowy Ukrainy «СПІРНА СПАДЩИНА», форумі «Чек-лист порад гостинності без бар’єрів», зустрічі партнерських міст краю Ліппе у Німеччині, круглому столі «Реабілітація через подорожі Україною» за підтримки Державного агентства розвитку туризму, форумі МСУМК ART FORUM «Краса, яка об’єднує: як мистецтво формує громаду».
2. З метою розвитку туристичної інфраструктури Луцька:
2.1. Розроблено туристичну карту Луцької міської територіальної громади, до якої увійшли приєднані до Луцька громади з їх туристичними об’єктами.
2.2. З метою розвитку болотно-водних ландшафтів, зеленого туризму та популяризації екологічних туристичних маршрутів у місті з ініціативи управління була розроблена концепція рекреаційної зони «Гнідавське болото» Луцької міської територіальної громади.
2.3. Спільно із ГО «Історична платформа» розпочато реалізацію проєкту «Стріткод» – ознакування перейменованих та вулиць названих іменами українських історичних діячів, наших видатних земляків та сучасників. У партнерстві з ВНУ ім. Лесі Українки зібрано та верифіковано інформацію про особистостей, чиїми імена названі дані вулиці. Уже з’явилась перша таблиця на вулиці Олега Куцина. Далі, у кілька етапів, будуть встановлені й інші таблиці на ще близько 30-ти вулицях.
В рамках цього ж проєкту проведено банерну виставку «Герої наших вулиць» з метою популяризації імен Героїв, які загинули у російсько-українській війні.
2.4. Оновлено інформаційні стенди «Що зробити у Луцьку?», які розміщуються на Театральному майдані Луцька, з додаванням ще одного елемента – дзеркала «Луцьк – це я».
3. Допомога ЗСУ, ВПО та залучення гуманітарної допомоги.
3.1. З ініціативи управління відбулися: майстерклас, презентації із створення писанок «Луцька писанка», завдяки якому було зібрано 3000 гривень, які були направлені на збір для 3-го батальйону 54-ї ОМБР ім. Гетьмана Івана Мазепи на DJI Mavic та батареї для Matrice 30T;
3.2. В рамках презентації і продажу книг письменниці Ірен Роздобудько під час Луцької літературної резиденції було передано 2000 грн для підрозділу патрульної поліції «ХИЖАК» на наземну станцію для FPV дронів.
3.3. На благодійному аукціоні від видавництва «Комора» за 60 700 гривень було продано ексклюзивний мистецький артефакт «Сопілковий лот» від Луцької літературної резиденції «Місто натхнення», що реалізовує управління. Він був спеціально виготовлений до презентації перевидання книги Оксани Забужко «Казка про калинову сопілку». Цей лот став частиною загального «Великого калинового збору», що в результаті зібрав 200 тисяч гривень для потреб Жіночого Ветеранського Руху та лікарні Охматдит.