Депутати підтримали звернення до Президента України та Кабінету Міністрів щодо надання цільової субвенції КП “Луцькводоканал”
Мова йде про надання цільової субвенції для виконання заходів з модернізації, нового будівництва, реконструкції системи централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Директор КП “Луцькводоканал” Віктор Гуменюк зазначив, що звернення зумовлене тим, що державні органи постійно обмежують комунальне підприємство у системі модернізації, реконструкції та поліпшенні надання якості послуг.
“На превеликий жаль, в кінці минулого року не відбулося встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, хоча це передбачено законодавством. Це було зроблено через місяць після підписання договору з Європейським інвестиційним банком. Національна комісія взяла на себе обов'язки включати в тариф усі витрати пов'язані з обслуговуванням цього кредиту. Цього року у нас уже виникають зобов'язання, бо ми переходимо до реалізації цього важливого проєкту. Внаслідок таких дій підприємство фактично втратило майже 34 мільйони гривень, які були б направленні на модернізацію та реконструкцію підприємства і обслуговування цього кредиту. Тому держава повинна компенсувати витрати, якщо не через тариф, то через субвенцію”,- наголосив Віктор Гуменюк.
Ігор Поліщук зазначив, що відповідні Міністерства теж є учасниками проєкту.
“Національна комісія НКРЕКП на своєму засіданні ухвалила відповідну постанову про затвердження тарифів і включення цих витрат до послуг, що йдуть на міжнародні інвестиційні проєкти в складову тарифу. Пізніше ця постанова пропала. Рішень немає”,- наголосив Ігор Поліщук.
Звернення до Президента України та Кабінету Міністрів України
щодо надання цільової субвенції для виконання заходів з модернізації, нового будівництва, реконструкції системи централізованого водопостачання та централізованого водовідведення
З метою належного виконання покладених на неї повноважень, Луцька міська рада, як представник громади, турбується про життя та здоров’я мешканців, забезпечення санітарно-епідеміологічного стану, та збереження довкілля і екології на території громади.
Для вирішення вищенаведених пріоритетів комунальне підприємство «Луцькводоканал» за підтримки Луцької міської ради стало учасником Програми «Розвиток муніципальної інфраструктури України» в секторі водопостачання і водовідведення, і на даний час перейшло до етапу реалізації цього проєкту.
Відповідно, 1 грудня 2022 року між Міністерством фінансів України, Міністерством розвитку громад та територій, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Луцькою міською радою та комунальним підприємством «Луцькводоканал» підписана Угода про передачу коштів позики за проєктом 2_VOL_052 «Комплексна модернізація систем водопостачання та водовідведення міста Луцьк» № 13110-05/168/1 в розмірі 11 607 500 євро.
В зв’язку з цим, 30 січня 2023 року до Групи управління та підтримки проєкту комунальним підприємством «Луцькводоканал» був надісланий запит на виділення першого траншу позики в сумі 2 195 000 євро, отримання якого очікується в кінці лютого – на початку березня 2023 року.
Відповідно до пункту 9.1.1 Статті 9 згаданої вище Угоди Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг взяла на себе зобов’язання «встановлювати Кінцевому бенефіціару тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на рівні, який покриває економічно обґрунтовані планові витрати на виробництво, у т. ч. на обслуговування, який надасть можливість погашення Частини коштів позики, сплати відсотків за користування Частиною коштів позики та здійснення інших операційних витрат».
Згідно з інформацією з відкритих джерел, на засіданні Національної комісії, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, яке відбулося 27.12.2022, було ухвалене рішення щодо прийняття Постанови НКРЕКП «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2023 рік» для комунального підприємства «Луцькводоканал». Однак, 30.12.2022 уже ухвалений проєкт вищезгаданої Постанови Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг було знято з розгляду та відправлено на доопрацювання.
Процедура ухвалення рішення 30.12.2022 щодо даної Постанови суперечить законодавству України та регламенту Національної комісії, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг. Крім цього, розміщена на сайті Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг інформація не відповідає матеріалам, що розглядались на засіданні 27.12.2022. Постанова, яка прийнята на засіданні 27.12.2022 всупереч регламенту, не оприлюднена. На сайті Національної комісії, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг залишився лише відеозапис засідань та інформація представників Луцької міської ради, які були присутні на засідання в онлайн режимі.
Луцька міська рада вважає, що такі дії посадових осіб Національної комісії, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг є неприйнятними, тим більше в умовах воєнного стану, та дискредитують незалежний орган в очах міжнародних фінансових організацій, зокрема Європейського інвестиційного банку.
Ще більший подив та нерозуміння викликає те, що протягом одного місяця після підписання згаданої вище Угоди регулятор грубо та безпідставно порушив взяті на себе зобов’язання відповідно до пункту 9.1.1 Статті 9 Угоди.
В кінцевому рахунку дії Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг призвели до недоотримання комунальним підприємством «Луцькводоканал» фінансування на 2023 рік у сумі 33,5 мільйона гривень, що загрожує знищенню водопровідно-каналізаційного господарства міста, яке в останні роки взяло курс на модернізацію системи централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і суттєвого підвищення рівня якості надання послуг.
Вказані обставини підривають авторитет органів місцевого самоврядування серед суспільства та створюють негативний імідж органів влади.
Місто чітко виконує свої зобов’язання в частині співфінансування проєкту, також, в межах можливості бюджету Луцької міської територіальної громади системно фінансує проведення модернізації об’єктів комунального господарства з метою покращення якості надання послуг та збереження екології.
Однак, без підтримки держави, особливо з огляду на ситуацію, яка склалась, реалізація проєкту «Комплексна модернізація систем водопостачання та водовідведення міста Луцьк», а тим більше його завершення, неможливе.
З огляду на викладене вище, ми, депутати Луцької міської ради, звертаємось до Президента України та Кабінету Міністрів України з проханням вирішити питання про надання цільової субвенції з Державного бюджету України бюджету Луцької територіальної громади в І кварталі 2023 року у розмірі 33,5 мільйона гривень для виконання запланованих заходів з модернізації, нового будівництва, реконструкції системи централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Управління інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 777937, 724727)