Стаття 23. Органи самоорганізації населення
1. З метою створення умов для участі жителів у вирішенні питань місцевого значення, задоволення їхніх соціальних, культурних, побутових та інших потреб шляхом сприяння у наданні їм відповідних послуг, а також участі жителів у реалізації соціально-економічного, культурного розвитку відповідної території територіальної громади та інших місцевих програм, у територіальній громаді можуть створюватися органи самоорганізації населення (далі - ОСН).
2. ОСН є будинкові, вуличні, квартальні комітети, комітети мікрорайонів, житлових комплексів, комітети селища/села, інші комітети.
3. ОСН утворюються за ініціативою жителів на підставі рішення міської ради про надання дозволу на створення органу самоорганізації населення. З ініціативою про створення органу самоорганізації населення до міської ради звертаються збори (конференція) жителів за місцем проживання, якщо в них брало участь не менше половини жителів відповідної території, які мають право голосу.
4. Брати участь у зборах (конференції) жителів за місцем проживання з питань створення (в тому числі ініціювання створення) або діяльності ОСН, обирати та бути обраними до його складу можуть усі жителі, які на законних підставах проживають на відповідній частині території територіальної громади, досягли на день проведення зборів (конференції) жителів за місцем проживання вісімнадцятирічного віку та не визнані судом недієздатними.
5. Фінансовою основою діяльності ОСН є кошти бюджету територіальної громади, які передані їм міською радою для здійснення власних та делегованих нею повноважень, а також власні кошти, які формуються за рахунок добровільних внесків фізичних та юридичних осіб та інших надходжень, не заборонених законодавством України.
6. ОСН можуть набувати право власності на майно, передане їм у власність, та на майно, набуте ними у власність, на підставах, не заборонених законом, мати речові права на чуже майно, не заборонені законом, а також користуватися майном чи здійснювати управління ним відповідно до укладених договорів.
7. Міська рада, її виконавчі органи та посадові особи сприяють утворенню ОСН, здійсненню ними власних і делегованих повноважень, координують їх діяльність.