Звіт про роботу відділу екології за 2020 рік
Основним завданням в галузі охорони довкілля в 2020 році було поліпшення екологічної ситуації, підвищення рівня екологічної безпеки, формування сприятливого навколишнього середовища, як необхідної умови покращення якості життя та здоров’я мешканців міста. Завдання реалізовувались в рамках Комплексної програми охорони навколишнього природного середовища м. Луцька на 2018-2020 роки. У 2020 році в місті Луцьку виконано природоохоронних заходів на суму 12,1 млн. грн. з різних джерел фінансування (у 2019 - 24,3 млн. грн.).
Основні напрямки природоохоронної діяльності:
Охорона атмосферного повітря
Підприємствами міста в даній галузі проведено:
- КП “Луцькводоканал” проведено реконструкцію обладнання на повітродувній станції міських КОС на суму 250,0 тис. грн.; ПАТ “СКФ Україна” придбано та встановлено пилогазоочисне устаткування вартістю 969,0 тис. грн.;
- Проведено режимно-налагоджувальні роботи на газоспалювальному обладнанні місцевих підприємств: ДКП “Луцьктепло” виконано робіт на суму 335,5 тис.грн.; ДП „АСЗ № 1” АТ „АК „БМ” виконано робіт на суму 296,8 тис. грн.;
- Запроваджено систему громадського моніторингу повітря air.lutsk. Придбано 7 шт. моніторингових станцій “Екотруба” вартістю 50,0 тис. грн. для здійснення онлайн-спостережень за якістю атмосферного повітря в місті та взято на баланс 8 одиниць моніторингових станцій придбаних за грантові кошти громадськими організаціями для висвітлення результатів через інформаційно-аналітичну систему air.lutsk.
Збереження водних ресурсів
Розпочато роботи з очищення біологічних ставків на каналізаційно-очисних спорудах Луцької міської територіальної громади. Виконано робіт на суму 1000,0 тис. грн., вибрано 68,7 тис. м3 мулу з біоставів.
Розпочато роботи з відновлення водойми у с.Прилуцьке. Ковельським міжрайонним управлінням водного господарства виконано роботи по дослідженню водойм та підготовлено технічний звіт на суму 85,3 тис. грн. Міськими комунальними підприємствами проведено роботи по викошуванню самонасіву на території осушеної водойми.
Проведено роботи по очищенню каналів, протяжністю 3,2 км в Центральному парку культури та відпочинку ім.Лесі Українки від надмірної водної рослинності із використанням спеціалізованої техніки комбайн TRUKSOR НПП “Прип’ять-Стохід”.
У 2020 році ПП“Річковий порт Луцьк” продовжувались роботи з очищення русла р.Стир від аварійних та затоплених дерев, виконано робіт на суму 518,9 тис. грн. на проміжку від вул.Яровиця да моста на с.Рованці та очищення русла р.Жидувка від сміття, наносів та мулу на суму 50, 0 тис. грн. на відстані 650 м.
Проведено толоки з прибирання берегів річок від засмічення до Всесвітнього дня ОНПС, в ході акції “Чисто літо 2020” протяжністю понад 12 км.
Поводження з відходами.
Місцевими підприємствами в галузі поводження з відходами проведено утилізацію промислових відходів, облаштування та вдосконалення існуючих майданчиків для тимчасового зберігання відходів, придбання обладнання для роздільного збору відходів.
КП “Луцькводоканал” вивезено мулу з каналізаційно-очисних споруд на 65,0 тис. тонн, суму 2 000,0 тис. грн.
З ініціативи відділу екології міської ради в місті організовано збір відходів I класу небезпеки (містять небезпечні токсичні речовини), які утворюються у домогосподарствах. Протягом року на території міста зібрано та передано на утилізацію 1911 шт. відпрацьованих компактних люмінесцентних ламп (у 2019 - 2138 шт.), 212 шт. термометрів (у 2019 - 157 шт.) та 2 т (у 2019 -4,2 т)батарейок та акумуляторів від мобільних телефонів. З початку організованого збору(2013 рік), зібрано та вивезено з міста на переробку 18 тонн відпрацьованих батарейок. Вартість послуги щодо утилізації даних відходів у поточному році склала 23,156 тис. грн.
Збереження ресурсів рослинного і тваринного світу.
Розпочато облік зелених насаджень та створення відповідної бази даних з використанням автоматизованої інформаційної системи “Inspektree”. До співпраці залучили студентів та викладачів місцевих вузів.
Лучани на весні 2020 року взяли участь у всеукраїнській акції “Озеленення країни”, висаджено 200 саджанців дерев та кущів.
