Букет підсніжників - краса поза законом!
Звертаємо увагу, що з приходом весни активізується ганебне явище торгівля рідкісними червонокнижними рослинами: підсніжником білосніжним (звичайним), підсніжником складчастим, білоцвітом весняним, проліскою дволистою, шафраном Гейфелівим та цибульою ведмежою (черемшою).
Пам’ятаймо, практично всі весняні лісові квіти України є на межі зникнення. Щовесни заради наживи знищують 20 мільйонів первоцвітів. Найбільше страждають підсніжники, їх зривають на продаж понад 10 мільйонів; крокусів та сон-трави по 3,5 млн. Зірвавши всього одну стеблину з трьома первоцвітами, ми знищуємо 42-60 насінин. Для того, щоб виросла, наприклад, доросла квітуча проліска потрібно від 5 до 8 років. Біологи попереджають: одного разу знищений в природі вид не відновиться вже ніким і ніколи !
Пік торгівлі первоцвітами припадає на березень-квітень. Вже з’явились на ринках перші зелені пучечки черемші (цибулі ведмежої). Торгівля первоцвітами (як продаж, так і купівля) є порушенням Законів України „Про охорону навколишнього природного середовища”, „Про рослинний світ” та Правил торгівлі на ринках.
У березні-травні у місті посилено контроль у галузі збереження рідкісних та червонокнижних рослин. Територіальними органами Держекоінспекції в березні 2019 складено 4 протоколи на порушників порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу та передано справи до суду. Рейди контролюючих органів на ринках міста з метою попередження та притягнення до адміністративної відповідальності порушників природоохоронного законодавства тривають.
Наголошуємо на тому, що заборонений продаж усіх диких червонокнижних квітів. Вмовляння перед природоохоронцями, що нібито вони вирощені у теплиці чи біля хати, не мають значення, бо заборона стосується усіх рослин, занесених до Червоної книги України – головного державного документа, який оберігає рослинний та тваринний світ від повного знищення.
Порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу тягне за собою накладення штрафу в сумі від 510 до 1700 грн. та конфіскацію рослин (ст.88-1 КУпАП); ті ж дії, вчинені щодо червонокнижних рослин в межах територій природно-заповідного фонду від 1700 до 3655 грн. з конфіскацією рослин.
Якщо ви стали свідком незаконного продажу, збору чи транспортування ранніх весняних квітів, повідомте про це Державну екологічну інспекцію у Волинській області за телефоном 72-33-96.
Не купуйте весняні первоцвіти, це призведе до скорочення попиту. Не рвіть їх у лісах, бо пов’януть вони за декілька годин, але в тому місці де росли пропадуть назавжди ! Знищення первоцвітів – злочин. Зриваючи, продаючи та купуючи первоцвіти, ви нищите світ у якому живе.
Відділ екології Луцької міської ради