1. Головна
  2. Оперативна інформація

Через «Роттердам+» підприємству «Луцькводоканал» завдано збитків на суму близько 7 млн грн

Через «Роттердам+» підприємству «Луцькводоканал» завдано збитків на суму близько 7 млн грн

Перші арешти осіб, звинувачених у організації скандальної формули «Роттердам+», викликали нову інформаційну хвилю в країні. Стало відомо про збитки, завдані підприємствам-споживачам електроенергії, зокрема водоканалам України. Так, втрати КП «Луцькводоканал» сягнули близько 7 млн грн. Загалом із бізнесу України витягнуто близько 18 млрд грн.

Ситуація на підприємствах водопостачання продовжує загострюватися, адже вартість електроенергії зростає шаленими темпами. За час дії «Роттердам+», починаючи з квітня 2016 року, додаткові втрати КП «Луцькводокана» склали майже 7 млн грн. Стоїть питання про те, хто ці кошти поверне, аби стабілізувати ситуацію на підприємстві. Адже перш ніж говорити про заборгованість водоканалів за електроенергію, необхідно повернути те, що було втрачено.

Довідково.

Що таке "Роттердам+"

Інформаційне видання 24TV https://24tv.ua/rotterdam_plyus_shho_tse_yak_pratsyuye_formula_oplati_za_elektriku_n969292 повідомляє, що «Роттердам+» – це методика формування ціни на паливну складову (а саме вугілля) при виробництві електроенергії на теплових електростанціях в Україні.

Діяти почала у травні 2016 року, як результат втрати Україною контролю над частиною Донецького вугільного басейну – через війну на Донбасі. Оскільки донбаське вугілля майже цілком потрапило під контроль окупантів, українська влада для забезпечення енергонезалежності прийняла рішення купувати вугілля на міжнародній біржі у Нідерландах, куди воно, в свою чергу, потрапляє з Південно-Африканської Республіки та Південної Америки.

Нацкомісія з питань енергетики та комунальних послуг розробила (зокрема, автором вказують Дмитра Вовка, керівника НКРЕКП) і затвердила цю методику. У відомстві запевнили, що формула усуне ручне регулювання цін, забезпечить незалежність від постачань із зони АТО, позбавить Україну від проблем з достатністю вугілля для опалювального сезону.

Як рахуються ціни за методикою

Вартість палива визначає наступна формула: ціна вугілля у портах Амстердам – Роттердам – Антверпен + вартість його доставки в Україну. Транспортування до українського порту та залізничний транспорт територією України на склади ТЕС входять у вартість доставки.

Ціна вугілля визначається як середня ціна на Європейському ринку за 12 місяців, які передують місяцю встановлення прогнозованої оптової ринкової ціни (тому некоректні порівняння з ціною на біржі Роттердама на певну дату).

І факт – з січня по листопад 2016 року ціна теплової електроенергії в Україні зросла вдвічі.

Чому формула "Роттердам+" – скандальна

Відповідно до методики, українські ТЕС повинні були укласти контракти з іноземними контрагентами на поставку антрацитової марки вугілля, перевести котли з антрацитної групи вугілля на газову, яке добувається в Україні. Ціна на вугілля, видобутого з державних шахт, мала дорівнювати ціні за вугілля по "Роттердам+", що мало зменшити потребу в державній підтримці вугільної галузі.

Однак, за поясненням нардепа Лева Підлісецького, теплові електростанції купують вугілля на окупованій території за ціною від 600 до 1100 гривень за тонну, проте в тариф вкладають ціну вугілля як основної складової собівартості 1800-2000 гривень за тонну. При цьому блоки майже не переводяться на газову групу. А вугілля на державних шахтах у 2016 році закуповувалось за ціною близько 1300 гривень/тонна, а не за ціною «Роттердам+», хоча в тариф вкладалось як "роттердамське". Поза тим, шахти є одним з найбільших боржників за електроенергію і платять вони за неї за «роттердамським» тарифом, хоча державне вугілля постачалось на ТЕС за ціною 1300 гривень/тонна. Відтак «Роттердам+» жодним чином не сприяв збалансованості діяльності державних шахт і зменшенню розміру державної підтримки.

Про корупційність методики заявляли і експерти, і депутати, і чиновники.

Нині розслідування «корупційності» «Роттердам+» триває. Зокрема, у травні цього року стало відомо, що детективи НАБУ розслідують зловживання та порушення відносно «Роттердаму+» у компанії ДТЕК Ріната Ахметова.

Виглядає так, що «за» «Роттердам+» виступають лише в НКРЕКП, генеруючі компанії та трейдери, які отримують прибуток від формули. Нацкомісія заявляла, що «Роттердам+» НКРЕКП планує скасувати тоді, коли впровадять ринок електроенергії. Але останнє слово може бути за правоохоронцями, зокрема, НАБУ.

 

КП “Луцькводоканал”