З метою збереження виду та пам’яті про історичне дерево Лесин ясен, що росло поруч з в’їзною вежею Луцького замку та загинуло під час зливи та сильного вітру, висаджено крупномірний 6-ти метровий саджанець ясена звичайного та дерево пам’яті про Лесю Українку, саджанець груші в ЗДО №5, який вирощено з дерева, що росте в обійсті Косачів в Колодяжному.
Розпочато створення другого ботанічного куточка у ЗДО №13, висаджено 50 декоративних дерев, кущів та красиво-квітучих багаторічників.
Висаджено 650 саджанців фруктових дерев на територіях міських освітніх закладів з нагоди дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Всього протягом року висаджено 1400 шт. дерев та кущів.
Проведено пробне лікування 30 шт. каштанів препаратом Актара від мінуючої македонської молі, тривають спостереження за результатами експерименту. ВОМВП “Профілактична дезінфекція” проведено обробку території парків від кліщів та комарів на суму 49,28 тис. грн. на площі понад 20 га.
Упродовж 2020 року постійно діючою комісією “З визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості на території міста Луцька” було розглянуто 336 звернень від громадян, депутатів, підприємств та організацій щодо обстеження та надання дозволу на видалення зелених насаджень. Проведено 13 засідань комісії, на яких вирішувались питання щодо надання дозволу на видалення зелених насаджень. Обстежено 2869 зелених насаджень (дерев, кущів), з них 2393 — потребувало видалення, зокрема це зелені насадження, які зростають на прибудинкових територіях житлових будинків та на території закладів освіти. Сплачено коштів за відновну вартість в сумі 55,2 тис. грн.
В рамках науково-благодійного проекту з обміну ветеринарним досвідом ТОВ «Чотири лапи Україна» здійснено заходи з безкоштовної стерилізації, дезінфекції, вакцинації проти сказу та ідентифікації безпритульних тварин у м. Луцьку для 292 тварин (собаки та коти).
Охорона та збереження об’єктів природно-заповідного фонду.
Продовжено виготовлення правовстановлюючих документів на об’єкти природно-заповідного фонду “Платан західний”.
Проведено видалення 66 шт. сухостійних насаджень на територіях об’єктів ПЗФ “Меморіал”, “Теремнівські ставки” та “Дубовий гай”.
Проведено посадки на територіях місцевих об’єктів природно-заповідного фонду “Теремнівські ставки” та “Дубовий гай” - висаджено 500 шт. саджанців декоративних листяних порід (дуб, береза, платан, метасеквоя, акація, глід). На утримання об’єктів ПЗФ реалізовано коштів в сумі 54,445 тис. грн.
Екологічна просвіта. Протягом року проведено 14 загальноміських заходів еколого-просвітницького спрямування та екологічних акції щодо охорони навколишнього природного середовища (у 2019 -22 заходи). Основні з них: акції «Ековесна 2020», “Чиста Україна-чиста Земля”, “Чисто літо 2020”, толоку до всесвітнього Дня ОНПС.
Для учнів ЗЗСО проведено заходи: онлайн конкурс колективів екологічної просвіти, конкурс плакатів на екологічну тематику, загальноміський збір макулатури, батарейок. Розпочато інформаційно-освітній проєкт “Луцьк - без сміття”.
З метою пропагування всеукраїнської акції “Озеленення країни” виготовлено 5 інформаційних бігбордів.
Проведено комплексний екологічний аудит міста.
Основні проблеми галузі охорони довкілля:
1. Високий рівень забруднення атмосферного повітря.
2. Зношеність основних фондів природоохоронного призначення, особливо в галузі водовідведення, очищення зворотних вод.
3. Вичерпання ресурсу існуючого полігону для захоронення ТПВ у с.Брище.
4. Недостатня освоєність природного потенціалу рекреаційних зон.
5. Глобальні зміни клімату, що вимагають вжиття запобіжних заходів.
Поточні та перспективні плани:
- модернізація міських каналізаційних очисних споруд, в тому числі очищення біологічних ставків від накопиченого мулу;
- розчищення русел річок зі створенням зон комплексного благоустрою та рекреації, утримання в належному санітарному стані прибережних смуг малих річок, каналів меліоративної системи Центрального парку ім. Лесі Українки, стариці р.Стир в с.Жидичин;
- відновлення водойми в с.Прилуцьке;
- запровадження компостування відходів у загальноосвітніх навчальних закладах, проведення заходів з популяризації роздільного збору та сортування відходів;
- проведення інвентаризації зелених насаджень, оздоровлення та збільшення кількості зелених насаджень загального користування;
- виготовлення правовстановлюючих документів на об’єкти природно-заповідного фонду;
- заходи з екологічної просвіти на базі загальноосвітніх навчальних закладів, бібліотек за участі громадських організацій;
- збільшення обсягу залучених коштів на реалізацію природоохоронної діяльності за рахунок грантів, участі у проектній діяльності.