Членство Луцька в міжнародних організаціях
Луцьк – адміністративний центр Волині, який входить до складу «Єврорегіону Буг». «Єврорегіон Буг» також включає Люблінське та Білопідляське воєводства (Республіка Польща), Брестську область (Білорусія) а також Сокальський і Жовківський райони Львівської області (Україна). Організація діє на території 64 тис. км2, на якій проживає понад 5 мільйонів мешканців. Єврорегіон має на меті поглиблення та розширення співробітництва між регіонами та їх мешканцями, висуває спільні ініціативи щодо культурних, громадських та економічних подій, наприклад ярмарки, виставки, економічні місії.
Луцьк є одним з ініціаторів створення міжнародного проекту «Шлях Гедиміновичів». Стратегічною метою проекту є популяризація спільної культурно-історичної спадщини українського, литовського, білоруського та польського народів через створення сучасного міжнародного туристичного продукту, об’єднаного темою культурно-історичної спадщини династії Гедиміновичів, який би отримав загальноєвропейське визнання і був включений до переліку культурних шляхів Ради Європи. Для управління проектом у травні 2013 року шість українських міст, а саме: Луцьк, Кам’янець-Подільський, Дубно, Острог, Ізяслав та Хотин заснували Асоціацію органів місцевого самоврядування «Шлях Гедиміновичів». Президентом Асоціації було обрано Луцького міського голову Миколу Романюка. Пізніше до Асоціації почали приєднуватись інші міста і райони з України та із-за кордону. Станом на лютий 2014 року у реалізації проекту беруть участь 20 учасників: місто Брест, Лідський та Новогрудський райони (Білорусь), Люблін (Польща), Каунас, Тракайський район, Укмерге (Литва), Кутна Гора (Чехія), Луцьк, Кам’янець-Подільський, Дубно, Острог, Ізяслав, Хотин, Корець, Славута, Старокостянтинів, Черкаська, Хмельницька, Волинська області. 26 листопада 2013 у місті Каунас (Литва) представники муніципалітетів-учасників проекту "Шлях Гедиміновичів" підписали Звернення до європейських лідерів, закликавши їх підтримати їхню ініціативу та сприяти реалізації проекту – "першої народженої у Східній Європі ініціативи зі створення культурного шляху Ради Європи".
У січні 2024 року Луцька міська рада стала асоційованим партнером Європейського альянсу міст і регіонів для відбудови України. Альянс започаткував Комітет Регіонів та його партнери, щоб об'єднати європейські асоціації місцевих та регіональних органів влади ЄС, українські асоціації місцевих та регіональних органів влади, асоційовані міста та регіони з ЄС та України та їхні національні представницькі асоціації задля спрямування їхніх спільних зусиль на допомогу та сприяння відродженню і відбудові України. Альянс запрошує партнерів, зокрема, ЄІБ, ЄБРР, ОЕСР та Банк розвитку Ради Європи, знайти рішення щодо того, як тісніше співпрацювати з місцевими органами влади, щоб допомогти побудувати процвітаюче та стале майбутнє для України, а також зміцнити місцеву демократію та підтримати цінності, які є спільними з ЄС.
З 2011 року Луцьк бере участь у впровадженні Програми Ради Європи та Європейської Комісії«Інтеркультурні міста» та є членом Міжнародної мережі інтеркультурних міст. В рамках Програми у червні 2012 року у Луцьку проходив Перший Форум інтеркультурних міст; захід відвідали представники закордонних та українських міст-членів Мережі інтеркультурних міст. У вересні 2012 року за підтримки Посольства Литовської Республіки в Україні проведено Перший Міжнародний форум поетів та перекладачів. 24-25 серпня 2013 року у Луцьку проходив Форум мерів інтеркультурних міст «Порт культур». У заході взяли участь представники Парламентської Асамблеї Ради Європи, Аташе з питань культури Посольства Литовської Республіки в Україні, Генеральний Консул Генерального Консульства Республіки Польща в місті Луцьку, а також посадовці та експерти з питань культури з України та з закордону.
З 2008 року місто Луцьк є членом Ліги історичних міст. Основним завданням організації є пропаганда миру у всьому світі для майбутніх поколінь. Ліга об’єднує міста світу, багаті на архітектурні, культурні та історичні пам’ятки, міста, які багато уваги приділяють збереженню історичної спадщини.
В 2009 році Луцьк приєднався до Угоди мерів, ініційованої Європейським Союзом на підтримку виконання енергетичної стратегії Євросоюзу. Угода мерів є однією з найбільш вагомих європейських ініціатив, яка має на меті об’єднати міських голів провідних європейських міст, які присвячують свою діяльність досягненню і виконанню політики збереження кліматичного середовища.