1. Головна
  2. Оперативна інформація

Громадськість обговорила проєкт бюджету Луцької міської територіальної громади на 2025-й рік

Громадськість обговорила проєкт бюджету Луцької міської територіальної громади на 2025-й рік

Сьогодні в приміщенні Луцької міської ради відбулись консультації з громадськістю щодо розгляду проєкту рішення міської ради «Про бюджет Луцької міської територіальної громади на 2025 рік». 

 

Про головні напрямки бюджету нашої громади розповіла директор департаменту фінансів, бюджету та аудиту Лілія Єлова.

«При формуванні бюджету забезпечено фінансування пріоритетних напрямків економічного та соціального розвитку Луцької міської територіальної громади, покриття додаткових витрат, пов’язаних з впровадженням воєнного стану.

 

Одночасно під час війни не менш важливими та найактуальнішими є соціальні питання — це підтримка внутрішньо переміщених та/або евакуйованих осіб, проведення фінансування видатків на заробітну плату, енергоносії та інші захищені видатки, продовження виконання соціальних програм.

Обсяг доходів на 2025 рік визначено в сумі 3, 256 млн грн, в тому числі загальний фонд – 3, 151 млн грн, спеціальний фонд –90 млн грн, бюджет розвитку – 15 млн грн. Ріст доходів загального фонду в 2025 році до очікуваного виконання 2024 року становить 102,2 %.

 

Основним джерелом наповнення дохідної частини загального фонду залишається податок на доходи фізичних осіб. Питома вага цього податку в доходах бюджету громади становить 62,8 %.

Одним з основних джерел дохідної частини є плата за землю, з якої прогнозується отримати 176,9 млн грн. 15,1 тисяча суб’єктів господарювання є платниками Єдиного податку. Враховуючи, що розмір прожиткового мінімуму (3028 грн) та мінімальної заробітної плати (8000 – з 01.04.2024) залишається на рівні 2024 року, прогноз надходжень складає 559,8 млн грн. 248,4 млн грн очікується акцизного податку з алкогольних та тютюнових виробів, а також пального. Податку на нерухоме майно заплановано 98,7 млн грн. Також одним з джерел наповнення бюджету є плата за надання адміністративних послуг. Прогноз надходжень становить 19 млн грн.

Видатки бюджету у 2025 році складуть 3 609 млн грн, з них видатки загального фонду бюджету - 2 665 млн грн. До попереднього року ріст становить 10,5%. У 2025 році відновлено вилучення з бюджетів реверсної дотації на користь держбюджету. Для бюджету Луцької міської територіальної вона визначена в сумі 318,6 млн грн. На освітню субвенцію Луцькій громаді передбачено 427,5 млн грн. Ця сума розрахована на 9 місяців до початку нового навчального року. Додаткова потреба становить 30 млн грн, з яких 10 млн грн вже передбачено.

Видатки спеціального фонду складуть 944,5 млн грн, з них запозичення на реалізацію спільних проєктів в сумі 370,3 млн грн.

Бюджетними коштами, в першу чергу, забезпечуються захищені статті видатків: оплата праці, виплата стипендій, оплата за енергоносії, придбання медикаментів та продуктів харчування, які складають майже 70% видатків загального фонду бюджету».

Зупинилася Лілія Єлова й на допомозі військовим та членам їх сімей: «Враховуючи воєнний стан, необхідність підтримки військових, що перебувають в зоні бойових дій, на покращення матеріально-технічного забезпечення військових частин та інших військових формувань, проведення заходів територіальної оборони та мобілізаційної підготовки Луцької міської територіальної громади передбачено 151,7 млн грн.

Кошти будуть спрямовані на придбання засобів розвідки та зв’язку, паливно-мастильних матеріалів та запасних частин до автомобільної техніки, комп’ютерної техніки, відеонагляду, матеріальних цінностей, інструментів, електрообладнання, будівництво та облаштування фортифікаційних споруд, проведення ремонтно-будівельних робіт.

На підтримку учасників бойових дій, внутрішньо переміщених осіб, малозабезпечених, осіб з інвалідністю спрямовані ряд програм. Особливої уваги заслуговує підтримка членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, зниклих безвісти військовослужбовців та членів сімей військовополонених.

 

З метою формування ефективної та прозорої системи підтримки ветеранів Луцької міської територіальної громади в умовах війни, що триває, післявоєнного відновлення, організації повернення до цивільного життя захисників та захисниць, триває робота над створенням департаменту ветеранської політики. Загальний обсяг видатків на реалізацію Комплексної програми соціальної підтримки ветеранів війни та членів їх сімей становить 57,4 млн грн.

За рахунок коштів Програми забезпечення житлом учасників АТО/ООС на умовах співфінансування планується виділити 10 млн грн. На соціальні виплати дітям передбачається 11 млн грн.

 

Видатки на фінансування комунальної установи “ХАБ Ветеран” плануються в сумі 5,9 млн грн, а на реконструкцію його приміщення — 30 млн грн».

На виконання Програми соціального захисту населення планується використати 32,2 млн грн. Ще 24,4 млн грн спрямують на Програму «Здоров’я мешканців Луцької міської територіальної громади». Всього на видатки, пов’язані з соціальним забезпеченням, буде спрямовано більше 150 млн грн.

