ЗВІТ про роботу управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді протягом 2020 року
Діяльність управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спрямована на здійснення соціальної роботи із сім’ями, дітьми та молоддю, які опинились у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги. Соціальна робота здійснюється через їх раннє виявлення, оцінку потреб сімей/осіб, облік та соціальний супровід.
На обліку в управлінні соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Луцької міської ради перебуває 222 сімей (в них 528 дітей) як такі, що опинились в складних життєвих обставинах,
Упродовж 2020 року роботою охоплено 2429 сімей, в яких виховується 3781 дитина. Соціальними послугами охоплено 10107 осіб, надано 19219 послуг. Спеціалістами управління здійснювалася оцінка потреб сімей/осіб, яка спрямована на аналіз належності особи/сім’ї до вразливих груп населення, її складних життєвих обставин та визначення індивідуальних потреб особи/сім’ї, переліку та обсягу соціальних послуг, яких потребує особа/сім’я. Упродовж 2020 року проведено 259 таких оцінок.
Упродовж 2020 року у 92 сім’ях (в них 528 дітей) мінімізовано або подолано складні життєві обставини.
15 сімей, в яких виховується 31 дитина охоплено соціальним супроводом управління. У зв’язку із пандемією зросла кількість вразливих сімей, що становить 1553 сімей (в них 3882дітей), які можуть потрапити у складні життєві обставини, з ними проводилася соціальна робота.
Для надання екстреної консультативної допомоги за зверненням мешканців міста в управлінні соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді працює «Телефон Довіри». У звітному періоді 2020 року на «Телефон Довіри» звернулось 2020 осіб
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми», зі змінами спеціалістами управління здійснюються перевірки цільового використання коштів державної допомоги при народженні дитини та обстеження матеріально-побутових умов сімей із зазначенням інформації щодо факту проживання дитини з матір’ю для призначення допомоги на дітей одиноким матерям, загалом упродовж 2020 року здійснено 223 перевірки.
Управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді взяло участь у реалізації проєкту «Оцінка та реагування на виклики щодо захисту дітей під час пандемії GOVID-19» в межах якого здійснювався моніторинг безпеки та потенціалу сімей, в які повернулися діти із закладів інституційного догляду на період карантину. Загалом спеціалістами управління проведено роботу з 31 сім’єю в яких виховується 60 дітей.
Під особливим контролем перебувало 23 дітей, які повернулися із закладів інституційного догляду та виховання у 10 сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. Проводилися консультації з дітьми, їх батьками, іншими законними представниками, особами, в сім’ї яких дитина виховується, щодо стану забезпечення потреб дитини, наявних проблем у сім’ї, необхідної допомоги, відповідального ставлення батьків до виконання своїх обов’язків по догляду та вихованню дитини. Спеціалістами управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді здійснювалося щотижневе спілкування щодо контролю за ситуацією в сім’ях.
Під час епідемічного періоду відбувалися спільні рейди спеціалістів управління соціальних служб для сімей, дітей та молоді, служби у справах дітей, сектору ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП у Волинській області у сім’ї, які опинилися в складних життєвих обставинах та потребують особливого контролю. Окрім того, проводилися екстрені виїзди у випадках коли існувала загроза життю та здоров’ю дітей.
Протягом 2020 року здійснювалась соціально-профілактична робота з 20 вагітними жінками та породіллями з новонародженими дітьми та їх сім’ями за повідомленнями з Луцького пологового будинку та інших закладів охорони здоров’я. Метою соціальної роботи з цією категорією сімей є раннє виявлення сімей, в яких є ризики недогляду за дітьми, і які входять до групи ризику опинитися в складних життєвих обставинах, надання їм соціальних послуг, попередження вилучення дитини з сім’ї. Працювали з 2 сім’ями, які мали намір відмовитися від новонароджених дітей. За результатами проведеної роботи 1 дитина залишилася в сім’ї.
Управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді протягом 2020 року працювало з дітьми-сиротами, дітьми позбавленими батьківського піклування, які перебувають під опікою/піклуванням, в прийомних сім’ях, дитячому будинку сімейного типу.
Здійснювалося соціальне супроводження 1 дитячого будинку сімейного типу, у якому виховується 5 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 4 прийомних сімей, в яких виховується 9 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
На обліку управління перебуває 188 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в 145 опікунських сім’ях.
Здійснювалася соціальна робота з опікунськими сім’ями, в яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. Основні питання таких родин – це адаптаційний період, дозвілля дитини, особливості підліткового віку, „конфлікт поколінь”. Протягом 2020 року спеціалісти управління працювали з 145 опікунами/піклувальниками та 188 дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, які виховуються в опікунських сім’ях. Здійснювалася соціальна робота із особами з числа дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування яких на обліку в управлінні 125 осіб.
Для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються в 10-11 класах загальноосвітніх шкіл Луцької міської територіальної громади, реалізовано соціальний проєкт «Частинка добра». Він спрямований на допомогу дітям особливої долі, досягнення професійного та особистісного успіху.
