14 липня - відкриття нового музейного простору «Окольний замок»
Нарешті, після багатьох років наполегливої кропіткої роботи, відкривається знаковий для Луцька новий, але історичний туристичний об’єкт - музейний простір “Окольний замок”. Він включає вежу князів Чорторийських, підземелля колегіуму єзуїтів та фрагмент оборонного муру.
Організатори підготували низку заходів для відвідувачів.
Зокрема, на площі перед Луцьким замком з 11.00 до 19.00 можна буде ознайомитись із проєктами транскордонного співробітництва ПБУ 2014 — 2020, які реалізовувались українськими містами з європейськими партнерами, а ще відбуватимуться виступи фольклорних колективів, майстерки з народних ремесел, кінні прогулянки та діятиме фудзона.
З 15.00 можна буде потрапити на безкоштовну екскурсію в Музейний простір “Окольний замок”, задля уникнення черг та з метою комфортного перебування відвідувачів обов'язковою є реєстрація.
https://forms.gle/9kH9JduLiAMXFnpR9.
Після 15.00 у дворі коледжу НУХТ відбуватимуться лицарські поєдинки, показові виступи середньовічного бою, стрільба з луку, художній пленер, виставка робіт учнів Луцької художньої школи, експонування галереї портретів видатних постатей Луцька, а о 19.00 розпочнеться концерт камерної музики.
З 15 липня музейний простір працюватиме щодня з 10.00 до 19.00.
Детальну інформацію про діяльність простору можна отримати за телефоном +38 0672694342.
Довідка:
Вежа князів Чорторийських – одна із чотирьох збережених до сьогодні веж великого замкового комплексу в Луцьку. Вона розширює горизонт самого поняття «Луцький замок», доповнюючи стандартне сучасне його бачення розумінням значно більшої території та історичної перспективи. Адже це збережений фрагмент окольної частини замкового комплексу, який своїми розмірами в кілька разів перевищував звичний нам замок. Бо ж більшість із нас при згадці про Луцький замок має на увазі саме Верхній або ж «дитинець», а про те, що був ще й Окольний, який налічував вісім веж, відомо не багатьом.
Зараз вежа Чорторийських - єдина збережена з Луцького Окольного замку, доступна для відвідування.
Підземелля, що розташовані під вежею, з’єднали з підземним простором колишнього колегіуму єзуїтів у єдину систему. Під час реалізації проєкту були віднайдені та розчищені підземні кімнати і галереї, про які відсутні писемні згадки у історичних джерелах. Ці нововідкриті підземні приміщення, на думку археологів, стали найбільшим археологічним відкриттям на Волині за часів незалежності.
Тепер - це креативний підземний музейний простір, що включає 22 приміщення: 18 кімнат і 4 коридори загальною площею понад 700 м2.
У ньому найсучасніші технічні рішення й інтерактивні технології слугують збереженню історичної та культурної спадщини. Відвідувачі зможуть почути розповідь про історію простору і проєкту, переглянути історію розвитку Луцького замку на інтерактивних екранах, познайомитись з монахом-єзуїтом, привидами підземель, колекцією середньовічних обладунків, а завдяки технології віртуальної реальності — відчути себе середньовічним захисником нашого міста. Буде ще багато цікавого й пізнавального, що розширить горизонти ваших знань про історію Луцька і Волині.
Окрім вежі і підземель, на особливу увагу заслуговують збережені й відреставровані фрагмент оборонного муру з характерним аркадним фундаментом, готичною кладкою та ромбоподібним орнаментом зовнішнього боку стін, а також західна стіна колегіуму єзуїтів з ризалітами, що в свій час також мала оборонне значення.
Ці луцькі підземелля, віком понад 500 років, де оживає історія, надихають і продовжують захищати лучан, слугуючи укриттям навіть сьогодні!
Реалізація проєкту «Нове життя старого міста: ревіталізація пам’яток історико-культурної спадщини Луцька та Любліна» стала можливою завдяки гранту ЄС, виграному Луцькою міською радою у партнрстві із муніципалітетом Любліна в межах Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 Європейського інструменту сусідства, а також коштам міського бюджету, додатково вкладеним у проєкт.
Управління туризму та промоції міста Луцької міської ради