Коротка інформація про Луцьку міську територіальну громаду, розташування, клімат

Луцька міська територіальна громада складається з обласного адміністративного центра – міста Луцька, Прилуцького старостинського округу (с. Прилуцьке, с. Дачне, с. Жабка та с. Сапогове), Жидичинського старостинського округу (с. Жидичин, с. Клепачів, с. Кульчин, с. Липляни, с. Небіжка та с. Озерце), Боголюбського старостинського округу (с. Тарасове, с. Боголюби, с. Богушівка, с. Озденіж та с. Іванчиці), Княгининівського старостинського округу (с. Княгининок,  с. Буків, смт Рокині, с. Брище, с. Зміїнець, с. Милушин, с. Милуші, с. Моташівка та с. Сирники), Заборольського старостинського округу (с. Забороль, с. Антонівка, с. Великий Омеляник, с. Всеволодівка, с. Олександрівка, с. Одеради, с. Городок, с. Сьомаки, с. Шепель, с. Заболотці та с. Охотин).

Площа Луцької міської територіальної громади становить 38 257,43 га (382,57 кв. км).

Луцьк – одне із найдревніших міст України, яке має свою давню історично-культурну спадщину та вигідне географічне розташування. Вперше згадка про нього з'явилася в Іпатіївському літописі датованому 1085 роком, який вже тоді вказав на досить істотний розвиток міста.

Сучасне місто Луцьк знаходиться на північному заході України. Це адміністративний центр Волинської області, який входить до складу «Єврорегіону Буг», займає площу 4 023,17 га (40,23 км2). Із заходу на схід і з півночі на південь він розкинувся відповідно на 10 і 15 км. Місто розташоване у поліській і лісостеповій фізико-географічних зонах.         

Середньорічна температура у Луцьку становить 7,2 оС. Середня кількість опадів: 617 мм. Основна частина міста, в тому числі і центр, знаходяться на правому березі річки Стир.

Луцьк є важливим транспортним вузлом Волині. Через місто проходять залізничні та автошляхи національного й міжнародного значення.

Луцьк має вигідне географічне положення: за 85 км від Луцька розташовується пункт перетину кордону з Республікою Польща.

398 км першокласної траси міжнародного сполучення віддаляють Луцьк від столиці України – Києва. Найближчі аеропорти розташовані у м. Рівному (65 км від Луцька) та у м. Львові (143 км).

Місто Луцьк має потужний потенціал для розвитку культурного та інших видів туризму, сприятливу екологію, велику кількість пам’яток архітектури, заповідну історичну зону в місті, розвинуті мистецькі осередки і мистецько-фестивальний імідж.

Кількість мешканців Луцької міської територіальної громади станом на 1 січня 2023 року – 243 482 особи, м. Луцька – 215 986 осіб.

 

Сучасний Луцьк умовно ділять на Старе і Нове місто. Старе місто – це історико-архітектурний заповідник з пам’ятками архітектури ХІІ-ХVIII століття. Одна з них, Верхній Луцький замок, входить у десятку найдавніших фортифікаційних споруд Західної Європи.

 

Саме там 1429 року відбувся з’їзд європейських монархів. Старе місто – це католицький собор Святих Петра і Павла, православна Свято-Покровська церква, де й дотепер відбуваються богослужіння, колишні лютеранська кірха в неготичному стилі, єврейська синагога...

 

Нове місто розкинулось в 33-му, 40-му, мікрорайонах, забудованих житловими спорудами 70-80-90-х років, а також у 55-му мікрорайоні, який наразі активно розбудовується. Тут мешкає основна частина населення.

 

Транспортне обслуговування Луцька забезпечується автомобільним, залізничним та електротранспортом.

Добре розвинута інфраструктура банківських установ, страхових компаній. В обласному центрі Волині виходить 6 друкованих засобів масової інформації, працює 4 телекомпанії, 3 FM радіостанції та 10 популярних інтернет видань.

Науково-освітній потенціал міста представлений 38 загальноосвітніми навчальними закладами, 5 професійно-технічними закладами, 9 вищими навчальними закладами. Найбільші з них – Волинський національний університе́т і́мені Ле́сі Украї́нки та Луцький національний технічний університет. Поряд з цим у місті налічується загальноосвітніх навчальних закладів – 38 одиниць, чисельність учнів становить 31 693 особи, також є школа-інтернат. Кількість постійних дошкільних закладів  51 (з них 1 у складі НВО (ЗЗСО)) одиниць, чисельність дітей в дошкільних закладах – 10 033 осіб.  

У місті функціонують і позашкільні установи це - Палац учнівської молоді, Луцький міський Центр науково-технічної творчості учнівської молоді Луцької міської ради, Волинська обласна Мала академія наук. Також розвинена спортивна інфраструктура на території Луцької міської територіальної громади функціонує 5 ДЮСШ. У місті Луцьку функціонує 19 лікарняних закладів: обласна лікарня, обласна дитяча лікарня, міська лікарня, спеціалізовані лікарні, госпіталь для інвалідів ІВ, пологовий будинок, медичний центр реабілітації учасників бойових дій Луцької міської територіальної громади, стоматологічна поліклініка, інфекційна лікарня, психіатрична та наркологічна лікарні та диспансери зі стаціонарами.