Проведено Різдвяні зустрічі для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, які виховуються у прийомних сім’ях та дитячому будинку сімейного типу у межах мистецького проєкту «Різдвяна майстерня».
Упродовж 2020 року спеціалістами управління здійснювалась соціальна робота з 1 особою, яка постраждали від торгівлі людьми. У межах виконання плану реабілітації, осіб, постраждалих від торгівлі людьми, спільно з суб’єктами взаємодії, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, було надано комплекс послуг.
До Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми проведено інформаційну акцію «ПротиДій торгівлі людьми».
Здійснювалася соціальна робота з неповнолітніми та молоддю, засудженими до покарань без позбавлення волі, які перебувають на обліку Луцькому міськрайонному відділі філії державної установи «Центр пробації» у Волинській області. В управління надійшло 110 повідомлень про постановку на облік осіб, засуджених до покарань без позбавлення волі, з них 8 – щодо неповнолітніх.
З метою контролю за функціонуванням сімей, в яких виховуються неповнолітні, засуджені до покарань без позбавлення волі, є ризик виходу дитини з сім’ї, проводяться спільні рейди з Луцьким сектором ювенальної превенції Головного управління Національної поліції у Волинській області та службою у справах дітей. Протягом 2020 року було проведено 2 спільний рейди „Підліток”.
Здійснюється соціальна робота з особами, які звільнились з місць позбавлення волі. У 2020 році в управління надійшло 4 повідомлення з місць позбавлення волі. У цій частині управління проводить роботу щодо ресоціалізації осіб, які повернулися з місць позбавлення волі, соціальною роботою охоплено 4 сім’ї.
Здійснюється соціальна робота з сім’ями, діти з яких перебувають у притулку для дітей служби у справах дітей Волинської обласної державної адміністрації. Протягом звітного періоду роботою охоплено 8 сімей. За результатами здійсненої соціальної роботи усіх дітей повернуто в сім’ї.
У своїй діяльності управління посилену увагу та підтримку приділяє сім’ям, у яких виховуються діти з особливими потребами. За звітний період роботою охоплено 1181 сім’я де один чи кілька членів мають інвалідність, зокрема 1123 дитини з інвалідністю.
З метою інтеграції дітей та молоді з інвалідністю у суспільне життя через самообслуговування, творчість та самореалізацію у 2020 році продовжено роботу спеціалізованого формування «Інтеграційні студії розвитку для дітей та молоді з інвалідністю» у межах якого надавалися соціальні послуги та проводилися заняття для вихованців громадської організації, а також для сімей, які виховують дітей з особливими потребами і не належать до жодної організації. Загалом охоплено 458 дітей та молоді з інвалідністю. Реалізовано соціальні проєкти «Перехрестя – в житті, як на дорозі» та «Група психологічної допомоги та взаємопідтримки для батьків, які виховують дітей з інвалідністю».
Для дітей, які потребують особливої соціальної підтримки організовано благодійні заходи з врученням новорічних подарунків від німецьких партнерів благодійного фонду «Дитяча місія. Україна» – Humedica.
Організовано виставку дитячих художніх робіт у рамках конкурсу «Зимовий Луцьк». Учасниками якої стали 20 дітей з інвалідністю. За участь у конкурсі діти отримали солодощі від Луцької міської ради та новорічно-різдвяні подарунки від німецьких партнерів благодійного фонду «Дитяча місія. Україна» – Humedica.
У розважальному комплексі «Адреналін Сіті» проведено Новорічне паті для вихованців громадських організацій «Батьків дітей з психофізичними порушеннями у розвитку „Повір у себе”», «Ресурсний центр „Кольорова капустинка”». Організовано привітання керівництва з новорічно-різдвяними святами вихованців громадських організацій «Батьків дітей з синдромом Дауна та іншими порушеннями розвитку», «Центр реабілітації осіб з інвалідністю „Джерело життя”», «Спілка батьків інвалідів з розладами аутичного спектру „Янголята”», «Інклюзивні студії», «Кольори веселки», осіб з інвалідністю в реабілітаційному комплексі «Агапе», дітей в онкогематологічному центрі Волинської обласної дитячої клінічної лікарні, Волинському обласному спеціалізованому будинку дитини та учнів Луцької приватної спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів «Скарбниця мудрості». Загалом 341 дитина отримала солодкі подарунки від Луцької міської ради.
За сприяння управління танцювальний колектив «Соняшник» громадської організації «Батьків дітей з синдромом Дауна та іншими порушеннями розвитку» взяв участь в ХІV Міжнародному фестивалі-конкурсі «Україна єднає світ», який проходив у місті Києві.
Проведено соціально-мистецьку акцію «Магія творчості» у партнерстві з арт-галереєю «OBRAZ&GRABOVETSKA». 15 дітей з інвалідністю відвідали захід, який проходив біля інклюзивної кав’ярні «Старе місто».
