1. Головна
  2. Оперативна інформація

Асоціація міст України: Подолання наслідків поширення COVID-19 питанням державної ваги, і аж ніяк не місцевого значення

Асоціація міст України: Подолання наслідків поширення COVID-19 питанням державної ваги, і аж ніяк не місцевого значення

Уряд хоче покласти на бюджети місцевого самоврядування компенсації підприємцям за збитки під час карантинних обмежень, пов’язаних із пандемією COVID-19. В Асоціації міст України наголошують, що ця ініціатива загрожує вкрай негативними наслідками для громад. Зокрема, йдеться про:

Соціальна нерівність. Щоб здійснити такі доплати потрібно забрати  кошти з бюджетів розвитку, тобто від ремонтів доріг, реновації інфраструктури, відновлення та будівництва шкіл, дитсадків, амбулаторій тощо. Але тоді без зарплати залишаться робітники, які працюють на цих об’єктах.

Погіршення рівня послуг. Бюджети територіальних громад на 2021 рік уже сформовані, і виділення коштів на доплату підприємцям зумовить скорочення видатків на освіту, охорону здоров’я, соціальні послуги, компенсації пільг громадянам із перевезень та зв’язку.

Зубожіння громад. Бюджети громад у 2021-го і так несуть суттєві витрати, оскільки як і  2020 року продовжують забезпечувати під час карантинних обмежень перевезення пасажирів комунальним транспортом; здійснювати значні витрати на охорону здоров’я, доплати медикам, придбання медичного обладнання та засобів протиепідемічного захисту.

Репутаційні ризики для місцевого самоврядування та його лідерів. Уряд, будучи неспроможним вирішити питання державного значення, намагається перекласти відповідальність на місцевий рівень. Тобто створюється негативний імідж місцевого самоврядування в очах підприємницької спільноти та усього суспільства.

Крім того, ця ініціатива протирічить Конституції України, а саме статті 140, яка говорить: місцеве самоврядування – це право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення. Тобто кожна громада має право самостійно приймати рішення щодо обсягів та видів підтримки місцевих підприємців.  А допомога бізнесу під час коронакризи – це питання національної безпеки, і вирішувати його варто  на рівні держави, а не перекладати на плечі місцевого самоврядування.  Європейський та світовий досвід показує: під час пандемії COVID-19 підтримка бізнесу надається з держбюджету.

Тому, цього року 24 березня, на своєму засіданні Правління Асоціації міст України закликало керівників держави забезпечити підтримку підприємців під час пандемії COVID-19 із держбюджету. Про це йдеться у звернення до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України прийнятому членами Правління АМУ.

До речі, у засіданні Правління взяли участь Луцький міський голова, Голова Волинського регіонального відділення АМУ, Ігор Поліщук та Нововолинський міський голова, Борис Карпус.

Зокрема, у зверненні наголошують, що вже понад рік місцеве самоврядування, в міру своїх можливостей, надає значну підтримку суб’єктам малого бізнесу. Так шляхом надання пільг зі сплати земельного податку, сервітутів, єдиного податку для фізосіб-підприємців 1 та 2 груп, з оренди землі та комунального майна тощо. Загальний обсяг підтримки суб’єктів господарювання коштом місцевих бюджетів лише через із запровадженням пільг із місцевих податків та зборів склав у 2020 році близько 5 млрд гривень, а у 2021-му вже реалізовані заходи звільнили платників єдиного податку від сплати єдиного податку на суму майже 300 млн гривень. Внаслідок цих дій місцеві бюджети зазнають  надзвичайно великих збитків, які не можуть не відбиватися на інших важливих сферах життєдіяльності громад.

У цій ситуації Уряд вийшов з ініціативою додатково здійснювати підприємцям доплати коштом місцевих бюджетів на різницю між середньою заробітною платою по області та 8000 гривень. Це потребуватиме понад 2 млрд гривень додаткових видатків із бюджетів територіальних громад.

У зверненні Правління АМУ зазначають, що така ініціатива не може бути підтримана ОМС, зокрема, й через те, що кожна територіальна громада має різну фінансову спроможність. Більш ніж 70% бюджетів тергромад дотаційні, а це - насамперед територіальні громади з чисельністю до 20 тисяч осіб. Тобто не всі бюджети громад здатні забезпечити такі доплати.

З огляду на вищевикладене Правління Асоціації міст України просить забезпечити належну підтримку підприємців та найманих осіб, які зазнавали збитків через поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з державного бюджету. В АМУ також зазначають, що подолання наслідків поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19 питанням державної ваги, і аж ніяк не місцевого значення. Однак місцеве самоврядування не стоїть осторонь. Водночас держпідприємство НАК «Нафтогаз України» арештовує рахунки комунальних підприємств теплопостачання, вилучаючи в них останні кошти, та ставить під загрозу надання послуг із теплопостачання населенню.

 

Волинське регіональне відділення Асоціації міст України : https://www.auc.org.ua/novyna/pravlinnya-amu-zaklykalo-kerivnykiv-derzhavy-zabezpechyty-pidtrymku-pidpryyemciv-pid-chas.