1. Головна
  2. Оперативна інформація

Депутати міської ради звернулись до керівництва держави щодо виконання зобов'язань належного фінансування медичної галузі

З метою забезпечення виконання державних зобов’язань щодо фінансування медичної галузі депутати міської міської ради звернулися до Президента України Зеленського В.О., Голови Верховної Ради України Разумкова Д.О., Прем’єр-міністра України Шмигаля Д.А., Міністра охорони здоров’я України Ляшка В.К.

ЗВЕРНЕННЯ

щодо належного фінансування медичної галузі

В Україні, як і в більшості країн світу, охорона здоров’я визнана одним із пріоритетних напрямів діяльності держави, який має надзвичайно важливе соціальне, економічне та суспільне значення. Оскільки якість медичних послуг та стан здоров’я населення залежать від рівня забезпеченості закладів охорони здоров’я фінансовими ресурсами та ефективності їх використання, ця система завжди потребує великих ресурсних вкладень.

Найболючішим питанням для держави й суспільства на сьогодні є проблема недостатнього фінансування медичної галузі. Основною проблемою фінансування медичних послуг, надання яких забезпечує галузь охорони здоров’я, є залишковий принцип, пов’язаний з хронічним дефіцитом бюджетних коштів, що виділяються на вітчизняну медицину.

Відповідно до Закону України «Про фінансові державні гарантії медичного обслуговування населення» (далі - Закон) держава гарантує повну оплату надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України. Законодавство про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення базується на Конституції України та Законі України Основи законодавства України про охорону здоров’я.

Ст. 4 Закону визначає, що обсяг коштів Державного бюджету України, що спрямовуються на реалізацію програми медичних гарантій, щорічно визначається в Законі України про Державний бюджет України як частка валового внутрішнього продукту (у відсотках) у розмірі не менше 5 відсотків валового внутрішнього продукту України та визначає, що видатки на програму медичних гарантій є захищеними статтями видатків бюджету.

Ст. 10 Закону передбачає, що при розрахунку тарифів та коригувальних коефіцієнтів базою для визначення компонента оплати праці медичних працівників є величина, що є не меншою за 250 відсотків середньої заробітної плати в Україні за липень року, що передує року, в якому будуть застосовуватися такі тарифи та коригувальні коефіцієнти. За даними Державного комітету статистики у липні 2021 року середня заробітна плата становила 14,3 тис. грн. Тобто при формуванні тарифу на 2022 рік має бути врахована заробітна плата медичного працівника не менше ніж 35,7 тис. грн.

Формально, держава повинна забезпечити універсальний доступ до необхідної медичної допомоги, яка повинна надаватися безоплатно в державних та комунальних закладах охорони здоров'я, але, фактично громадяни незахищені від катастрофічного фінансового зубожіння у випадку хвороби через неналежний рівень обсягів витрат на охорону здоров'я.

Враховуючи вищенаведене, вимагаємо врахувати в Державному бюджеті України на 2022 року видатки на галузь охорони здоров’я на рівні не менше 5 відсотків валового внутрішнього продукту України.

 

 

Управління інформаційної роботи міської ради

(777904, 777946, 724727, 720665)