Звіт про роботу відділу екології за 2021 рік
Про роботу відділу екології у 2021 році
Основним завданням відділу екології є здійснення повноважень органів місцевого самоврядування та делегованих виконавчих функцій і повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища та раціонального природокористування, забезпечення екологічної безпеки мешканців міської громади.
Протягом 2021 року відділом було розроблено та впроваджено ряд програмних документів, які визначали основні напрямки природоохоронної діяльності в громаді, а саме: “Комплексна програми охорони навколишнього природного середовища Луцької міської територіальної громади на 2018-2021 роки”,“Комплексна програми охорони довкілля Луцької міської територіальної громади на 2022-2025 роки”, “Програма розвитку та збереження зелених насаджень Луцької міської територіальної громади на 2021–2025 роки”, інвестиційний план розвитку комунального підприємства «Ласка» на 2021-2023 роки. Розроблено регуляторні акти “Про затвердження Вимог до утримання та догляду за зеленими насадженнями на території Луцької міської територіальної громади”, “Про затвердження показників для визначення відновної вартості зелених насаджень на території Луцької міської територіальної громади”. Врегульовано процедуру застосування органічних добрив (барди мелясної, рідкого гною тварин,посліду курей промислових підприємств) на території громади та застосування пестицидів та агрохімікатів, що мало безпосередній вплив на загибель бджіл. Створено комісію з встановлення факту отруєння бджіл на території громади, підготовлено нову адміністративну послугу “Реєстрація пасіки”; проведено інвентаризацію водних об’єктів у територіальній громаді, гідроспоруд та меліоративних систем з метою визначення водойм перспективних для надання в оренду.
В складі публічної кадастрової карти Луцької територіальної громади створено тематичний розділ “Екологічний фонд” з різноманітними шарами інформації з питань охорони довкілля. Його формування продовжується.
В галузі охорони довкілля проведено комплекс робіт та виконано у 2021 році природоорієнтовані заходи на загальну суму 15 270,97 тис. грн. за такими напрямками:
1. Охорона та збереження водних ресурсів. Проведено роботи по розчищенню прибережної смуги р.Сапалаївка на ділянці від моста на вул.Шопена до вул.Набережної; р.Жидувка вздовж вул. Боженка, очищено русло та береги р.Стир від затоплених, аварійних, сухостійних дерев, які перешкоджали річковій навігації, сприяли замуленню річки та погіршенню її санітарно-екологічного стану на ділянці від вул.Яровиця до мосту в с.Княгининок; наповнено водою, відновлено природній стан та проведено зариблення мальком водойм орнітологічного заказника “Рокинівський” в смт Рокині; виготовлено проєктно-кошторисну документацію реконструкції ставка в с.Прилуцьке; розпочато роботи з розмулення каналів в Центральному парку культури та відпочинку ім.Лесі Українки. Для збереження природних рибних ресурсів взимку 2020-2021 рр. було забезпечено моніторинг якісного стану поверхневих вод, вимірювання рівнів забруднення, вмісту розчинного кисню.
2. Поводження з відходами
В рамках реалізації екологічної Програми організовано збір від населення та передано на утилізацію відходи 1 класу небезпеки (люмінесцентні лампи, відпрацьовані батарейки, акумулятори, термометри) 8819 шт. ртутьвміщуючих ламп, 692 термометра, 7690 кг відпрацьованих батарейок; проведено інвентаризацію місць видалення промислових відходів на підприємствах міста, скорочено їх кількість до 3-ох об’єктів; закуплено додаткове обладнання для збору небезпечних відходів (14 контейнерів для збору батарейок для встановлення в навчальних закладах на територіях сіл територіальної громади, 3 комплекти контейнерів для збору ртутьвміщуючих приладів, батарейок та акумуляторів; розпочато роздільний збір органічних відходів у комунальних освітніх закладах.
3. Охорона атмосферного повітря
Триває постійний контроль за потенційними джерелами забруднення атмосферного повітря, аналіз матеріалів ОВД (оцінки впливу на довкілля) підприємств, заяв про наміри здійснення діяльності, що матиме вплив на якість довкілля, реагування громадськості на заяви про наміри здійснювати викиди в ході виробничої діяльності.
