Люблін
Населення: 341 722 жителів
Площа: 147,5 км²
Країна: Республіка Польща
Регіон: Люблінське Воєводство
Мер: Кшиштоф Жук (Krzysztof Żuk)
Туристичний сайт Любліна: https://www.lubelskietravel.pl/
Офіційний портал міста: https://lublin.eu/lublin/
Люблін (пол. Lublin) — адміністративний центр Люблінського воєводства, розташований у східній частині Польщі на річці Бистриця. Місто знаходиться на відстані 175 км від Варшави та за 100 км від українсько-польського кордону.
Люблін, який подібно до Риму, розташований на сімох пагорбах, є одним з найстаріших і найпрекрасніших польських міст. На перехресті культур і великих торгових шляхів виріс значний промисловий та науковий центр, який має численні зв’язки із сусідніми державами. Це велике місто з багатою історією та широкими можливостями розвитку, зумовленими його прикордонним розташуванням.
Люблін є важливим осередком науки, культури й мистецтва. Інтелектуальну та культурну спадщину міста сформувала багатовікова мозаїка культур і релігій. Міжкультурним Люблін лишається й тепер, адже тут не бракує студентів з України, Білорусі, Литви чи Казахстану.
Населення
За кількістю населення Люблін знаходиться на 9-му місці в Польщі. Кількість жителів: 331 243 (станом на 2023). Люблін – це "місто молоді". 40% міської спільноти становлять особи віком до 35 років.
Історія
Люблін від початків своєї історії був міжкультурним містом. Як важливий торговий центр місто притягувало до себе купців різних національностей, стаючи у зв’язку з цим домівкою для поляків, євреїв, німців, вірмен та ін.
Перше поселення на території сучасного Любліна виникло в VI столітті на пагорбі Чвартек. В Х столітті було споруджено дерев’яні оборонні укріплення, пізніше кам’яні. А у 1198 з'явилися перші письмові згадки про місто. Вже в 1317 році в часи правління князя Владислава Локетка місто отримало Магдебурзьке право. Його вигідне розміщення біля спрямованих до Чорного моря торгових шляхів сприяло розвитку міста. В XV-XVI століттях, завдяки торговому шляху, який проходив через Люблін від Чорного моря в Західну Європу, місто інтенсивно розвивається. Люблін був також місцем з’їздів польських і литовських панів, зрештою, місцем підписання Люблінської унії 1569 року.
У XVII-XIX століття були складним періодом для Любліна - війни із козаками та шведами, поділи Польщі та часта зміна підданства: місто було у складі Австрії, Польщі, Росії. Натомість у часи Першої cвітової війни Люблін займають війська Німеччини і Австро-Угорщини. Після І Світової війни Люблін знову увійшов до складу Польщі і навіть був столицею відновленої Польської держави.
Під час німецької окупації протягом другої світової війни чимало жителів Любліна, в основному єврейського походження, загинули в концентраційному таборі в Майданеку, який знаходився в роки війни в передмісті Любліна. Два єврейські мікрорайони (Підзамче і Венява) зрівняли з землею.
Туризм
Починаючи з кінця ХХ століття міська влада почала докладати багато зусиль, щоб відреставрувати Люблін, занедбаний у попередні роки. Атмосфера міста притягує до себе багатьох туристів. Старе місто, розміщене на низькому, округлому підвищенні, часто стає тлом для зйомок історичних фільмів.
Історична частина міста займає відносно невеликий простір між Краківською брамою і Замком. Площа Ринок зберігає свою давню красу завдяки ренесансним кам’яницям, що колись належали багатим купецьким родам. У старій частині міста знаходяться два прекрасні храми, які привертають увагу не тільки своїм архітектурним рішенням, а й багатством історичного інтер’єру: це костел отців Домініканів та кафедральний собор.
На сусідньому пагорбі розташований великий замок, який має мало спільного з первісною оборонною будівлею, збудованою на цьому місці у XIV столітті. Нинішня споруда з’явилася у ХІХ столітті. Тривалий час тут була в’язниця, а зараз знаходиться Люблінський музей. Із попереднього замкового ансамблю збереглася лише каплиця та округла вежа.
У місті знаходяться численні музеї, театри та галереї, а протягом року відбувається безліч фестивалів різного спрямування.