Постковідний синдром та як з ним боротися

Коронавірусна хвороба небезпечна не лише важким перебігом, стрімким ростом захворюваності серед населення, але і тривалим реабілітаційним періодом опісля. Одужання від коронавірусу у багатьох проходить не так легко і швидко, як хотілось би. Хтось має так званий постковідний синдром і повернутись до звичного активного життя не вдається одразу.

Ознаки постковіду:
- слабкість;
- надмірна втома, навіть після легких навантажень чи буденних справ;
- тривалий кашель;
- відчуття нестачі повітря;
- задишка;
- стрибки тиску та пульсу;
- тривале підвищення чи зниження температури;
- запаморочення;
- зниження концентрації уваги та пам’яті;
- спотворення, притуплення або втрата запаху та смаку;
- порушення сну та свідомості;
- тривожність (часом панічні атаки);
- депресія;
- головний біль;
- суглобові та м’язові болі;
- випадіння волосся;
- порушення травлення;
- розлади ендокринної системи тощо.

Найпоширеніші симпотоми постковіду: втомлюваність і підвищена температура тіла. Частіше до 38 градусів, але буває й вище. Скарги на кашель та ускладнене дихання, інколи втрата нюху.
Менш поширені симптоми постковіду: біль у горлі, а також головний і м’язовий біль. Рідше - озноб і пітливість.

ЯК ДОЛАТИ ПОСТКОВІДНИЙ СИНДРОМ
На сьогодні немає одного ефективного способу. У кожного постковід проходить індивідуально та в залежності від важкості перебігу коронавірусної хвороби.

Що ж варто робити?

Будьте на зв’язку зі своїм сімейним лікарем. Поділіться з лікарем своїми тривогами, обговоріть скарги і симптоми, які виникли у вас після захворювання COVID-19. Якщо лікар бачитиме потребу в додаткових обстеженнях чи консультаціях, Ви отримаєте відповідні рекомендації. Дотримуйтесь їх.

Пийте більше води
За детоксифікацію в організмі відповідають нирки, печінка, кишківник, легені та шкіра. Кожен із цих органів просить води, щоб ефективно працювати: токсини повинні розчинитися у воді, інакше вони не вийдуть з організму. Запалення формує набряк — слід пити більше води, щоб запалення швидше пройшло.

Правильно та регулярно харчуйтеся
Краще взагалі відмовтеся, або хоча б менше вживайте цукру, смажених або копчених продуктів, жирного та червоного м’яса. Їжте більше зелені, овочів, фруктів, риби та морепродуктів, не забувайте про оливкову олію.

Підтримуйте режим сну
Сон відновлює нормальну роботу постраждалого від COVID-19 головного мозку та інших систем організму. 

Позитивний настрій – запорука легшого подолання постковіду
Налаштовуйте свій організм на позитивний лад. Негативні емоції призводять до викиду в кров гормонів, котрі провокують запалення, погіршують засвоєння організмом корисних речовин та порушують процес виведення токсинів. 

Робіть фізичні вправи
Почніть з прогулянок на свіжому повітрі, з часом робіть їх регулярніше та інтенсивніше. Давайте організму повноцінно відновлюватись, побільше гуляйте на свіжому повітрі. Перший час обмежте надто активний спосіб життя, поступово додавайте навантаження та фізичні активності у Ваше життя.
Регулярні щоденні фізичні вправи та ходьба зокрема, сприяють зміцненню імунітету, допомагають зберігати спокій та покращують роботу усіх систем організму.
Ходіть пішки не менше 30 хвилин щодня! Це збагатить киснем внутрішні органи, прискорить обмінні процеси в організмі та активізує кровотік. Помірна ходьба нормалізує Ваше дихання, почне зникати задишка, налагодиться серцебиття.

Позбавтеся шкідливих звичок
Куріння є основною причиною серцево-судинних захворювань. Позбавтесь куріння, щоб знизити ризики ускладнень при захворюванні на COVID – 19 та опісля, а також щоб збільшити ефективність лікування.
Варто обмежити вживання алкоголю або й зовсім відмовитись від нього. Алкоголь є найсильнішим токсином і провокатором запалення, негативно впливає на стан травної системи та пришвидшує розвиток хронічних захворювань.

Пройдіть обстеження
COVID-19 спричиняє розвиток хронічних захворювань: гіпертонія, діабет, печінкова та ниркова недостатність, запалення кишківника та його кровотечі, аутоімунні та психічні захворювання.
Приділіть увагу лікуванню проявів хронічних хвороб, якщо такі мають місце.
Головний рецепт швидкої реабілітації після ковіду – дбайте про себе і слухайте свій організм – якщо відчуваєте втому чи стрес, то варто відкласти справи і відпочити.
І, звісно ж, краще після одужання звернутись до сімейного лікаря, терапевта або педіатра (якщо випадок стосується дитини), щоб переконатись, чи все в порядку з вашим здоров’ям.