Жешув

 

 

Угода про партнерство від 20 листопада 2001 року

Населення – понад 196 329 осіб
Територія – 77,31 км²
Країна – Республіка Польща
Регіон – Підкарпатське воєводство
Мер - Конрад Фійолек (Konrad Fijołek)

Адміністрація міста Жешув: www.erzeszow.pl

Місцезнаходження

Жешув (польск. Rzeszów) є адміністративним центром Підкарпатського воєводства, найбільшою міською агломерацією Південно-Східної Польщі, беззаперечним торговим, промисловим та економічним центром, найбільшим культурним осередком цієї частини країни. Жешув є членом Євросоюзу Польських Метрополій, а також Спілки Євроміст, що об'єднує великі європейські міста. Жешувська агломерація налічує понад 700 тис. населення. 
Відстань, що відділяє Жешув від кордону з Словаччиною та Україною, становить близько 100 км.

 

 

Історія

Дослідження археологів показали, що ще за часів неоліту існували перші поселення на території сучасного Жешува. Перед наданням міських прав у 1354 році, в районі сучасного Старого Міста вже існувало досить велике поселення. У XV столітті місто було спустошене через пожежу. Після відбудови, місто отримало багато привілеїв, що прискорило його розвиток. 
У 1638 Жешув перейшов до власності родини Лубомирських, ставши таким чином зразковим центром магнатського майна.
13 серпня 1769 під Жешувом, в районі сучасного району Побітно відбулася битва між барськими конфедератами і російськими військами. Після битви тіла убитих було поховано, а над могилою поляків насипано пагорб, що поберігся до цього дня. У 1772 місто на 146 років потрапило під австрійську владу.
Жешув став вільним містом в 1845 році. Отримання через Галичину політичних і господарських свобод спонукало до розвитку міста. Послаблення австрійської монархії спричинило до наростання незалежних рухів. У 1918 в Жешуві розпочала свою діяльність Польська Військова Організація.
Після отримання через Польщу незалежності, значення Жешува надалі росло. У 1937-1939 роках розпочалося створення і модернізація підприємств із виробництва зброї. Жешув став тоді важливим центром авіапромисловості та військової промисловості. Динамічний розвиток перервала ІІ світова війна, як результат – місто було частково розгромлено. Після війни місто швидко розширювалось та модернізувалось.
У 1999 утворено Підкарпатське воєводство із центром в Жешуві. Двама роками пізніше розпочав свою діяльність  Жешувський Університет.

Туризм

Стара частина міста охоплює лише невеличкий фрагмент сучасного Жешува - Ринок та кілька вуличок. На території міста збереглося близько 400 будівель та пам’яток архітектури, більшість з яких розташована в центрі міста. Важливу архітектурну цінність має Палац Любомирських, головна Площа міста та її кам’яниці, міська Ратуша (XIV ст.), монастир отців Бернардинців, Синагога старого та нового міста, Підземний туристичний шлях.
У місті діють Краєзнавчий музей, Етнографічний музей ім. Франциска Котулі, Музей історії міста Жешува, Підземна туристична траса, Музей мисливства, Музей Жешувського університету.
Культура та дозвілля
У Жешуві відбувається чимало подій культурного і розважального характеру, тут відбувається багато заходів і фестивалів, в тому числі міжнародного характеру. Найвідомішим є Всесвітній Фестиваль Польських Фольклорних Колективів. Крім того, Жешувські Театральні Зустрічі, Вечори Органної і Камерної Музики в Жешувській Катедрі та Костелах Жешува, Міжнародний фестиваль комп'ютерного мистецтва, Міжнародний фестиваль театрального плакату.
У місті також діє сучасний будинок філармонії, відомий чудовою акустикою, а також декілька театрів, які презентують цікавий репертуар.
У Жешові діє один із найбільших в країні спорткомплекс. Павільйон розпочав діяльність у 2002 році. Тут відбуваються численні спортивні та культурні заходи, щорічні ярмарки.

 

 

Економіка

 

Жешув є важливим промисловим центром. Тут успішно розвивається продукція побутової техніки, харчова, легка, будівельна, меблева і телекомунікаційна галузі. Натомість найкраще розвинена авіа- та фармацевтична промисловість. Місто є європейським центром концерну United Technologies Corporation, світового магната в авіапромисловості. 
Нещодавно утворений Підкарпатський Науково-технологічний парк. Велику частку міської економіки складає торгівля. 

Освіта

Жешув - великий академічний центр. У місті щороку отримують освіту близько 60 тис. студентів державних та недержавних вузів.