Аналіз роботи з профілактики нещасних випадків
Одним із основним завдань Фонду соціального страхування України є проведення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, професійних захворювань, усунення загрози здоров’ю працівників, викликаної умовами праці.
Відповідно до частини першої статті 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» виконання статутних функцій та обов’язків Фонду соціального страхування України щодо запобігання нещасним випадкам покладено на страхових експертів з охорони праці.
Метою діяльності служби страхових експертів є реалізація завдання загальнообов’язкового соціального страхування, зокрема участь у забезпеченні проведення роботодавцем профілактичних та інших заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю застрахованих, викликаними умовами праці, та надання роботодавцю практичної допомоги у постійному вдосконаленні ним форм і методів профілактичної роботи у сфері охорони праці.
У першому кварталі 2019 року до Луцького міського відділення роботодавцями надано 23 повідомлення про нещасні випадки, з них 4 – нещасні випади із смертельним наслідком, в яких постраждало 25 працівників.
За аналогічний період 2018 року до Луцького міського відділення роботодавцями надано 26 повідомлень про нещасні випадки, з них 1 груповий нещасний випадок із смертельним наслідком, 1 груповий нещасний випадок, 1 – нещасний випадок із смертельним наслідком, в яких постраждало 26 працівників.
Зростання кількості нещасних випадків зареєстровано на таких підприємствах: ПрАТ “СКФ Україна”, ТзОВ “Житлобуд-2”, ТзОВ “Понінківська картонно-паперова фабрика-Україна”.
За несвоєчасне повідомлення про нещасний випадок страховим експертом з охорони праці складено 1 протокол про адміністративне правопорушення.
Основні причини нещасних випадків: особиста необережність потерпілого; невиконання вимог інструкцій з охорони праці; незадовільні фізичні дані або стан здоров’я, порушення правил безпеки руху.
За результатами проведеного аналізу настання нещасних випадків, встановлено, що основними причинами настання нещасних випадків є організаційні та психофізіологічні причини, тому страховим експертом з охорони праці приділяється увага з пропаганди безпечних та нешкідливих умов праці шляхом проведенню нарад, круглих столів і конкурсів.
З метою попередження нещасних випадків та професійних захворювань страховим експертом з охорони праці Луцького міського відділення проведено 5 перевірок стану охорони праці, щодо створення здорових та безпечних умов праці та видано суб’єктам господарювання 5 подань із вказаними порушеннями нормативно – правових актів з охорони праці, де виявлено 35 порушень нормативно – правових актів з охорони праці.
На попередження нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань проводиться профілактична робота, а саме: надаються страхувальникам практичні консультацій з питань охорони праці; взято участь у проведенні нарад та “круглих столів”; вз’ято участь у роботі комісій по навчанні та перевірки знань з питань охорони праці працівників; страхувальникам надавалася допомога: у розробленні нормативних актів з охорони праці, у розробленні профілактичних заходів, механізмів їх реалізації, впровадження їх на підприємствах, у розробленні комплексних заходів для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці на підприємствах.
На основі проведених перевірок стану профілактичної роботи щодо створення здорових та безпечних умов праці встановлено, що не проводяться навчання та перевірка знань з питань охорони праці для працівників, які працюють на роботах з підвищеною небезпекою; не розроблені інструкції з охорони праці по професіям, видам робіт та безпечної експлуатації обладнання; роботодавці не забезпечують проходження працівниками обов’язкових медичних оглядів; відсутні посадові інструкції; з працівниками не проводяться в терміни інструктажі з питань охорони праці; відповідальні особи за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства не проходять навчання та перевірки знань; не проводяться електролабораторні випробування опору заземляючих пристроїв; вантажопідіймальні механізми, не пройшли технічного опосвідчення; заточувальні верстати не оснащені захисними екранами.
Одним із основних завдань Луцького міського відділення щодо профілактики виробничого травматизму та професійних захворювань є привернення уваги кожного роботодавця і працівника до усунення або досягнення мінімально можливого (допустимого) рівня виробничих ризиків шляхом профілактики виробничого травматизму і професійних захворювань, формування свідомого ставлення суспільства до культури безпеки праці. Профілактична робота направлена на покращення умов праці та профілактичної роботи з попередження нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, забезпечення реалізації заходів з профілактики виробничого травматизму та професійної захворюваності на засадах співпраці з роботодавцями, ефективного функціонування системи управління охороною праці на підприємствах, організації контролю за станом умов праці на робочих місцях.
Луцьке міське відділення закликає роботодавців постійно покращувати безпечні та здорові умови праці, забезпечувати дотримання вимог охорони праці на виробництві, належно утримувати території підприємств, установ та організацій, та пам’ятати, що життя та здоров’я – основна цінність, якою нехтувати неможливо та недопустимо.
Луцький міський відділ Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області