Торунь
Угода про партнерство від 17 жовтня 2008 року
Населення: 195 263 осіб
Площа: 115,71 км²
Країна: Республіка Польща
Регіон: Куявсько-Поморське воєводство
Мер: Міхал Залескі (Michał Zaleski)
Адміністрація міста Торунь: www.um.torun.pl
Місцезнаходження
Місто розташоване на березі ріки Вісла, де одвіку перетинаються багато торгівельних шляхів. Належить до куявсько-поморського воєводства.
Історія
Торунь - (пол. Toruń) друге місто на півночі Польщі, не зруйноване Другою світовою війною. Історія міста пов'язана із Тевтонським орденом, який побудував тут в середині ХІІІ століття лицарський замок, який став базою для захоплення Пруссії.
Перші поселення в околицях Торуня датовані археологами 1100 роком до нашої ери. За часів середньовіччя там було невелике поселення на берегах річки (VII - XIII ст.) але воно, ймовірно, було розбите в 1230. Тевтонський орден, прибувши на цю територію вони побудув тут замок (1230-31). Поселення, яке оточувало замок було назване Торунь і отримало права міста в 1233 році. Місто невдовзі стало німецьким середньовічним торговим центром.
У 14-му столітті місто приєдналося до Ганзейського торгівельного союзу. У 1454 в обмін на підтримку і визнання привілею міста Торунь, місто прийняв суверенітет польської корони. В цьому ж році старе і нове місто були об’єднані в єдине місто.
Німецьке населення міста, яке переважало на той час в Торуні під час Протестантської Реформації в 1557 році прийняло протестантизм.
У 1793 після другого розподілу Речі Посполитої місто було віддане Прусському Королівству. У 1870 році французькі військовополонені, захоплені під час франко-прусської війни? побудували ланцюг фортів навколо міста. Наступного року місто разом з рештою Пруссії, стало частиною нової німецької імперії.
У 1919 році після Першої світової війни за підсумками Версальського договору Торунь як столиця Поморського воєводства відійшов до складу Польщі. Загалом, історичний період між двох воєн став часом значного розвитку виробництва в Торуні. Крупні інвестиції були вкладені в транспорт (нові вулиці, трамвайні лінії і мости) та житлове будівництво.
Відразу після вторгнення нацистів до Польщі в 1939 році Торунь був захоплений нацистською Німеччиною. Торунь був звільнений Радянською Армією від нацистів в 1945 році. Місто уникнуло значних руйнувань в ході війни.
У післявоєнний період населення Торуня збільшилося більш ніж удвічі. Разом із тим, однією з найважливіших подій в післявоєнний період є створення Університету Миколи Коперніка в 1945 році. З часом він став одним з кращих університетів в Польщі.
Туризм
Батьківщина Коперніка і великий торгівельний центр в середні віки, Торунь, входить до списку світової спадщини ЮНЕСКО і приваблює туристів зі всього світу.
У місті багато пам'ятників середньовіччя і ХХ століття (біля 200 об'єктів). Місто відоме тим, що зберегло майже недоторкано своє середньовічне планування і багато готичних цегляних будівель.
У Торуні знаходиться кращий архітектурний готичний комплекс в північній Європі, з великою кількістю багатоквартирних будинків, які збереглись з оригінальним зовнішнім виглядом, церкви ХІІІ і XIV століть, включаючи Церкву Пречистої Богородиці, приходський костел Святого Якова і собор святого Яна, ратуша (нині музей), що датується ХІІІ століттям, в якому пізніше збирався польський сейм.
У старому місті знаходиться будинок Миколи Коперніка. Ще в 1809 р. у місті почали працювати над зводенням статуї Миколі Коперніку. Пам'ятник був офіційно відкритий в 1853 році на старій площі напроти Ратуші. Університет Миколи Коперніка – один із найбільших і найпрестижніших вищих учбових закладів Польщі. Одна з найулюбленіших пам'яток туристів в місті – це астрономічна обсерваторія.
Найкращим сувеніром із Торуня є знамениті Торуньські пряники – один з найпопулярніших польських продуктів, які тут виготовлялися століттями.
Культура та дозвілля
На початку червня в Торуні проходить фестиваль пісні – Інтернаціональний фестиваль християнської музики. З 1998 року польські і іноземні артисти виконують сучасну професійну християнську музику. Фестиваль проходить в старому місті усередині стін Тевтонського лицарського замку на річці Вісла.
У Торуні діють два драматичні театри, два дитячі театри, два музичні театри і інші театральні колективи. Щороку в травні у Торуні проводиться міжнародний театральний фестиваль "Контакт". У місті діє близько десяти історичних музеїв. Зокрема "Дім Коперніка" - музей Миколи Коперніка. Влітку 2006-го року розпочалось будівництво Центру сучасного мистецтва.