Луцький пологовий будинок, відомий далеко за межами Волині, є взірцем для всієї України. Досвід колективу закладу приїжджають вивчати фахівці не лише з інших міст країни, а й Грузії, Литви, Франції та Швейцарії. Також функціонують амбулаторно – поліклінічні заклади (стоматологічні поліклініки, диспансери, амбулаторії й інші). В місті функціонує 112 аптечних закладів. Луцьк забезпечений лікувально–профілактичними закладами комунальної власності. 

Місто має розвинуту мережу торгівельних об’єктів, закладів ресторанного господарства та об’єктів сфери послуг. В Луцьку нараховується понад 1076 об’єктів роздрібної та гуртової торгівлі та 295 об’єктів ресторанного господарства. На території населених пунктів Луцької міської територіальної громади нараховується понад 95 роздрібної та гуртової торгівлі та 22 об’єктів ресторанного господарства. Автомобільний ринок, який знаходиться на вулиці  Яремчука Назарія (Єршова) -– один з найбільших в Україні.

Одночасно Луцьк у своїх готелях може прийняти більше 1200 осіб. Туристична галузь набуває дедалі більшого значення для розвитку економіки та соціальної сфери в Україні, у тому числі для міста Луцька. Останнім часом спостерігається тенденція зростання кількості суб’єктів туристичної діяльності. Щороку збільшується обсяг наданих туристичних послуг. У місті налічується багато пам'яток архітектури, церков, старих будинків, пам'ятників видатним людям. Одні з них можна побачити в центрі міста ­– це пам'ятник Тарасу Шевченку перед Волинським національним університе́том і́мені Ле́сі Украї́нки, пам'ятник Михайлу Грушевському неподалік Меморіалу Вічної слави та пам’ятник українській поетесі Лесі Українці перед Волинським обласним академічним українським музично-драматичним театром імені Т.Г. Шевченка.

Головною визначною пам'яткою та великою гордістю Луцька є замок Любарта. Замок має 3 вежі: Владича вежа, в якій знаходиться арсенал та колекція дзвонів, вежа Любарта (в'їздна) – там є виставка будівельної кераміки, і Стирова вежа. Луцьк відомий далеко за межами України і як місто різноманітних фестивалів, національних ярмарків та лицарських турнірів.

 

Культурно-мистецьке життя Луцька представлене творчими доробками артистів обласного академічного музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка, концертними проектами Палацу культури м. Луцька, виступами митців обласної філармонії та виставами театру ляльок. Шанувальники образотворчого та сучасного мистецтва можуть ознайомитися з експозиціями у Картинній галереї національної Спілки художників України та у музеї сучасного українського мистецтва Корсаків. Краєзнавчий музей ознайомить не лише з історією волинського краю та його героями, а й з сучасністю. У музеї сучасного мистецтва Корсаків представленні роботи понад 100 видатних митців (більш як 800 арт-об’єктів XX – XXI століть): живопис, графіка, скульптура, інсталяція, відео-арт. У колекції музею Волинської ікони – унікальні раритети, там зберігається чи не найдавніша в Україні ікона Холмської Божої Матері (ХІ століття). У музеї дзвонів, який розташований у Луцькому замку, можна не тільки оглянути виставку експонатів, але й послухати їх чарівні передзвони. У місті Луцьку налічується 160 одиниць пам’яток історико-культурної спадщини (пам’ятки історії та культури місцевого та національного значень, пам’ятки архітектури та містобудування, пам’ятники монументального мистецтва національного значення і т.д.).

 

Старовинне і водночас сучасне місто Луцьк уособлює європейську вишуканість та щиру українську гостинність. Луцьк славиться репутацією надійного партнера, дбайливого господаря, доброзичливого сусіда. Лучани люблять своє місто і завжди раді гостям, яких зустрічають із щирою українською гостинністю.

Луцьк – місто з розвиненою інфраструктурою, екологічне, безпечне і сучасне, з якісною освітою, високою культурою та розвиненою економікою.

Лучани шанують своє місто і декларують європейські стандарти життя. Тож ми відкриті для співпраці з інвесторами у виробничій, культурній та туристичній галузях. У нас сприятливі умови як для бізнесової діяльності, так і відпочинку. Гості нашого міста завжди можуть розраховувати на доброзичливість, дружню зустріч, допомогу і партнерство.

Кожен, хто потрапив хоч раз до Луцька, неодмінно прагне повернутися. Отже, запрошуємо Вас до міста, яке відкрите для кожного, в якому хочеться жити, працювати і відпочивати.