Стаття 50. Громадський простір та залучення територіальної громади до його планування
1. Громадський простір – місце, що знаходиться у власності територіальної громади або у вільному доступі, використовується з метою проведення комунікацій, дозвілля, рекреації, проведення масових заходів тощо кожним членом громади та не містить комерційної основи для використання.
2. До громадського простору відносяться: парки, рекреаційні зони, сади, сквери, майданчики; пам’ятки культурної та історичної спадщини; будівлі і споруди, які знаходяться у комунальній власності, призначені для використання необмеженим колом осіб з метою проведення комунікацій, дозвілля, рекреації, масових заходів.
3. З ініціативи юридичних та фізичних осіб – власників, до громадського простору можуть бути віднесені і приватні території.
4. Громадський простір створюється за такими принципами:
1) забезпечення доступного, безпечного, чистого, естетичного, багатофункціонального та комфортного громадського простору;
2) врахування потреб різних соціальних груп населення та заінтересованих осіб;
3) доступність, рівність та інклюзивний підхід у праві використання для всіх верств населення;
4) пріоритетність пішохідного руху;
5) забезпечення інфраструктури для задоволення базових потреб (громадські вбиральні, питна вода тощо) за можливістю;
6) забезпечення реалізації його комунікативної, соціальної, суспільної та інших пов’язаних функцій;
7) залучення заінтересованих осіб до процесу планування громадського простору на етапі підготовки завдань на проєктування, конкурсу або затвердження обсягів робіт при капітальному ремонті громадського простору, шляхом участі в публічних консультаціях;
8) передбачення можливості розміщення та ведення підприємницької діяльності у визначених проєктом місцях із відповідною інфраструктурою;
9) передбачення можливості ознакування простору та розмежування від приватних територій (прибудинкові території, двори тощо) в місті;
10) забезпечення прозорої, відкритої, публічної та підзвітної роботи під час планування, ремонту, будівництва та реконструкції громадського простору, зокрема, публікація всіх пов’язаних документів на офіційному сайті міської ради.
5. Планування громадського простору – це системна процедура (послідовність дій, кроків), що включає в себе процеси з розробки технічного завдання на проектування та архітектурної проектної документації, що в кінцевому результаті призведе до створення громадського простору та реалізації його функціональної складової.
6. Міська рада планує та створює громадський простір враховуючи інтереси жителів територіальної громади, потреби різних соціальних груп населення та заінтересованих сторін.
7. Ініціаторами створення громадського простору є:
1) міська рада,
2) інститути громадянського суспільства,
3) жителі територіальної громади,
4) власники територій, на яких планується створення громадського простору та є відповідальними за створення громадських просторів та організацію благоустрою на території громадського простору.
8. Жителі мають право брати участь у плануванні громадських просторів через різні форми громадської участі та наданні пропозицій чи зауважень. Порядок участі жителів у плануванні громадських просторів може визначатися окремим положенням, яке затверджується рішенням міської ради.