Підготовка до післявоєнних виборів

На час дії воєнного стану в Україні вибори та референдуми заборонені, але потреба у позачергових виборах зростає з кожним днем війни, а чергові парламентські вибори мали б відбутися в останню неділю жовтня цього року. Існують вагомі причини, чому Конституція прямо забороняє проведення виборів під час воєнного стану, тоді як після перемоги для України критично важливо провести вільні та чесні вибори відповідно до міжнародних стандартів.

Підготовка до таких виборів потребуватиме завчасного напрацювання й ухвалення необхідних законодавчих змін у відкритий та інклюзивний спосіб. Широка фахова дискусія ведеться на рівні відповідного комітету Верховної Ради України, Центральної виборчої комісії, всіх зацікавлених сторін із залученням представників громадянського суспільства та міжнародних експертів щодо післявоєнних виборів.

Центральна виборча комісія працює над підготовкою до проведення майбутніх виборів, але післявоєнні реалії суттєво ускладнять їх організацію і проведення голосування у країні.

Серед очевидних викликів - переміщення мільйонів українців у межах країни та за кордон, зруйнована інфраструктура для проведення виборів, безпековий фактор, актуальність Державного реєстру виборців, особливо на тимчасово окупованих територіях.

Якщо враховувати процес підготовки до виборів, на сьогодні існують різні типи територій – які були/ не були окуповані і тому терміни створення умов для виборів там будуть різні.

Детальніше про підготовку до післявоєнних виборів за покликаннями:

Післявоєнні парламентські вибори: як до них готуються влада і громадськість

Вибори після Перемоги: що може змінитися