Утримання зелених насаджень на об'єктах благоустрою
6.1. Порядок утримання зелених насаджень здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.
6.2. Охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах міста під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв. За нанесення шкоди зеленим насадженням порушник притягується до відповідальності.
6.3. Охорона, утримання та відновлення зелених насаджень на об'єктах благоустрою, а також видалення дерев, які виросли самосівом, здійснюється за рахунок коштів міського бюджету залежно від підпорядкування об'єкта благоустрою, а на земельних ділянках, переданих у власність, наданих у постійне користування або в оренду, за рахунок коштів їх власників або користувачів відповідно до нормативів, затверджених у встановленому порядку.
6.4. Видалення зелених насаджень здійснюється на підставі актів обстеження постійнодіючої комісії з контролю за зеленними насадженнями міста, розпорядження міського голови та дозволу (ордера) на поводження з зеленими насадженнями.
6.5. Догляд за зеленими насадженнями в місцях загального користування повинен проводитися спеціалізованими підприємствами зеленого господарства, (підприємствами, що мають спеціалізовані підрозділи з утримання зелених насаджень), які укомплектовані спеціальною технікою, механізмами, кваліфікованим персоналом, на умовах договору з власником та балансоутримувачем.
6.6. Відповідно до затвердженої містобудівної документації на території об'єктів зеленого будівництва, за погодженням з державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Волинській області можуть бути розташовані будівлі та споруди некапітального характеру торговельного, соціально-культурного, спортивного та іншого призначення.
6.7. Кожен власник, користувач, балансоутримувач тимчасової споруди, яка розміщена у зеленій зоні, повинен мати схему благоустрою вказаної зони з вказаними на ній місцями тимчасового розміщення відходів та місцем розташування туалету (біотуалету).
6.8. Відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними в межах м. Луцька є:
6.8.1. На об'єктах благоустрою державної (комунальної) власності - балансоутримувачі зелених насаджень.
6.8.2. На територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих/закріплених територіях - установи, організації, підприємства, фізичні особи – підприємці.
6.8.3. На територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво - власники цих територій.
6.8.4. На землях запасу міста – комунальні підприємства міста, спеціалізовані на роботах з озеленення, за якими ці території закріплені в установленому порядку.
6.8.5. На присадибних ділянках, на прилеглих і закріплених територіях - їх власники або користувачі.
6.9. Власники (користувачі, балансоутримувачі) зелених насаджень зобов'язані:
6.9.1. Проводити своєчасну обрізку гілок дерев в охоронних зонах (у радіусі 1 м) провідників під струмом, а також тих, що закривають покажчики вулиць та будинків, а також в межах дорожніх знаків з метою запобігання дорожньо-транспортним пригодам.
6.9.2. Проводити косіння газонів періодично, при досягненні трав'яним покровом висоти 15 см, залишаючи висоту покрову 3-5 см. Скошена трава повинна бути прибрана протягом тієї ж доби, коли виконувались роботи з косіння.
6.9.3. Полив зелених насаджень проводиться зранку, не пізніше 9 години, або у вечірній час після 18 години.
6.9.4. Негайно видаляти аварійні, сухостійні дерева з оформленням (у триденний термін) актів на право їх видалення в разі, якщо стан цих дерев загрожує життю, здоров'ю громадян або здатен нанести збитки юридичним особам.
6.9.5. Утримувати тимчасові споруди, малі архітектурні форми, рекламні засоби, садово-паркові меблі у справному стані, навесні мити, фарбувати їх.
6.9.6. Систематично видаляти самонасівні дерева (з кореневою шийкою до 5 см дерева видаляються без відшкодування відновної вартості). Постійно знімати омелу та гриби-трутовики з дерев.
6.9.7. Встановлювати декоративну захисну огорожу у місцях постійного ушкодження газонів, квітників, а лунки дерев обкопувати, прикривати мульчею, декоративними металевими решітками або влаштовувати по периметру декоративну огорожу. Не допускати порослі на стовбурах дерев та в межах їх кореневої шийки.
6.9.8. Реалізовувати заходи з запобігання виникненню осередків пошкодження зелених насаджень шкідниками та ураження їх хворобами, появи отруйних рослин на території міста, а також вести боротьбу з ними дозволеними для міського середовища методами.
6.9.9. При розміщенні рекламних засобів, їх власник зобов'язаний облаштовувати та утримувати територію з відповідним доглядом зелених насаджень, оформленням квітами, доглядом за рослинами на площі проекції на землю висоти рекламоносія (або у відповідності до проекту) за погодженням з уповноваженою на те особою департаменту житлово-комунального господарства Луцької міської ради.
6.9.10. При виконанні робіт із ліквідації аварій на інженерних мережах терміново зносити дерева і зелені насадження, які знаходяться в охоронних зонах, за власні кошти за заявкою виконавця робіт або власника інженерних мереж.