Закуплено додаткові станції моніторингу якості повітря, змінено систему розміщення, тепер станції встановлено на міських комунальних установах, доповнено перелік досліджуваних забруднювачів для роботи аналітичної системи автоматичного онлайн-моніторингу якості повітря “Чисте повітря Луцьк” Дослідження якості повітря проводяться за такими забруднюючими речовинами як Рm 2,5, Рm10, аміак, сірководень, формальдегід, озон, діоксид азоту, оксид вуглецю.
4. Озеленення, охорона рослинного та тваринного світу.
Протягом року на території міста проведено відновлювальні посадки у парках і скверах, на територіях закладів освіти, на вулицях та площах в кількості 3448 шт. саджанців дерев та 1100 кущів; проведено фітопатологічне обстеження зелених насаджень на центральних вулицях, парках та скверах міста для встановлення причин погіршення їх стану та напрацювання технологій їх захисту та лікування; проведено роботу по ліквідації (викошування, викопування, мульчування, обробка хімічними препаратам) інвазійних небезпечних бур’янів борщівника Сосновського та амброзії полинолистої, обробку території центральних парків та пляжів від кліщів та комарів. За зверненнями громадян та юридичних осіб обстежено 3089 шт. дерев та видалено 1062 аварійних насаджень. Триває облік зелених насаджень та наповнення автоматизованої системи обліку зелених насаджень “Inspektree”, внесено дані про 2250 шт. насаджень. Виготовлено землевпорядну документацію на об’єкти природо-заповідного фонду “Платан західний”, “Дуб біля будинку Косачів”. В поточному році на виконання Закону України “Про екологічну мережу України” розроблено схему екологічної мережі на території Луцької міської територіальної громади.
Проведено інвентаризацію пасік, підготовлено документацію для отримання дотацій пасічниками на утримання бджолосімей. Взимку були організовані заходи по недопущенню загибелі диких перелітних та мігруючих птахів на водоймах громади. Продовжується робота по стерилізації (стерилізовано 1271 тварину), вакцинації та адопції безпритульних тварин, рекламі та пропаганді відповідального відношення до тварин, як частини екосистеми міської громади; продовжується будівництво об’єктів інфраструктури на території КП “Ласка” . Закуплено корми для утримання в Луцькому зоопарку тварин Червоної книги.
5. Екологічна просвіта
Традиційними для мешканців громади стали весняні екологічні толоки, в яких беруть участь тисячі волонтерів та активістів. Для дошкільнят та учнів міських навчальних закладів проведено ряд еколого-просвітницьких заходів, як наприклад: театралізоване дійство “Зустріч птахів”, проєкт для старшокласників “Луцьк без сміття”, семінари практикуми для педагогів з питань збереження біорізноманіття, конкурс колективів екологічної просвіти, створено черговий ботанічний куточок “Екологічна абетка” у ЗДО №13, висаджено фруктовий сад з нагоди відзначення днів Чорнобильської трагедії у ЗДО №36, взято участь у всесвітній акції “Озеленення планети”, участь у міжнародних проєктах з питань збереження різноманіття та адаптації до змін клімату, розпочато реалізацію проєкту “Компостуємо разом!”, в ході якого встановлено компостери у 25 навчальних закладах громади та проведено тренінги для персоналу та учнів.
Аналіз проблем галузі охорони довкілля:
1. Зношеність основних фондів природоохоронного призначення, особливо в галузі водовідведення, очищення зворотних вод, захоронення відходів, що веде до забруднення ґрунтів, річок.
2. Недосконала система роздільного збирання відходів, що мінімізує вихід вторсировини та повернення її у повторний обіг.
3. Відсутність очистки зливових(дощових) стоків, що є однією з головних причин забруднення поверхневих вод.
Поточні та перспективні плани роботи:
- нарощування обсягу збору від населення та утилізації небезпечних відходів (ртутьвміщуючі лампи, батарейки, термометри, шини), збільшення кількості обладнання та залучення населення до компостування органічних відходів;
- поліпшення санітарно-екологічного стану та благоустрою водойм;
- продовження робіт з реконструкції існуючих та створення нових зелених насаджень загального користування (парків, скверів, кишенькових парків, дощових садків тощо);
- розробка документації по створенню територій та впорядкування землекористування під об’єктами природно-заповідного фонду;
- розширення доступу громадськості до інформації про стан навколишнього середовища через розробку інформаційно-аналітичної системи “Екологічний фонд” в складі публічної кадастрової карти на сайті міської ради.
Начальник відділу Оксана ЛИСАК