Замость
Протокол намірів про співпрацю від 4 червня 2005 року
Населення: 59 274 жителів
Площа: 30,34 км2
Країна: Республіка Польща
Регіон: Люблінське Воєводство
Мер міста: Анджей Внук (Andrzej Wnuk)
Офіційний сайт: http://www.zamosc.pl
Місцезнаходження
Замость (пол. Zamość) - місто в Люблінському воєводстві Польщі, розташоване 240 км на південний схід від Варшави. Місто знаходиться в басейні річки Вісла, на одній з її приток. Замость розміщений на південному сході Люблінського воєводства, на відстані 70 км від українського кордону. Територія міста займає площу 30,34 км2.
Унікальність міста Замость полягає перш за все в тому, що він будувався у відкритому полі, як міський архітектурний комплекс. Це дозволило запроектувато його досконало. Все це дозволило включити місто в перелік Світової Спадщини ЮНЕСКО.
Cьогодні Замость це 70-тисячне місто, важливий економічний, культурний та науковий осередок південної частини люблінського воєводства. Місто поступово здобуває передову позицію на туристичній карті країни. Замость є відомим пунктом старту для подорожуючих по Розточчю, до Жовкви, Львова та Луцька.
Населення
Останні кілька десятків років населення Замостя коливається в межах 66-67 тисяч осіб. Позитивний природний приріст міста компенсується тим, що багато молодих людей виїжджають з міста в пошуках кращої роботи, а також велика кількість жителів переїжджає жити за межі міста.
Історія
Починаючі забудову міста, канцлер і великий коронний гетьман Ян Замойський, брав до уваги кілька варіантів його розташування. В результаті він вибрав місце, де сходилися дві річки – Вепр і Каліновіца. Раніше тут не було жодної забудови. Лише природний рельєф обмежував плани італійського архітектора Бернардо Морандо. Він запланував місто оточене могутніми фортифікаційними спорудами із чітким розміщенням вулиць. Комплекс нових будівель, згідно з задумами творців епохи Відродження побудовано на зразок живого організму. Резиденція Замойських стала головою міста, хребтом – головна вулиця міста, плечі міста – це костел-колегіата та Замойська Академія, внутрішніми органами організму стали три міські ринки, а його руки, лікті і ноги – бастіони, які обороняли Замость. Ян Замойський підписав Акт заснування міста 10 квітня 1580 року.
Дуже вигідним було географічне розташування міста на перехресті основних торгових шляхів. Місто надавало дозвіл на поселення грекам, вірменам та сефардійським євреям. Право складу, звільнення купців від сплати податків, мита і місцевих зборів все це сприяло бурхливому розвитку Замостя.
У ХVII столітті Замость був однією з найпотужніших польських фортець, а також важливим осередком культури та науки. Після розділу Польщі він спочатку опинився під австрійським пануванням, а згодом під російським.
Фортеця втратила своє значення в 1866 р., переставши відповідати тодішнім методам ведення війни. Тоді ж було проведено ліквідацію замойської фортеці. У XVII столітті фортеця витримала нашестя 100-тисячной армії козаків і татар, а пізніше облогу добре підготовленої шведської армії.
Трагічну сторінку міста-фортеці Замость пригадує Ротонда (давні кріпосні ворота), де знаходиться меморіал пам'яті жертв Другої світової війни.
До сьогоднішнього дня майже без значних змін збереглася забудова Старого Міста з його найкращими об’єктами. У 1992 році Замость внесено у списки Світової Культурної Спадщини ЮНЕСКО, таким чином, місто стало в ряд найбільш відомих досягнень архітектурних пам’яток і будівельних витворів в історії людства.
Туризм
Завдяки тому, що Замость не зазнав метаморфоз великого міста, а залишився містечком часів Відродження, задум архітектора до цих пір чудово простежується. Серцем міста є красивий ринок розмірами 100х100 м, з вісьмома вулицями, що перпендикулярно розходяться від нього в усі боки. Ратуша Епохи Відродження із високою стрункою баштою обіймає площу крилами сходів, які слугували декорацією багатьох театральних постановок.
На стінах будинків Ринку та старого міста збереглися оригінальні декорації, часто виконані в східному стилі. Найцікавіші з них – це будинок Під Ангелом, колись найбагатший вірменський будинок в якому у наш час знаходиться історичний музей, будинок Лінка, прикрашений статуями героїв з грецької міфології, будинок Морандовських з пишними порталами. Однією з найцінніших сакральних споруд в Польщі є Кафедральний костел святого Хома, побудований за часів Яна Замойського. Чудове враження справляє каплиця сім'ї Замойських в стилі бароко.
Сьогодні Ринок (центральна площа) – місце зустрічей та культурних подій. Щороку в червні і липні тут проходять виступи Літнього Театру Замості. Кожного літа жителі міста і туристи приймають музичні групи з Польщі, України, Німеччини, Іспанії і багатьох інших країн.
Музеї: Музей Замойський (біля ратуші, північна частина Великого Ринку); Музей Кольору і Зброї «Arsenal» з пленерною виставкою; Сакральні музей замойської катедри; Музей-синагога Старого Міста; Музей Мучеництва «Rotunda»; Туристська траса в Бастіоні VІІ.
Культура та дозвілля
Замость є важливим культурним центром регіону. Тут діють різні організації і установи культури, завдяки яким відбуваються численні заходи, пов'язані з театром, музикою, танцем, фольклором, історією, зокрема, Замойське театральне літо, Джазовий фестиваль «Jazz na Kresach», Міжнародний Фольклорний Фестиваль "Eurofolk" та ін.
У місті дієють численні галереї та кінотеатри.
Економіка
Найбільше значення в економіці міста мають послуги, тут домінують численні малі і середні підприємства, діє також декілька більших виробничих підприємств, в т.ч. підприємства харчової промисловості, що пов'язано з домінуванням в регіоні сільського господарства.
Серед промислових підприємств: завод кормів, завод меблів, виробництво заморожених фруктів, молочно-промисловий кооператив, сільгоспмашини та деталі, обертальні помпи для харчової промисловості, гігієнічні помпи, пекарні. Із великих фірм: металургійна лінія - залізничний оператор; Замойська енергетична корпорація - розподільник енергії в 11 повітах Люблінського і Підкарпатського воєводств.
Замость є другим торговим центром після Любліна в Люблінському воєводстві. Важливе значення в економіці Замостя відіграє також туризм, який розвинувся піся входження Старого Міста до списку Світової Культурної Спадщини ЮНЕСКО, з чим пов’язана діяльність численних необхідних для цієї галузі об'єктів (в т.ч. бюро подорожей і туризму, готельні об’єкти).