Про освіту. Традиційно найбільшими є видатки на забезпечення надання освітніх послуг закладами освіти — 1 013,7 млн грн. На безкоштовне харчування дітей пільгових категорій з бюджету спрямовано 34,9 млн грн. Крім того, буде проведено співфінансування безкоштовного харчування учнів початкових класів. На це виділено 15,5 млн грн. На оздоровлення дітей на базі пришкільних таборів у закладах загальної середньої освіти — 1 975 дітей буде витрачено 1,9 млн грн. Стимулювання успішного навчання учнів, праці педагогів теж передбачено в бюджеті громади. На це виділено 1,1 млн грн.

У 2025 році на проведення видатків на здобуття освіти у п’яти професійно-технічних закладах з бюджету міста виділено 116,4 млн грн.

Ще 11,8 млн грн направлять на фінансування заходів по роботі з дітьми та молоддю.

У галузі культури початкову спеціалізовану мистецьку освіту надають три музичних школи, художня школа та школа мистецтв, у яких навчається 2330 дітей. На забезпечення навчального процесу виділено 79,3 млн. грн. На збереження бібліотечного простору - 20,1 млн грн.

Виконання Програми розвитку КП „Луцький зоопарк” на 2025 рік потребує 18 млн грн.

Для забезпечення належних умов для заняття дітей спортом в закладах фізичної культури і спорту виділено 63,9 млн грн.

При формуванні бюджету необхідно було забезпечити на належному рівні утримання доріг, інфраструктури, благоустрій територій громади, фінансову підтримку комунальних підприємств та безперебійного функціонування об’єктів критичної інфраструктури в період воєнного стану.

Зокрема: на освітлення та експлуатацію мереж зовнішнього освітлення спрямовано 50 млн грн; озеленення – 28 млн грн; санітарне прибирання – 36 млн грн; утримання парків – 13,5 млн грн; утримання кладовищ – 9,7 млн грн; обслуговування та поточний ремонт зливової каналізації, прийняття зливових вод – 5,4 млн грн; поточний ремонт об’єктів благоустрою – 1,5 млн грн; вивезення твердих побутових відходів та ліквідація стихійних сміттєзвалищ - 3 млн грн; утримання громадської вбиральні в парку – 1 млн грн.

На утримання автомобільних доріг передбачено 88,8 млн грн, а на поточний ремонт прибудинкових територій – 45 млн грн.

Для забезпечення безперебійного функціонування об’єктів критичної інфраструктури в бюджеті передбачено видатки на фінансову підтримку ДКП «Луцьктепло» в сумі 83,5 млн грн, КП «Луцькводоканал» - 20 млн грн, ЛСКАП «Спецкомунтранс» - 7 млн грн.

Ще 5 млн грн передбачено на виконання «Програми відшкодування частини суми кредитів ОСББ Луцької міської територіальної громади, залучених на впровадження в будинках енергоефективних та енергозберігаючих заходів на 2021-2026 роки».

З метою оновлення парку громадського електротранспорту територіальної громади здійснено місцеві запозичення шляхом залучення кредитних коштів, відповідно до умов Фінансових угод між Україною та міжнародними фінансовими інституціями. Проєктом “Оновлення тролейбусного парку міста Луцька” передбачено залучити 186,8 млн грн. Співфінансування з бюджету на реалізацію цього проєкту складе майже 37,4 млн грн.

У співпраці з АТ «Укрексімбанк» до бюджету громади буде залучено 183,5 млн грн на проєкт «Реалізація інфраструктурних проєктів у сфері водопостачання та водовідведення».

В рамках Програми з відновлення України на реконструкцію школи №13 передбачено співфінансування в сумі 42,8 млн грн. Загальна вартість робіт складе 194,2 млн грн.

Загальна сума проектної ініціативи «Створення багатофункціонального простору для бізнесу в місті Луцьку» становитиме близько 63,1 млн грн. З бюджету на співфінансування робіт буде спрямовано 20,1 млн грн.

Підтримка життєдіяльності громади в умовах воєнного стану не можлива без капіталовкладень. На це спрямовано кошти бюджету розвитку.

Власні кошти бюджету розвитку будуть спрямовані на придбання обладнання, будівництво, капітальний ремонт та реконструкцію закладів соціально-культурної сфери, а також запобігання надзвичайних ситуацій, забезпечення охорони та безпеки об’єктів інфраструктури:

Загальна сума бюджету розвитку в 2025 році становитиме 854,6 млн грн. За рахунок власних надходжень становитиме 484,3 млн.грн, а кошти позик – 370,3 млн.грн. Ці кошти спрямують на заклади охорони здоров’я, освіти, культури та спорту, а також житлово-комунальне господарство.

“Поданий проєкт бюджету територіальної громади дозволить забезпечити належний рівень надання послуг галузями соціально-культурної сфери та комфортні умови її мешканцям”, - зазначила Ліля Єлова.

 

Під час розгляду проєкту бюджету усі охочі змогли озвучити свої запитання та внести пропозиції.

 

Управління інформаційної роботи міської ради

(777904, 777946, 724727, 777937)