Звіт про роботу відділу екології за 2019 рік
Звіт про роботу відділу екології у 2019 році в галузі охорони довкілля
Основним завданням в галузі охорони довкілля в 2019 році було поліпшення екологічної ситуації, підвищення рівня екологічної безпеки, формування сприятливого навколишнього середовища, як необхідної умови покращення якості життя та здоров’я мешканців міста. Завдання реалізовувались в рамках Комплексної програми охорони навколишнього природного середовища м. Луцька на 2018-2020 роки. У 2019 році в місті Луцьку виконано природоохоронних заходів на суму 24 308,328 млн. грн. з різних джерел фінансування (у 2018 - 14,7 млн. грн.).
Основні напрямки природоохоронної діяльності:
- В галузі охорони атмосферного повітря основні зусилля влади були спрямовані на усунення джерела забруднення повітря сірководнем та аміаком в наслідок неправомірного складування відходів ТзОВ “БіоПЕК” в межах полів фільтрації ПАТ “Гнідавський цукровий завод” та здійснення контролю за ймовірними джерелами забруднення повітря.
- Підприємствами міста в даній галузі проведено реконструкцію газоочисного устаткування ПАТ “СКФ Україна”, ПрАТ “Теремно Хліб”; проведено режимно-налагоджувальні роботи на газоспалювальному обладнанні ДП “АСЗ № 1” АТ „АК „Богдан Моторс”, ДКП “Луцьктепло”, інвентаризацію викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря Луцьким МПД ДП “Укрспирт”, ТзОВ “РЦ “Промінь”.
- В галузі збереження водних ресурсів проведено роботи по очищенню каналів в Центральному парку культури та відпочинку ім. Лесі Українки на весні від мулу та влітку від надмірної водної рослинності із використанням спеціалізованої техніки НПП “Прип’ять-Стохід” та ПП“Річковий порт Луцьк”, загальна вартість виконаних робіт 112 тис. грн. Поновлено та винесено в натуру межі прибережних захисних смуг річок, шляхом встановленні інформаційних щитів та охоронних знаків (12 шт.); проведено толоки з прибирання берегів річок від засмічення до Дня водних ресурсів, в ході акції “Ековесна 2019”, акції “Чиста Україна — чиста Земля”, до Міжнародного дня чистих берегів протяжністю понад 20 км; продовжувались роботи з очищення русла р.Стир від аварійних та затоплених дерев, виконано робіт на суму 380,0 тис. грн. За 3 роки на берегах р.Стир знесено аварійних та піднято з русла більше 1000 шт. дерев.
- Поводження з відходами. З ініціативи відділу екології міської ради в місті організовано збір відходів I класу небезпеки (містять небезпечні токсичні речовини), які утворюються у домогосподарствах. При відсутності умов для їх збору ці відходи змішувались з побутовими та потрапляли на полігон отруюючи довкілля своїм токсичним вмістом. Луцьк одне з небагатьох міст України, де організовано роздільний збір відходів I класу небезпеки (відпрацьовані батарейки, акумулятори, лампи, термометри) від населення.
- Протягом року від населення зібрано та передано на утилізацію 2138 шт. компактних люмінесцентних ламп, 157 шт. побутових медичних термометрів та 4,2 т батарейок (з початку організованого збору - 2013 рік, зібрано 16 тонн), встановлено четвертий комплект контейнерів для збору відпрацьованих компактних люмінесцентних ламп та батарейок від населення в районі ДПЗ.
- В рамках загальноміського конкурсу учнівською молоддю та дошкільнятами за рік зібрано 199,2 т макулатури. За 3останні роки 500 тонн.
Продовжувались роботи по впровадженню роздільного збору відходів у місті. Закуплено 578 шт. пластикових контейнерів для збору ТПВ на суму 300, 0 тис. грн.; 47 шт. металевих контейнерів для збору ТПВ на суму 398,0 тис. грн. Розпочато встановлення підземних контейнерів. ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» придбано автомобільного транспорту та техніки для обслуговування підземних контейнерів з маніпулятором на суму 2013,7 тис. грн. Придбано сміттєвоз вартістю 1176,47 тис. грн. При співфінансуванні ОТГ Луцького району придбано сміттєсортувальну лінію для монтажу на полігоні твердих побутових відходів у с. Брище Луцького району вартістю 8,3 млн грн.
Триває дегазація закритого полігону у с. Брище ТзОВ”Кліар Енерджі” згідно договору суборенди землі від 19.10.2017 року строком до 19.01.2022 року. Проведено будівництво дамби навколо полігону з метою попередження витікання фільтрату за межі полігону, вартість робіт 533,0 тис. грн.
