29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом
17,1 млн пацієнтів у світі страждають на це грізне захворювання. В 2017 році в Україні 97 тис. людей перенесли інсульт. Захворюваність по Волинській області у 2017 році склала 412,7 на 100 тис., по м. Луцьку - 400,9 на 100 тис. населення, тобто у 481 жителя міста Луцька трапився інсульт. Смертність від інсульту в місті Луцьку склала у 2017 р. - 75,4 на 100 тис. населення. В нашій лікарні проліковано у 2017 році 839 пацієнтів з інсультом, із них - 702 пацієнти з ішемічним інсультом, 137 пацієнтів з геморагічним інсультом(крововиливом).
З 29.08.2005 р. відділення неврології функціонує в складі центру кардіоваскулярної патології. За цей період проведено 70 тромболізисів при ішемічному інсульті. З метою покращення якості надання медичної допомоги хворим з ГПМК 27.02.2017р. створено палати інтенсивної терапії у відділенні неврології. Лікарі відділення забезпечують цілодобову ургентну медичну допомогу пацієнтам, що знаходяться в лікарні і тим, які поступають ургентно.
Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу (ГПМК) , що спричиняє ушкодження тканини мозку і веде до порушення його функцій, внаслідок закупорки судини тромбом або емболом (частина атеросклеротичної бляшки або ж тромботичні маси із серця при фібриляції передсердь). Інсульт поділяється на ішемічний (інфаркт мозку) та геморагічний - крововилив при розриві судини на фоні гіпертонічної хвороби або вродженої патології судин головного мозку.
За даними сучасної літератури, число причин інсульту сягає 150, а у 25- 40% випадків причина цього захворювання залишається невстановленою.
Для визначення перших ознак інсульту найчастіше використовується тест «Обличчя – рука – мова» ( шкала FAST):
- пацієнта просять посміхнутись або показати зуби, при цьому оцінюють симетричність обличчя ( при інсульті кут рота опускається або зовсім не рухається );
- пацієнта просять підняти і утримувати руки ( не менше 5 сек.), при інсульті одна з рук опускається або не піднімається;
- пацієнта просять повторити будь-яке просте речення або назвати свої паспортні дані ( при інсульті мова стає невиразною чи зовсім втрачається).
Також можуть виникати інші прояви інсульту, такі як: раптове різке головокружіння з нудотою і блювотою, порушення зору чи двоїння, сильний головний біль ( переважно при крововиливі), раптова втрата пам’яті.
При наявності таких симптомів потрібно телефонувати 103, та терміново викликати бригаду швидкої медичної допомоги.
Основними причинами інсульту є гіпертонічна хвороба, церебральний атеросклероз, цукровий діабет, мігрень, фібриляція передсердь.
Слід виділити причини інсульту , пов’язані з факторами повсякденного життя:
малорухомий спосіб життя (гіподинамія), яка призводить до ожиріння і порушення ліпідного обміну;
паління - на 8 % зростає можливість розвитку інсульту;
неправильне харчування;
часті стреси;
зловживання алкоголем і наркотичними середниками.
Як знизити ризик розвитку інсульту:
Контролюйте свій артеріальний тиск, пульс. Якщо у Ваш артеріальний тиск вище 140/90 мм рт.ст. або не ритмічне серцебиття – зверніться до лікаря.
Киньте палити.
Обмежте вживання алкогольних напоїв.
Зверніться в лабораторію поліклініки, щоб визначити рівень холестерину в крові.
Якщо у Вас цукровий діабет – ретельно дотримуйтесь рекомендацій лікаря щодо контролю рівня глюкози в крові.
Займайтесь фізичними вправами регулярно.
Дотримуватися рекомендацій здорового харчування. Максимально скоротити споживання напівфабрикатів, кондитерських виробів. Готувати страви з мінімальним додаванням солі, цукру і жиру. Збільшити споживання ненасичених жирів (олія). При можливості вживайте жирну морську рибу (2-3 рази на тиждень), 300 г овочів і 300 г фруктів, бобові та горіхи. Обмежити споживання солі до 5 г на добу (чайна ложка), адже 70-80% солі надходить з продуктами. Перевагу надавати столовій воді, каві, чаю. Фруктові та овочеві соки – одну склянку на день.
Пам’ятайте, інсульт легше попередити, ніж лікувати.