Для вихованців громадської організації батьків дітей з психофізичними порушеннями у розвитку «Повір у себе» проведено захід «Особлива зірочка».
Організовано благодійну виставу «Казка про найбільшу мрію» творчої студії Наталії Журавльової «STUDIO N.Zh» на підтримку громадської організації «Ресурсний центр «Кольорова капустинка».
Одним з важливих напрямків роботи управління є соціальна робота з сім’ями учасників АТО. Спеціалістами надаються психологічні, юридичні, педагогічні та інформаційні послуги для учасників АТО та членів їх сімей. Загалом роботою охоплено 520 сімей.
Проведено Конкурс соціальних проєктів спрямованих на вирішення проблем сімей/осіб, які опинились в складних життєвих обставинах для інститутів громадянського суспільства, з наданням фінансування проєктів з міського бюджету. Успішно реалізовано проєкти 3 інститутами громадянського суспільства, а саме: громадською організацією «Ресурсний центр «Кольорова капустинка» - проєкт «Дискусійний клуб «Книга для особливої мами», громадською організацією «Інклюзивні студії» - проєкт «Тріада успіху: діти-батьки-педагоги», Волинським обласним відділенням міжнародного благодійного фонду «Молодь з місією» - проєкт «#LytskFamili Fest-ONLINE».
Управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді налагоджено взаємодію та партнерство з благодійними фондами, об’єднаннями громадян та представниками соціально відповідального бізнесу з метою надання комплексних соціальних послуг сім’ям, які опинились в складних життєвих обставинах, проведення благодійних заходів.
У період карантинних заходів управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді здійснювалася робота по забезпеченню найнеобхіднішим сімей, які потребують особливої соціальної підтримки. Залучено до співпраці ВОБФ «Дитяча місія. Україна», мережа магазинів «Домашній», супермаркети «Торба», «Наш край».
Спеціалістами управління постійно проводяться тематичні заходи, майстер-класи, благодійні акції для дітей з сімей, які потребують особливої соціальної підтримки.
З метою максимального охоплення дітей з сімей, які опинились в складних життєвих обставинах, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими потребами, дітей з сімей учасників АТО змістовним дозвіллям, для налагодження комунікативної взаємодії між членами сім’ї проводяться тематичні заходи, інтерактивні заняття, благодійні акції та фестивалі.
З нагоди Міжнародного дня захисту дітей проведено адресний Фестиваль для дітей з сімей, які потребують особливої соціальної підтримки. Діти отримали подарунки від ВОБФ «Дитяча місія.Україна» та цікаву розважальну програму. Загалом відвідано 70 сімей в яких виховується 238 дітей.
Управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з Волинським державним центром естетичного виховання учнів загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів проведено волонтерсько-мистецьку акцію «Дитинство починається з любові». Захід організований за ініціативи дітей учасників соціального проєкту «Діти – драйвери якісних змін». У межах акції волонтери відновили естетичний вигляд кованого серця біля ДРАЦСу, пофарбувавши його та відзняли невелике відео-послання до своїх друзів, знайомих та просто випадкових людей «Я-можу, ти – можеш, разом ми можем!».
У період літніх канікул з дотриманням карантинних заходів для дітей, які потребують особливої соціальної підтримки проводилися майстер-класи, квести, розваги.
Підтримано реалізацію соціального проєкту «New Generation» громадської організації «Християнська Асоціація молодих людей та сім’ї ХРАМ – YMCA». Основна мета якого розвиток лідерських якостей дітей, які допоможуть їм стати успішними в житті. Учасниками проєкту стали діти з сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах.
Щорічно напередодні Дня міста управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводиться благодійна акція «Скоро до школи» для дітей з сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Цього року акція відбулася вдесяте та охопила 238 дітей-першокласників.
З нагоди Дня міста проведено фестиваль «Я-лучанин, я-лучанка», фестиваль сімейних традицій «LutskFamilyFest», конкурс дитячого малюнку «Таємниці Луцька» та інтерактивний мистецький перформанс «Таємниці Луцького Замку» Творчої студії Наталії Журавльової.
До Дня захисника України проведено два загальноміських заходи «Ми - роду козацького діти».
Управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з громадськими організаціями «Волинський автомобільно-мотоциклетний клуб – West Level» та «Об’єднання жінок за кермом «Я, Водійка» проведено загальноміський захід «Трек День Луцьк» в межах соціального проєкту «Перехрестя – в житті, як на дорозі».
Проведено масштабні заходи до Дня Святого Миколая та новорічно-різдвяних свят. Зокрема: «Миколай пам’ятає про всіх», «Святкова подорож Святого Миколая», «Гостини Святого Миколая», онлайн-марафон міжнародних різдвяних посиденьок Бабусине Різдво.
При здійсненні соціальної роботи упродовж року управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді організовано та проведено 268 соціально-профілактичних та благодійних заходів, якими охоплено 13207 осіб.