Замовлено проектно-кошторисну документацію щодо «Реконструкції старої частини полігону для збору твердих побутових відходів в с. Брище (з рекультивацією земельного покрову), Луцького району Волинської області» та на «Реконструкцію полігону твердих побутових відходів, с. Брище, Луцького району Волинської області».
Розпочато компостування органічних відходів у ЗДО міста. З метою популяризації інформації щодо роздільного збору відходів протягом року проводились еколого просвітницькі заходи даної тематики: еко-години, проекти «Zero Wastе Lutsk» тощо.
Збереження ресурсів рослинного і тваринного світу. Упродовж 2019 року постійно діючою комісією “З визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості на території міста Луцька” було розглянуто 367 звернень від громадян, депутатів, підприємств та організацій щодо обстеження та надання дозволу на видалення зелених насаджень. Проведено 13 засідань комісії, на яких вирішувались питання щодо надання дозволу на видалення зелених насаджень. Обстежено 2194 зелених насаджень (дерев, кущів), з них 2031 — потребувало видалення, зокрема це зелені насадження, які зростають на прибудинковій території житлових будинків та на території закладів освіти. Сплачено коштів за відновну вартість в сумі 41 949,62 грн.
За кошти міського фонду охорони навколишнього природного середовища виконано заходів з реконструкції насаджень, видалення аварійних дерев, обрізки крон дерев та озеленення на суму 125,0 тис. грн. лише на територіях закладів міського управління освіти. Створено ботанічний куточок у ЗДО №39 та висаджено дванадцятий фруктовий сад з нагоди днів пам’яті аварії на ЧАЕС у ЗДО № 1.
Екологічна просвіта. Протягом року проведено 22 загальноміські заходи еколого-просвітницького спрямування та екологічних акції щодо охорони навколишнього природного середовища (у 2018 -15 заходів). Основні з них: акції «Ековесна 2019», “Чиста Україна-чиста Земля”, “Місто квітка-місто сад”, толоки до міжнародного Дня чистих берегів, міжнародного Дня водних ресурсів, проект «Zero Wastе Lutsk», “Екологічне волонтерство”, заходи “Кульок, тобі торба”, еко-години щодо правил роздільного збору відходів та життя в стилі “еко” в побуті, заходи у ЗДО про компостування відходів, до відзначення дня аварії на ЧАЕС, до Дня європейських парків, до міжнародного Дня птахів, міжнародного Дня захисту тварин. Для учнів ЗЗСО проведено заходи: конкурс колективів екологічної просвіти, конкурс плакатів на екологічну тематику, загальноміське свято до Міжнародного Дня Землі, загальноміський конкурс зі збору макулатури, батарейок. Виготовлено поліграфічну продукцію екологічної тематики (листівки “Збережи ялинку”, методичні матеріали для педагогів-екологів).
Розпочато проведення комплексного екологічного аудиту міста.
Основні проблеми галузі охорони довкілля:
1. Високий рівень забруднення атмосферного повітря.
2. Зношеність основних фондів природоохоронного призначення, особливо в галузі водовідведення, очищення зворотних вод.
3. Вичерпання ресурсу існуючого полігону для захоронення ТПВ у с.Брище.
4. Недостатня освоєність природного потенціалу рекреаційних зон.
Поточні та перспективні плани:
- модернізація міських каналізаційних очисних споруд, в тому числі очищення біологічних ставків від накопиченого мулу;
- розробка проекту розчищення русла річки Жидувка зі створенням зон комплексного благоустрою та рекреації, утримання в належному санітарному стані прибережних смуг малих річок та каналів меліоративної системи Центрального парку ім. Лесі Українки;
- дослідження причин обміління водойм в с.Прилуцьке;
- організація моніторингу атмосферного повітря з врахуванням існуючих викликів (підприємства забруднювачі) та вимог Європейського законодавства;
- запровадження компостування відходів у загальноосвітніх навчальних закладах, проведення заходів з популяризації роздільного збору та сортування відходів;
- проведення інвентаризації зелених насаджень, оздоровлення зелених насаджень загального користування;
- виготовлення правовстановлюючих документів та реконструкція об’єктів природно-заповідного фонду;
- заходи з екологічної просвіти на базі загальноосвітніх навчальних закладів, бібліотек за участі громадських організацій;
- збільшення обсягу залучених коштів на реалізацію природоохоронної діяльності за рахунок грантів, участі у проектній діяльності.