Ольштин
Населення: 168 тис. осіб
Площа: 88,3 км2
Країна: Республіка Польща
Регіон: Вармінсько-Мазурське воєводство
Мер: Пьотр Гжимовіч (Piotr Grzymowicz)
Офіційний сайт: http://www.olsztyn.eu/
Ольштин (пол. Olsztyn) — найбільше місто і столиця Вармінсько-Мазурського воєводства, розташований на півдні воєводства на річці Лина. Місто знаходиться за 87 км від кордону з Росією і за 450 кілометрів від кордону з Україною.
Історія
Перша згадка про місто походить з 1334 року, коли Генріх фон Лутер заклав на повороті річки Лини дерев'яно-земляну сторожову вежу. Міські права а також назву "Allenstein" (для поляків був це Холстін, а пізніше Ольштин) були надані 31 жовтня 1353 року.
У другій половині XІV століття збудовано костел, який є одним з найвидатніших прикладів цегельної готики в Польщі. До сьогоднішнього дня протрималася заснована тоді мережа вулиць і частина фортифікаційних споруд, а багато існуючих сьогодні в Старому Місті будинків стоїть на середньовічних фундаментах.
Численні війни XV століття неодноразово знищували молоде на той час місто. Наступне століття – це розквіт міста, вигідно розташованого на рухливому шляху Крулевєц–Варшава. Мешканці займалися торгівлею і ремеслом. Місто було також посередником в торговому обміні між Польщею і портами Балтики. Розвиток був призупинений через північні війни в XVІІ і XVІІІ столітті, а велика епідемія 1709-1712 років обезлюднила містечко майже цілком. Однак до кінця XVІІІ століття Ольштин спромігся виправити своє становище.
Друга половина XІX століття – це динамічний розвиток міста. У місті побудована сучасна на ті часи лікарня, проведено залізничну магістраль, засновано гімназію. У той самий період Ольштин став центром польського національного руху у Вармії.
Після І світової війні з черговим поділом територій державами з 11 липня 1920, Ольштин разом з воєводством лишився при Німеччині. 22 січня 1945 Ольштин зайняла Червона Армія, після декількох днів тимчасового розташування радянські солдати підпалили місто – під розгром потрапило близько 40% забудови. У період окупації в місті активно діяла опозиція. Після 1989 року було відновлене територіальне самоврядування, вибрано першу демократичну раду і муніципалітет.
Подальший розвиток міста – це швидке розширення житлових та промислових районів. Ольштин є одним з небагатьох міст, що володіють позитивним коефіцієнтом природнього приросту, а також позитивним сальдо міграції.
Туризм
Ольштин — важливий туристичний осередок. Історичне місто Ольштин елегантно розміщене на горбах біля річки Лини. У місті є готичний замок Вармінського капітулу, в якому жив і працював Миколай Копернік.
Ольштин завдячує свою туристичну привабливість завдяки свому положенню серед озер і лісів, але також завдяки численним пам'ятникам і іншим туристським розвагам. Серед пам'яток архітектури - Собор святого Якова, Стіна старої ратуші, Установа Фельдмаршала а також Воєводський Суд, фрагменти міських стін з Верхніми Воротами з XІV ст., Стара Ратуша (відновлена в XІV ст., відбудована після пожежі в 1623-1624 роках), Каплиця 1565 р.
Найбільшим музейним комплексом в Ольштині є Музей Вармії і Мазур, який знаходиться в Замку. Серед його експонатів - сувеніри, документи, ікони, картини та статуї, які характеризують регіон. У Музеї знаходиться виставка Коперніка, найважливішим експонатом якої є астрономічна випробувальна плита, власноручно виготовлена науковцем у 1517 році.
Ольштинський астрономічний планетарій був відкритий 19 лютого 1973 року – на п'ятисоті роковини народження Миколи Коперніка. Це другий за величиною планетарій в Польщі, який є місцеперебуванням Федерації Коперніковських міст.
Інші розваги: міський пляж, парк на терені міського лісу (найбільший у Європі ліс на території міста). Від травня до вересня діють сплави на байдарках "Łyną przez Olsztyn".
Культура та дозвілля
В Ольштині функціонує близько 10 мистецьких галерей, два кінотеатри, три театри, а також філармонія. До найважливіших Ольштинських циклічних заходів і фестивалів належать: Ольштинське Мистецьке Літо, Ольштинські блюзові ночі, а також Загальнопольські замкові зустрічі, які відбуваються в місті від 1974 року. Святкуються Дні Ольштина, Ольштинські органні концерти, Ольштинський джазовий фестиваль.
Освіта
Ольштин є найбільшим освітнім центром вармінсько-мазурського воєводства, а також одним із найважливіших у північній Польщі. Місто має 6 вищих учбових закладів шкіл, близько 30 державних ліцеїв, професійних училищ та технікумів, а також ряд гімназій і загальноосвітніх шкіл. Найбільшим вищим учбовим закладом є Вармінсько-мазурський Університет, у стінах якого навчаються понад 40 тис. студентів. У цьому університеті існує також факультет української мови.
Економіка
До XІX століття Ольштин не відзначався господарським розвитком серед інших міст Вармії. Ситуація змінилася в ІІ половині XІX ст. Впродовж 30 років число мешканців збільшилося більш як в 4 рази. Тут був сформований численний військовий гарнізон, Ольштин став важливим транспортним вузлом.
Промисловість
Наприкінці XІX ст. місто відзначалося двома машинобудівними заводами: Karla Roenscha, а також товариства Beyer i Thiel, а також заводу сірників Juliusza Landedorfa. У 1914 році функціонувало вже біля 60 промислових підприємств серед яких: 2 молокозаводи, 2 млини, 3 друкарні, завод гірчиці, 4 пивоварні заводи, 7 лісопилок, 9 фабрик меблів, 7 цегельних заводів, 3 автомобільні заводи, завод рукавичок, завод корзин, 2 заводи гребенів, 7 пралень і фарбувальних цехів.
Різкий господарський ріст Ольштин пережив також після ІІ світової війни, коли місто стало важливим управлінським центром регіонів Вармія і Мазур. Тут створено до цього часу неіснуючий у Варміі Ольштинське Підприємство Автопокришок (відкрите 1967). Значно розширено підприємства, які опираються на промисловій переробці аграрних плодів а також лісопромисловості.
Нині Ольштин є головним центром деревообробної і меблевої промисловості, харчової (м'ясний, молочний, пивоварний заводи) та легкої промисловості. Налагоджена продукція транспортних засобів, будматеріалів, поліграфічної продукції. Важливу роль відіграють Ольштинські Шахти Мінеральної Сировини. У промисловості Ольштина працює понад 20 тис. осіб.