1. Головна
  2. Оперативна інформація

2 серпня – Міжнародний день голокосту ромів

       Цього ж дня виповнюється 67 років з часу масового знищення ромів-в’язнів в нацистському концентраційному таборі Аушвіц-Біркенау.

       Після 1 вересня 1939 року, часу початку Другої світової війни, значна частина ромів, що хотіли врятуватись від німецьких військ, відкочувала на територію України і зупинилась у Волинській та Рівненській областях. У зв’язку зі швидким просуванням фронту ворожих військ, багато місцевих та прибулих таборів ромів не встигли відійти на схід, і під час окупації у 1941 році вони масово піддались екзекуції: плановому фізичному винищенню, депортації до концентраційних таборів, переведенню на примусові роботи.

       На початку серпня 1944 року нацисти в концтаборі Аушвіц-Біркенау влаштували так звану «Циганську ніч», знищивши більше 20 тисяч ромів.

       Точне ж число загиблих під час репресій досі не встановлено. За даними «Кур’єра ЮНЕСКО» (листопад 1984 р.), в Україні було знищено понад 300 тисяч осіб національності рома, проте немає даних про загиблих на примусових роботах, в концентраційних таборах, під час рейдів проти УПА та радянських партизан тощо.

       За неофіційними даними, які наводить ВОГО циган «Терне Рома», у Волинській області жертвами репресій стало понад 4 тисячі ромів. У 2005 році в с.Видерта Камінь-Каширського району було встановлено хрест в пам’ять про розстріляних нацистами ромів у цьому селі в 1943 році.

       Друга світова війна, найстрашніша трагедія двадцятого століття, заподіяла страждання всім народам і привела до величезної кількості жертв. Україна виявилася однією з країн, які потерпіли найбільше, тому що вона була цілком окупована гітлерівською Німеччиною і піддалася найжорстокішому режиму керування з боку загарбників, втративши за  цей час мільйони  людей різних національностей, у тому  числі й ромів. Про факти їх переслідування в Україні дотепер мало відомо широкій громадськості, опубліковані матеріали дуже незначні. Але могили ромів є на всій території нашої країни.

       Сьогодні, завдяки міжнародному співтовариству ромів, ведеться робота щодо встановлення історичної справедливості по відношенню до народу рома як особливої категорії жертв нацистського режиму.

 

 

       Відділ інформаційної роботи міської ради

       (777904, 724727, 720665)