Депутати міської ради закликали керівництво країни переглянути підхід до бюджетного процесу в Україні
Сьогодні депутати міської ради під час 20-ї сесії розглянули питання “Про звернення до Президента України, Голови Верховної Ради України та Прем’єр-міністра України щодо законопроєкту № 6062 “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України”.
Директор департаменту фінансів, бюджету та аудиту Лілія Єлова поінформувала присутніх про суть документа.
Обговорюючи проєкт рішення, депутати Тарас Шкітер поцікавився ситуацією із розміром реверсної дотації, яку з бюджету Луцької міської територіальної громади перераховують до державного бюджету.
У відповідь, міський голова Ігор Поліщук зауважив, що цьогоріч реверсна дотація становить 104 млн грн. За його словами, це колосальна сума, яку можна було б спрямувати на потреби громади. “Ми не розуміємо, куди йде ця реверсна дотація, на які цілі. ЇЇ сума щороку збільшується і розраховується вона за незрозумілою формулою”, - зазначив він.
Також Ігор Поліщук зауважив, що з міського бюджету фінансують заклади профтехосвіти. Ці заклади у подвійному підпорядкуванні. “Є окремі групи, де навчається по 10 студентів, їх можна було б оптимізувати, однак, цього зробити не можна, бо це робить лише Міністерство освіти і науки України. А у цих ПТУ навчається більшість дітей не з нашої громади, навіть з інших областей, але утримуються заклади за податки лучан”, - наголосив він.
Звернув увагу міський голова й на те, що у наступному році планується звільнити Укрзалізницю від сплати земельного податку. За його словами, це більше 20 мільйонів гривень, які надходять до міського бюджету. “У наших сусідів Ковеля плата за землю від Укрзалізниці становить у межах 80 мільйонів гривень. Це втрата значних сум надходжень до бюджету”, - додав Ігор Поліщук.
Обранці громади підтримали відповідний проєкт рішення.
ЗВЕРНЕННЯ
до Президента України, Голови Верховної Ради України та Прем’єр-міністра України щодо законопроєкту № 6062 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України»
Кабінет Міністрів України разом із проєктом Закону України № 6000 «Про Державний бюджет України на 2022 рік» подав проєкт Закону України № 6062 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України».
Луцька міська рада проаналізувала зміни до Бюджетного кодексу України, запропоновані Законопроєктом № 6062, і висловлює наступні пропозиції та зауваження.
1 Щодо розширення контрольних функцій Мінфіну та місцевих держаних адміністрацій, зокрема в частині зупиняти рішення місцевої ради про бюджет.
Зміни до статті 122 Бюджетного кодексу України, запропоновані Законопроєктом № 6062, яким Мінфіну та місцевим держаним адміністраціям надається право зупиняти дію рішення про місцевий бюджет (не лише в частині міжбюджетних трансфертів) до закінчення судового розгляду справи і доведення порушення вимог щодо складання бюджету та вини органів місцевого самоврядування, є прямим втручанням держави у самостійність місцевого самоврядування, що, як наслідок, може негативно відобразитися на діяльності органів місцевого самоврядування (заблокувати роботу виконавчих органів місцевої ради) і члени територіальної громади не зможуть отримати визначені законом та гарантовані державою послуги.
Пропонуємо статтю 122 Бюджетного кодексу України залишити в чинній редакції.
2. Щодо зарахування до держбюджету доходів від викупу земельних ділянок комунальної власності.
Законопроєктом № 6062 пропонується доповнити Розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України новим пунктом 53, яким передбачено установити, що у 2022 році надходження від викупу земельних ділянок державної та комунальної власності, передбачених пунктом 61 Перехідних положень Земельного кодексу України, зараховуються:
70 відсотків до спеціального фонду державного бюджету та спрямовуються на розвиток та поліпшення екологічного стану зрошуваних та осушених систем за рішенням Кабінету Міністрів України (у разі потреби з відкриттям нових бюджетних програм), погодженим з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету;
30 відсотків до бюджету розвитку місцевих бюджетів.
З метою наповнення бюджетів органів місцевого самоврядування пропонуємо вказані надходження зараховувати до бюджетів розвитку територіальних громад у розмірі 100 %.
3. Пунктом 7 статті 74 Бюджетного кодексу України передбачено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим, відповідні обласна та міська ради не мають права здійснювати нові місцеві запозичення та надавати місцеві гарантії протягом трьох наступних років, якщо у процесі здійснення платежів з погашення та обслуговування місцевого боргу та гарантованого місцевого боргу, обумовлених договором між кредитором та позичальником та/або правочином надання місцевої гарантії, порушується графік платежів, що призводить до нарахування та сплати будь-яких штрафних санкцій.
Для успішної реалізації наступних проєктів просимо ініціювати зміни до ст. 74 Бюджетного кодексу України щодо права здійснювати нові запозичення та надавати місцеві гарантії при умові виникнення штрафних санкцій не з вини позичальника.
Управління інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 724727, 720665)