6.10. Власники (користувачі, балансоутримувачі) будівель і споруд, розміщених на території парків, скверів, площ загального користування, керівники організацій, які надають торгівельні та побутові послуги на зазначених територіях, зобов'язані своєчасно виконувати вимоги департаменту житлово-комунального господарства Луцької міської ради з питань санітарного стану, озеленення та квіткового оформлення в межах прилеглої/закріпленої території.
6.11. На території об'єктів благоустрою зеленого господарства забороняється:
6.11.1. Рух та паркування автомобілів, мотоциклів і мопедів (крім спеціалізованого транспорту).
6.11.2. Складування матеріалів, конструкцій, обладнання, відходів тощо.
6.11.3. Вивезення і накопичення в невідведених спеціально для цього місцях відходів, гілок, деревини, листя, бур’янів, скошеної трави, снігу.
6.11.4. Випасання свійських тварин, утримання, вигулювання та дресирування тварин, верхова їзда у невстановлених для цього місцях.
6.11.5. Спалювання сухої рослинності, розпалювання багаття та порушення інших правил територій загального призначення (парки, сквери, пляжі), здійснювати дії, що призводять до порушень пожежної безпеки.
6.11.6. Підвішування на деревах гамаків, гойдалок, мотузок для сушіння білизни, забивання в стовбури цвяхів, прикріплення засобів зовнішньої реклами, електропроводів, колючого дроту тощо, що може пошкодити дерева, а також збирання соку берези, клена, смоли хвойних рослин шляхом зарубок чи сверління отворів на них.
6.11.7. Самовільне викопування дерев, кущів, багаторічних рослини та квітів.
6.11.8. Самовільне висаджування дерев, кущів, багаторічних рослини і квітів.
6.11.9. Обслуговування, ремонт та миття транспортних засобів, машин, механізмів.
6.11.10. Виконання земляних, будівельних та інших робіт без дозволу (ордера) на роботи з благоустрою території, за винятком робіт, що проводяться спеціалізованими підприємствами у галузі озеленення.
6.11.11. Посипання тротуарів, доріжок, прогулянкових стежок та іншого твердого покриття хімічними препаратами, не дозволеними для такого використання.
6.11.12. Викидання/видалення соляної суміші на території зелених насаджень під час зимового прибирання вулиць, доріжок тощо.
6.11.13. Самовільне розміщення засобів реклами, тимчасових споруд та малих архітектурних форм.
6.11.14. Влаштування компостних куп, гноєсховищ.
6.11.15. Влаштування на власний розсуд місць для відпочинку, встановлення наметів, тимчасових конструкцій для забезпечення затінку тощо.
6.11.16. Садівництво та городництво.
6.11.17. Влаштовування ігор, спортивних змагань тощо, без відповідних на те погоджень з департаментом житлово-комунального господарства Луцької міської ради.
6.11.18. Знищування мурашників, гнізд птахів, відлов птахів і звірів та полювання на них.
6.12. Під час проведення будь-яких робіт на земельній ділянці, на якій розташовані зелені насадження, що не підлягають знесенню, забудовник зобов'язаний:
6.12.1. Огороджувати (захищати) дерева на території будівельного майданчика.
6.12.2. У процесі будівництва доріг, тротуарів, асфальтування дворів тощо залишати місця (лунки) для посадки дерев, а також влаштовувати лунки для існуючих дерев і кущів, радіусом не менше 0, 5 м від стовбура.
6.12.3. Не допускати копання канав глибше 1 м для прокладання підземних інженерних мереж і фундаментів на відстані, меншій 2 м від дерева та 1,5 м від чагарнику.
6.12.4. Засипати ґрунтом кореневі шийки стовбурів дерев та чагарників.
6.12.5. Зберігати верхній родючий шар ґрунту на всій території забудови, організовувати його зняття, складування та залишати для подальшого використання чи передачі спеціалізованому підприємству, визначеному місцевими органами виконавчої влади, для використання на потреби з озеленення.
6.12.6. Не допускати складування конструкцій та будівельних матеріалів на відстані, меншій 2,5 м від дерева і 1,5 м від чагарнику.
6.13. Постійно діюча комісія з контролю за зеленими насадженнями в місті Луцьку, при оформленні земельної ділянки у власність, на стадії матеріалів вибору земельної ділянки, здійснює обстеження зелених насаджень і передає їх заявнику на збереження. На момент відведення земельної ділянки, заявник сплачує відновну вартість цих насаджень і набуває права власності на них. У разі знищення зелених насаджень до моменту набуття права власності на насадження, особа, якій вони передані на збереження, притягається до відповідальності у відповідності до чинного природоохоронного законодавства та сплачує їх відновну вартість в установленому порядку за знищене комунальне майно.
6.14. Органи місцевого самоврядування при передачі земельної ділянки в оренду, здійснюють обстеження зелених насаджень, складають акт відповідного зразка та передають їх в оренду заявникові. При цьому сплачується їх відновна вартість. У разі потреби видалення зелених насаджень орендарем через проведення будівництва, реконструкцію та у випадку незбереження переданих орендареві насаджень, орендар не сплачує відновну вартість за зелені насадження, які підлягають видаленню, або які загинули та видаляє їх на підставі ордера.