Делегація міської ради вивчала досвід Польщі у сфері сталої міської мобільності
На запрошення Агенції регіонального розвитку міста Жешув та Агентства сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» Тетяна Зарубайко, начальник відділу проектної діяльності управління міжнародного співробітництва та проектної діяльності разом з Анастасією Мірач, інженером, головним спеціалістом відділу інженерно-транспортної інфраструктури департаменту житлово-комунального господарства взяли участь у навчальній поїздці до Республіки Польща з питань сталої міської мобільності. Візит відбувся в межах реалізації проєкту «SUMCITYNET: міста за покращення доступності та кліматично-сталу міську мобільність».
Окрім Луцька до заходів проєкту долучилися також представники місцевого самоврядування Волинської, Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської областей (міста Ковель, Львів, Самбір, Дрогобич, Стрий, Калуш, Іршава, Рахів та Ужгород).
Впродовж трьох днів – з 5 по 7 квітня 2023 року учасники мали змогу вивчати польський досвід з організації дорожнього руху, управління громадським транспортом, розвитку дорожньої та велосипедної інфраструктури, підвищення безпеки пішоходів та заходів щодо зменшення викидів CO² в атмосферу.
На прикладі трьох міст – Санок (39 500 жителів), Кросно (48 000 жителів) і Жешув (200 000 жителів) польські партнери ділилися своїми досягненнями та планами на майбутнє. Спільним для них є насамперед комплексний підхід до сталої міської мобільності, що передбачає не лише комфортний та екологічний громадський транспорт, сучасні зупинки, автовокзали, інформаційні табло, велодоріжки, а й підвищення якості життя місцевих жителів. Йдеться про концепцію десятихвилинного міста, парклети, мережу центрів надання адміністративних послуг для зменшення потреби використовувати громадський чи приватний транспорт, сучасні рішення для розвитку велосипедного транспорту, в т.ч. прокат велосипедів та електросамокатів з пунктами обслуговування у містах, створення спеціальних зон для паркування такого виду транспорту та ін.
Великою популярністю в Польщі користуються електробуси, але у планах – закупівля нового виду громадського транспорту на основі водню. Таким чином наші західні сусіди долають наслідки глобального потепління, турбуються про стан навколишнього середовища та покращують якість життя своїх жителів.
Не менш цікавим був візит у Підкарпатський науковий центр імені Ігнація Лукасевича, де представники українських міст мали змогу ознайомитися з новітніми рішеннями з організації позашкільного навчання прикладних дисциплін, популяризації науки, пов’язаною з інтелектуальними спеціалізаціями, зокрема: авіація, аерокосмічна галузь, інформаційні технології й телекомунікації, природничі науки та інші.
Проєкт SUMCITYNET впроваджується в межах Програми транскордонного співробітництва ПБУ 2014-2020 ЄІС та має на меті зробити міський простір більш доступним, забезпечуючи кліматично стійку та ефективну мобільність у містах на прикордонних територіях.
Управління міжнародного співробітництва
та проектної діяльності